Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

II Muzealna Wyprawa Rowerowa. Rajd Mohorta

W ostatnią sobotę lipca (31.07.2021 r.) zapraszamy wszystkich wielbicieli turystyki rowerowej na II Muzealną wyprawę Rowerową – Rajd Mohorta.

Rajd organizowany jest w związku z odbywającym się w Lubaczowie i Baszni Dolnej – finałem Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2021 (harmonogram innych wydarzeń festiwalowych można prześledzić na oficjalnej stronie internetowej Festiwalu pod adresem: www.festiwalkresow.pl). 

Spotykamy się o godzinie 8.00 pod budynkiem głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Po rejestracji zwiedzamy wystawę stałą Credo na Dwa Głosy. Ruszamy w trasę o godzinie 9.15 i jedziemy przez: Buszkowice, Bolestraszyce, Wyszatyce, Walawę, Niziny, Nakło, Stubno, Gaje, Chotyniec, Młyny, Budzyń, Kobylnicę Wołoską, Wielkie Oczy, Żmijowiska, Wólkę Żmijowską, Krowicę Samą, Krowicę Chołodowską, Budomierz, Basznię Górną do Kresowej Osady w Baszni Dolnej.

Całkowita długość trasy wyniesie około 87 km. 

Zakończenie rajdu planowane jest na godzinę 16.30. 

Uczestnicy biorą udział w wyprawie na własne ryzyko i odpowiadają za siebie, rower i sprzęt rowerowy w 100 %. 

Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w Rajdzie prosimy o wstępne potwierdzenie uczestnictwa za pomocą wiadomości e-mail wysłanej na adres: rowery@mnzp.pl w terminie do 26 lipca 2021 roku.

Regulamin Rajdu

Kilka słów o postaci patrona rajdu – Mohorta

J. Kossak Śmierć MohortaPomimo braku informacji w źródłach historycznych o Mohorcie, postać ta miała istnieć, a tak przynajmniej twierdzili naoczni świadkowie. Według relacji był on starszym bratem przy klasztorze karmelickim w Berdyczowie i bazyliańskim w Poczajowie. Mohort był również kresowym XVIII-wiecznym żołnierzem, słynącym z męstwa i odwagi. Zginął na polu bitwy pod Boruszkowicami w 1792 r. osłaniając odwrót brygady gen. Michała Wielhorskiego.

Mohort funkcjonuje również w literaturze pięknej i jest głównym bohaterem rapsodu rycerskiego napisanego przez Wincentego Pola. W dziele tym jest on przedstawiony jako godny naśladowania wzór chrześcijańskiego patrioty – rycerza na tle procesu dziejowego od czasów panowania Jana III Sobieskiego. Dzieło Wincentego Pola było też inspiracją dla wielu malarzy takich jak: J. Kossaka, P. Michałowskiego, J. Suchodolskiego.

Warto wspomnieć, że w Bibliotece Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej znajduje się XIX wieczne wydanie Mohorta z ilustracjami Juliusza Kossaka. Dla wszystkich, którzy chcieliby przeczytać rapsod bez wychodzenia z domu polecamy wersję online dostępną na stronie Wikiźródeł pod adresem: https://pl.wikisource.org/wiki/Mohort_(Pol,_1875)/ca%C5%82o%C5%9B%C4%87

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content