Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

,,Idjota” wyjątkowy dokument życia społecznego ze zbiorów Biblioteki Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

Dodane w kategorii: Biblioteka poleca, Ciekawostki muzealne
Dnia 21 listopada, 2022
Jedna z informacji reklamowych z repertuaru kina

Zbiory biblioteczne to nie tylko książki i czasopisma, to także różnego rodzaju tzw. dokumenty życia społecznego. Biblioteka MNZP posiada sporo takich druków. Są one cenne ze względu na ich związek z naszym regionem i Przemyślem poprzez miejsce wydania, druku, osobę bądź znaki proweniencyjne (pieczątki własnościowe, exlibrisy, podpisy, dedykacje).

Nie sposób przedstawić wszystkich takich druków. Jeden z nich wydaje się bardzo ciekawy, gdyż prezentuje mało poruszany temat w literaturze, jakim są kina przemyskie okresu międzywojennego. Reklamy repertuaru kin znajdujemy w prasie przemyskiej tego okresu. Wiemy, że w tym czasie w Przemyślu znajdowało kilka kin/kinoteatrów, m. in. jedno z najdłużej działających, założone w listopadzie 1912 r. kino „Olympia” (nazwę tę pisano również „Olimpja” oraz „Olimpia”) przy ul. Rejtana 1. Wzmianki o nim znajdujemy zarówno w prasie, jak i innych wydawnictwach (np. Kalendarz przemyski za rok 1914 czy Ilustrowany Przewodnik po Przemyślu i okolicy Mieczysława Orłowicza, Lwów 1917). Funkcjonowało ono aż do lat 80. XX wieku.

Ulotka ze zbiorów biblioteki MNZP (nr inw. 27107) to niewielkich rozmiarów (12 cm) składany w harmonijkę druk, wydany w Warszawie i tam wydrukowany, opatrzony pieczątką ,,Wkrótce w Olimpji”. Jest to zapowiedź filmu o tytule ,,Idjota” (reżyseria: Benjamin Christensen, scenariusz: Bradley King, wytwórnia Metro Goldwyn Mayer), który miał być wyświetlany w kinie ,,Olimpja”. Film (nie jest to adaptacja powieści Fiodora Dostojewskiego), o oryginalnym tytule „Mockery” miał premierę 13 sierpnia 1927 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce zaprezentowano go po raz pierwszy w 1929 roku. Można przypuszczać, iż z tego czasu pochodzi wspomniana ulotka. Główne role w filmie zagrali Lon Chaney, Richardo Cortez, Barbara Bedford.  Jest to historia miłosna rozgrywająca się na tle wydarzeń w Rosji w roku 1917 oraz wojny domowej. Główne postaci to: szlachcianka Tatiana Alexandrova, żołnierz Dimitri oraz chłop Siergiej. Oczywiście jest to film niemy, prawdopodobnie z napisami polskimi.

Jako właścicieli kina „Olympia” w 1937 roku prasa wymieniała Mojżesza Dema i Jakóba Goldmana (Nowy Głos Przemyski nr 22, 1937). Podkreślano także, iż kino „Olympia” wraz z kinem „Polonia” były to „jedyne kina, które wszelkie swoje reklamy wykonują tutaj na miejscu i to w drukarniach, gdzie pracuje zorganizowany personel – tem bardziej zasługują na poparcie’’ (NGP nr 45, 1930).  W przypadku opisywanego druku było jednak inaczej, gdyż był drukowany w Warszawie i prawdopodobnie dystrybuowany w całej Polsce.

Repertuar kina „Olympia” w latach 1918-1939 to głównie produkcje amerykańskie, austriackie, niemieckie, francuskie, ale także polskie. Były to m.in. komedie, filmy wojenne, obyczajowe, sensacyjne, historyczne, romanse, musicale, pojawiają się także filmy animowane, np. Walta Disneya („Królewna Śnieżka”). Szczególnie podkreślano fakt ,,rodzimej produkcji” filmów (m. in. „Quo Vadis”, „Znachor”, „Kościuszko pod Racławicami”, „Halka”, „Pan Tadeusz”). Pod koniec lat 30. na łamach Nowego Głosu Przemyskiego pojawiły się przejawy niechęci do filmów niemieckich i krytyka właścicieli kina „Olympia” za ich wyświetlanie (NGP Nr 22, 1937). Warto zwrócić uwagę, iż pokazywano także filmy w języku jidysz: ,,Najlepszy film produkcji polskiej w języku żydowskim JUDEL GRA NA SKRZYPCACH” (NGP Nr 3, 1937).

Zapowiedzi filmów są bardzo ciekawe, gdyż odzwierciedlają język ówczesnej reklamy, np. ,,rozgłośne arcydzieło”, ,,monumentalny film”, ,,niesamowity film, który wstrząsa i zdumiewa każdym metrem taśmy”, ,,gigantyczny przebój”, ,,najrozkoszniejsza artystka”.

Rozwój kinematografii w latach 20., zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, powstanie zjawiska ,,gwiazd Hollywood”, przyczyniło się do tego, iż filmy zaczęły być lansowane m.in. w prasie także poprzez występujące w nich osoby, np. wspomnianego aktora amerykańskiego Lona Chaneya, znanego m.in. z filmu ,,Upiór w operze”, nazywanego ,,człowiekiem o tysiącu twarzach” czy Barbarę Bedford (,,Ostatni Mohikanin”).

W Polsce także narodziło się takie zjawisko, dużą popularność zyskali: Eugeniusz Bodo, Zofia Nakonieczna, Helena Grossówna, Stanisław Sielański, Jadwiga Smosarska, Jadwiga Andrzejewska, Jan Kiepura i inni.

Jeden z filmów przedstawiany jest jako:  ,,Pierwszy film krajowy, zrealizowany częściowo przez polską ekspedycję w AMERYCE. AWANTURA AMERYKAŃSKA. W rolach głównych: Zofia Nakonieczna, Eugeniusz Bodo, Cwiklińska, Znicz i Sielański.” (NGP nr 16, 1937).

Podsumowując, repertuar kina „Olympia” przestawia się bardzo bogato, są to filmy różne pod względem gatunku i kraju produkcji. Starano się dotrzeć do każdego rodzaju odbiorcy. Wizerunek kina, mimo spotykanych niekiedy w prasie głosów krytycznych, był raczej pozytywny i ta forma rozrywki cieszyła się dużą popularnością: ,,Kino ,,Olympia” i ,,Polonja” w ostatnich tygodniach z powodu naświetlania wspaniałych obrazów dźwiękowych naprawdę zdobyły rekord w frekwencji widzów. Sale były tłumnie zapełnione uczestnikami”. (NGP nr 45, 1930) .

Biblioteka Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej niestety oprócz wspomnianego dokumentu życia społecznego nie posiada innych druków dokumentujących działalność kin w Przemyślu w okresie międzywojennym, aczkolwiek dużo ciekawych informacji zawiera prasa przemyska, która jest dosyć bogato reprezentowana w jej zbiorach.

Literatura

  1. A. Wójcik, Spacerkiem po Przemyślu w roku 1900… czyli czar starych widokówek, Przemyśl 2005.
  2. „Gazeta Przemyska” nr 46, 1912.
  3. J. Płażewski, Historia filmu, wyd. 4, Wrocław-Warszawa-Kraków 1995.
  4. Kalendarz przemyski na rok 1914, Przemyśl [1913].
  5. M. Orłowicz, Ilustrowany Przewodnik po Przemyślu i okolicy, Lwów 1917.
  6. Mockery. Dostępny online: https://en.wikipedia.org/wiki/Mockery_(1927_film). Dostęp (16.11.2022).
  7. ,,Nowy Głos Przemyski’’1918-1939.
  8. ,,Quot libet’’ nr 5, 2003.
  9. Wykaz ulic, placów i domów w mieście Przemyślu, Przemyśl 1932.

Poniżej przedstawiono wybrane zapowiedzi filmów z okresu międzywojennego w kinie ,,Olympia”, zamieszczone na łamach ,,Nowego Głosu Przemyskiego” (ze zbiorów Biblioteki Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej).

  • Kino Olympia wyświetla od 1 do 4 marca Christa Hartungen dramat w 4 aktach. W głównej roli Henny Porten (Nr 9, 1918)
  • Kino Olympia wyświetla od 30 marca do 2 kwietnia ,,Zdemaskowany” – dramat kryminalny w 5 aktach W głównej roli dedektyw (sic!) Brown (Nr 13, 1918)
  • Kino Olympia – wyświetla od 5 do 8 kwietnia  ,,Dama Kameliowa”. Błyskotliwy dramat serca w 6 aktach. W roli głównej Franceska Bersini (Nr 14, 1918)
  • Kino Olympia wyświetla od 12 do 15 kwietnia ,,Lilli” – ze znanej światowej operetki Hervesa (Nr 15, 1918)
  • Kino Olympia wyświetla od 3 do 9 maja ,,Męczennik serca” dramat życiowy Beethovena w 5 aktach (Nr 17, 1918)
  • Kino „Olympia” – wyświetla od 10 do 13 maja ,,Misterja  zamku Klauden”  – dramat w 3 aktach. W roli tytułowej H. Mierendorf (Nr 19, 1918)
  • Kino Olympia wyświetla od 17 do 20 maja ,,Tajemnica z Bangalor” 5 aktów senzacyi (Nr 20, 1918)
  • ,,Ciemnota i światło” wyświetla od 24 do 27 Kino Olympia (Nr 21, 1918)
  • Djabelska czwórka olbrzymi film Alfreda Linda wyświetla od 31 maja do 3 czerwca KINO OLYMPIA (Nr 22, 1918)
  • Quo Vadis. Potężny dramat w 6 aktach na tle powieści Henryka Sienkiewicza wyświetla od 22 do 25 czerwca  – KINO OLYMPIA (Nr 25, 1918)
  • Katarzyna Radmirów – dramat w 4 aktach Gorkija  – wyświetla od 29 czerwca do 2 lipca – KINO OLYMPIA (Nr 26, 1918)
  • ,,Róża puszczy” – sztuka romantyczna wyświetla od 5 do 8 lipca – KINO OLYMPIA (Nr 27, 1918)
  • Ogień dramat w 4 aktach wyświetla od 19 do 22 lipca kino Olympia (Nr 29, 1918)
  • Życie i cierpienia Jezusa Chrystusa wyświetla od 2 do 4 sierpnia KINO OLYMPIA (Nr 31, 1918)
  • KINOTEATR ,,OLYMPIA” : Nowość! Wielka senzacya! Amerykański dramat dedektywny w 12 aktach – w 2 epokach ,,CZARNY FRAK” pierwsza epoka : od piątku 17 do poniedziałku 20 października pt. Tajemnice klubu w 6 katach; druga epoka: od wtorku 21 do czwartku 23 pażdzier. pt. Rywale życia i śmierci w 6 aktach (Nr 55, 1919)
  • Premiera ,,Olympii” . Od piątku 7. listopada aż do odwołania Księga Estery czyli Ahasveros Król Persów fenomenalny obraz religijny w 6-ciu aktach. Bajeczna wystawa! Senzacyjna treść! (Nr 58, 1919)
  • Opium! Po raz pierwszy w Przemyślu! Senzacya nerwów! Groza namiętności ludzkich! Raj fantastycznych marzeń! Tragizm ludzkości! Demoniczna siła trucizny! Od piątku 14. Listop. Aż do odwołania w Kinie Olympia (Nr 59, 1919)
  • Żółty Dom. Serya II. Obraz osnuty na tle rozwydrzenia obyczajów w wielkomiejskim środowisku, wyświetla od piątku 21. października do poniedziałku 25 listopada Kino ,,Olympia” (Nr 60, 1919)
  • Bez winy – winni ! Wstrząsająca tragedya z życia upadłej kobiety i mężczyzny  – zbrodniarza, wyświetla od 27. listop. do 2 grudnia br. KINO OLYMPIA (Nr 61, 1919)
  • Pola Negri. Artystka polska, wystąpi w swej znakomitej roli pod tytułem WENDETTA do (sic) piątku 5. Do poniedziałku 8. grudnia  br. w KINIE OLYMPIA (Nr 62, 1919)
  • Kto chce spędzić przyjemny wieczór i się uśmiać niechaj oglądnie Jedynaczkę króla smalcu w 4 aktach w KINIE Olympia w dniach od 12 do 15 grudnia. Film ten grany był w Warszawie, Lwowie i Krakowie z niebywałem powodzeniem (Nr 68, 1919)
  • Ulubienica Maharadży – indyjski romans miłosny – wyświetla od piątku 19 do wtorku 23 grudnia Kino OLYMPIA (Nr 64, 1919)
  • Biblijna pokutnica. Przecudne zdjęcia fotograficzne w 6-ciu wielkich aktach wyświetla od 25 grudnia do 28 grudnia Kino OLYMPIA (Nr 65,1919)
  • Z kina ,,Olympia”. Znowu jesteśmy w możności stwierdzić bezstronnie, że w tym sezonie ,,Olympia” wysuwa się na czoło przemyskich kinoteatrów. – Pierwszorzędny dobór dotychczasowych programów a równocześnie znany nam repertuar na zbliżający się sezon jesienny daje pewną rękojmię, że dyrekcja ,,Olympii” nie zawiedzie pokładanych w niej nadzieji. Obecny film ,,Nowoczesna madame Dubarry”, jest jednym z szlagierów sezonu. (Nr 38, 1927)
  • Co grają w kinach. Olympia. Od piątku 7 bm. i w dnie następne: ,,Noc poślubna”. Pierwszy tegoroczny szlagier. W głównych rolach: przepiękna Lili Damita, Paweł Richter, Harry Liedtke i Ernest Verebes. (Nr 41, 1927)
  • Co grają w kinach. Olympia wyświetla od piątku 14 i w dni następne wspaniały film p. t. ,,mandaryn Wu”. W głównej roli najgenialniejszy artysta ekranu ,,Człowiek o stu twarzach” Lon Chaney (Nr 42, 1927)
  • Co grają w kinach. Olympia. Królewskie klejnoty. Sensacyjny dramat o wysokim napięciu i emocji z Harry Peleem (Nr 43, 1927)
  • Międzynarodowy szlagier ,,Ufy” pt. ,,Miłość carewicza”, (Ostatnia miłość następcy tronu) wyświetla kinoteatr ,,Olympia”. Film ten osnuty na tle prawdziwego zdarzenia, wywołał w całym świecie niebywałą sensację. (Nr 48, 1927)
  • Co grają w kinach. Kino ,,Reduta’’ i Kino ,,Olympja’’ wyświetlają znakomite arcydzieło literatury polskiej ,,Pan Tadeusz” (Nr 2, 1929)
  • Repertuar kinoteatru ,,Olympia” na bieżący sezon składa się z samych arcydzieł produkcji 10 Muzy. I tak wyświetlane będą wkrótce filmy: ,,Powrót z niewoli” i ,,Looping the Loop”- Węzeł śmierci” z Wernerem Krausem. Rapsodja węgierska’’ z Lili Dagower i Willy Fritschem, ,,Bezbożne dziewczę”, ,,Pieniądz”, z Brigitą Helm, ,,Chicagi”, Śmiej się pajacu” z Lon Chaneyem, Boska kobieta” z Gretą Garbo. ,,Ogród Allacha” z Alicją Terry i Iwanem Petrowiczem. (Nr 6, 1929)
  • Kino ,,Olympia’’ wyświetla potężne arcydzieło miłości i poświęcenia p. t. Disna (w kozackiej niewoli) W głównej roli urocza Olga Czechowa (Nr 36, 1930)
  • Kino ,,Olympia” i ,,Polonja” w ostatnich tygodniach z powodu naświetlania wspaniałych obrazów dźwiękowych naprawdę zdobyły rekord w frekwencji widzów. Sale były tłumnie zapełnione uczestnikami. Jeżeli jeszcze zważywszy fakt, iż to są jedyne kina które wszelkie swoje reklamy wykonują tutaj na miejscu i to w drukarniach, gdzie pracuje zorganizowany personel – tem bardziej zasługują na poparcie (Nr 45, 1930)
  • Kino ,,Olympia” Fräulein Doktor (Nr 22, 1935)
  • Kino ,,Olympia’’ Wesoła praczka (Nr 32, 1935)
  • Kino ,,Olympia’’  świat idzie na przód (Nr 37, 1935)
  • Kino ,,Olympia’’  MAŁA MATECZKA z Franciszką Gall (Nr 41, 1935)
  • Kino ,,Olympia’’ Dziś premjera humoru i radości! Mała Mateczka Franciszka GALL Dla młodzieży urzędowo dozwolony. (Nr 41, 1935)
  • Kino ,,Olympia’’ Walczę o życie (Nr 43, 1935)
  • Kino ,,Olympia’’  Wyprawy krzyżowe (Nr 44, 1935)
  • Kino Olympia Dziś! Uroczysta premjera! Monumentalny film CECIL B. de MILLE’a Wyprawy krzyżowe. Najpotężniejsze arcydzieło filmowe od czasów istnienia kinematografji. Koszt 3 milj. dolarów! Udział 3.000 statystów! (Nr 44, 1935)
  • Kino ,,Olympia’’  Nie chcę wiedzieć kim jesteś (Nr 46, 1935)
  • Kino ,,Olympia’’ Sing-Sing (Nr 49, 1935)
  • Kino ,,Olympia’’  Madame Dubarry (Nr 50, 1935)
  • Kino ,,Olympia’’  Jaśnie pan szofer (Nr 51, 52, 1935)
  • Dziś! W kinie OLYMPIA Rewelacyjny film, zabroniony przez cenzurę w Niemczech! Rozgłośne arcydzieło A. SCHNITZLERA ,,MIŁOSTKI” Najpiękniejsze widowisko filmowe, jakie dotychczas było na ekranie! Duma i korona produkcji Austrjackiej! Czar wiedeńskiego życia! (Nr 2, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” Dziś! Rewelacyjny przebój polskiej produkcji! Monumentalny epos polskich bohaterów Morza! ,,RAPSODJA BAŁTYKU” W rol. Gł. Marja Bogda, Adam Brodzisz Baśka Orwid, M. Cybulski. Wkrótce: Czarująca FRANCISZKA GAAL rozśmieszy, zaelektryzuje i olśni cały Przemyśl w przeboju p. t. ,,ILONKA”(Nr 3, 1936)
  • ,,Olympia” ILONKA (Nr 4, 1936)
  • Kino OLYMPIA Dziś! Rewelacyjna wiedeńska komedja muzyczna! 4  ½ MUSZKIETERÓW Czarujące melodje!  Rozbrajający humor! Rekordowa obsada! Wkrótce: Pierwszy przebój sowiecki na 1936 rok! W WALCE Z CARATEM (Nr 5, 1936)
  • Dziś wielki przebój w kinie OLYMPIA Jack Holt, Mona Barrie i Antonio Moreno w najnowszym kapitalny film o sensacyjnej treści i zakazanej miłości dwóch oficerów do jednej kobiety BURZA nad ANDAMI Wkrótce niebywała sensacja! Pierwszy film, zrealizowany w naturalnych kolorach!!! ,,GABINET FIGUR WOSKOWYCH”! Arcydzieło niesamowitości i grozy! Największa zagadka XX wieku! (Nr 6, 1936)
  • Dziś na ekranie kina ,,Olympia” GABINET FIGUR WOSKOWYCH(Nr 7, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA”. Dziś! Od dawna wyczekiwana premiera! Najmilsze zjawisko ekranu FRANCISZKA GAAL w najnowszej i bezsprzecznie najlepszej kreacji KATARZYNKA. Wspaniała komedja wiedeńska mówiona po niemiecku (Nr 9, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA”. Dziś! Rewelacyjna premiera! Wspaniały dramat ROSJI w przededniu Rewoluci! ,,BURŁAK z nad WOŁGI” Orgje carskich oficerów! Smętne melodje Burłaków! Bogata treść i wspaniała wystawa! Pieśni  rosyjskie i cygańskie romanse! Wkrótce najpiękniejszy szlagier sezonu ,,EPIZOD”(Nr 10, 1936)
  • Kino OLYMPIA. EPIZOD. MOBILIZACJA wszystkich miłośników artystycznego filmu! W roli głównej: Kapłanka wielkiej sztuki filmowej oraz kwiat aktorstwa sceny i ekranu WIEDNIA PAULA WESSELY Film produkcji wiedeńskiej mówiony po niemiecku. (Nr 11, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” Dziś! Fenomenalny przebój światowy! Największa, najpiękniejsza, najbogaciej wystawiona mundurowa operetka filmowa! PROMENADA MIŁOŚCI ,,Wspanialsza od Parady Miłości. Rozkoszniejsza od ,Wesołej Wdówki”. (Nr 12, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” Dziś! Potężne arcydzieło treści, gry i reżyserji! Czar białych nocy! Rytm rosyjskich melodyj! Atmosfera beztroskich hulanek! Blask carskiej Rosji! – Reżyserja turżańskiego. OCZY CZARNE Rosyjski sentyment! – Paryska pikanterja!! – Węgierski temperament – Amerykański rozmach! (Nr 13, 1936)
  • ,,KINO OLYMPIA” Dziś! Monumentalny film produkcji polskiej. WSPANIAŁY ŚWIĄTECZNY PROGRAM! Wielka epopea filmowa osnuta na tle legend i podań ludowych! PAN TWARDOWSKI (Nr 15, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” Dziś! Arcydzieło muzyki i śpiewu! PRZEBÓJ WIEDEŃSKIEJ PRODUKCJI! NIEŚMIERTELNE MELODJE. Film z życia twórczości Jana Straussa. Najrozkoszniejszy, najweselszy film śpiewno-muzyczny! Czar wiedeńskiego walca! Świetny poemat miłości! Muzyka STRAUSSA! (Nr 17,1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” Dziś! Najwspanialsze widowisko filmowe! 119 minut najcudowniejszych wrażeń! KAPITAN BLOOD W roli tyt.: aktorska rewelacja ERROL FLYNN Arcyfilm niebywałych przygód lekarza-korsarza. Żywiołowy bunt na okręcie! Gigantyczne bitwy morskie! Rewelacja ekranów świata! (Nr 18,1936)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Nareszcie długo wyczekiwana premiera. CHLUBA POLSKIEJ KINEMATOGRAFJI ,,Jego wielka miłość” W roli głównej największy tragik polskiego ekranu Stefan Jaracz. (Nr 19, 1936)
  • KINO OLYMPIA DZIŚ! REWELACJA SEZONU! Najpotężniejsze słuchowisko filmowe od czasu stworzenia Ben Hura! OSTATNIE DNI POMEPEI Wybuch Wezuwjusza i straszliwe trzęsienie zmieni – to olbrzymia atrakcja tego rewelacyjnego przeboju filmowego! (Nr 20, 1936)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Film wielkiej emocji! Najwspanialszy trjumf techniki filmowej!  Pomysły i sceny, jakich dotąd nie było! Niewidzialny promień W roli głównej: słynny ,,Frankenstein” mistrz maski Borys KARLOFF oraz Bela Lugosi. (Nr 21, 1936)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Wielkie wydarzenie w życiu artystycznym Przemyśla! Rewelacyjny film produkcji francuskiej wg. Powieści Piotra BENOIT. KOENIGSMARK (Nr 22, 1936)
  • Dziś w kinie ,,OLYMPIA” GOLGOTA Gigantyczne arcydzieło filmowe, ilustrujące ŻYWOT i MĘKĘ CHRYSTUSA! Koszt miliona dolarów! 7.000 artystów i statystów! (Nr 23, 1936)
  • Dziś w kinie ,,OLYMPIA” Rewelacja artystyczna! Sylvia Sydney w filmie ,,OSACZONA” (Nr 24, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” Dziś! Wspaniały przebój muzyczno-śpiewny! REWELACYJNA KOMEDJA produkcji austriackiej, mówiona i śpiewana w języku niemieckim! ,,Jej Szampańska Noc” (Nr 25, 1936)
  • Kino Olympia Dziś! Zwycięstwo radości i wesela! Najbardziej dynamiczna komedja od czasu powstania filmu dźwiękowego! Humor…Romantyzm…Tempo…Taniec…Piosenka…Wesoła Rozwódka. W rolach głównych: para, która zaprzecza prawu ciążenia FRED ASTAIRE i GINGER ROGERS (Nr 26,1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” DZIŚ! WIELKA PREMJERA! Nader zajmujący dramat kobiety która popełniła BIGAMJĘ! Żona dwóch mężów. Film, którym Publiczność będzie oczarowana! Film o dzisiejszej miłości! (Nr 27, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” Dziś! Sensacja jakiej jeszcze nie było! Wielki podwójny 2-godzinny program! Nowa Rewolucja filmowa! Sensacyjna nowość na ekranie! I. KURKACZA II. Należę do Ciebie(Nr 28, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” DZIŚ! Arcysensacyjny film będący największą atrakcją świata! Film, który MUSI ZOBACZYĆ każdy człowiek pracujący! 2 godziny emocji i tempa! POTĘPIENIEC. W rol.: Victor Mc. Laglen i Heather Angel (Nr 29, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” DZIŚ! WIELKI PODWÓJNY PROGRAM! 2 PRZEBOJE W JEDNYMPROGRAMIE! ARMJA EWY i GRA o KOBIETĘ (Nr 30, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA’’ Dziś! Najweselszy film wiedeński! Wspaniała komedja produkcji austrjackiej mówiona i śpiewana w języku niemieckim! Humor! Śmiech! Piosenka! MUSZĘ BYĆ MŁODY (Nr 32, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” DZIŚ! PRZEBOJOWA PREMJERA! Wielki niesamowity film, który wstrząsa i zdumiewa każdym metrem taśmy. CZAROWNICA 5000 osób bierze udział w tem ARCYDZIELE. (Nr 33, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” DZIŚ! WIELKA PREMJERA! Wzruszający poemat filmowy o bezgranicznej miłości ludzi, dla których kończy się życie! DROGA BEZ POWROTU (Nr 34, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” Dziś! Rewelacyjny podwójny program! Film, który poruszył sumienie całej ludzkości! Nie dodatek – lecz pełnometrażowy film! Serca ze stali. MECZ BOKSERSKI Schmeling contra Joe Louis (Nr 35, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” DZIŚ! NAJWIĘKSZA SENSACJA XX STULECIA! REWELACYJNA NOWOŚĆ! FILM PLASTYCZNY (Nr 36, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” DZIŚ! REWELACJA EKRANÓW! Najweselsza komedja muzyczna, która podbiła cały świat! PANOWIE w CYLINDRACH (Nr 37, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” Wspaniały i przepiękny dramat produkcji polskiej mówiony i śpiewany w języku żydowskim p. t. ZA GRZECHY (Ał Cheth) Od niedzieli W. Z. 6. NIE WYLĄDOWAŁ (Nr 38, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” DZIŚ! Wspaniałe arcydzieło produkcji austriackiej! CZAR MELODYJ! KONCERTOWA GRA ARTYSTÓW! MARJA BASZKIERCEW (Nr 39, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” DZIŚ! Uroczyste otwarcie sezonu jesiennego! PIERWSZY SUPER-PRZEBÓJ NASZEGO ZŁOTEGO REPERTUARU! Marlena Dietrich i Gary Cooper w filmie POKUSA (Nr 40, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” DZIŚ! NIEBYWAŁA REWELACJA! NIEZAPOMNIANY BOHATER FILMU ,,JESTEM ZBIEGIEM” Paul Muni w filmie PASTEUR (Nr 41, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” Dziś! Monumentalny epos filmowy! Film, który przejdzie do historii kinematogr. MARJA STUART . W rol. gł. Katarzyna Hepburn i Fryderyk March (Nr 42, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” DZIŚ! Rewelacyjny przebój produkcji austriackiej. NAJPIĘKNIEJSZY FILM UŚMIECHÓW I ŁEZ! ROTMISTRZ v. WERFFEN (Nr 43, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” Franciszka GAAL w najnowszej – dowcipnej – wesołej melodyjnej komedii p. t. PANNA LILI (Nr 44, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” DZIŚ! WIELKA PREMIERA! Prawdziwa perła i duma kinematografii polskiej to film TRĘDOWATA (Nr 45, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” Dziś! Super – przebój wiedeńskiej produkcji! JAN KIEPURA w najnowszym świetnym filmie austriackim p. t. W BLASKACH SŁOŃCA (Nr 46, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” DZIŚ! PRZEBOJOWA PREMIERA! Potężny dramat zrewoltowanych Chin trzymający widza w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny ŻÓŁTY SKARB (Nr 47, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” Największa afera szpiegowska świata! TAJNA BRYGADA. Główne role kreują: Vera Korene i Jean Murat. (Nr 48, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA” DZIŚ! Wreszcie od dawna wyczekiwana Premiera! Arcyzabawna POLSKA komedia muzyczna. JADZIA z Jadwigą Smosarską (Nr 49, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA’’ Dziś! Najwspanialszy przebój wiedeński! ARCYDZIEŁO FILMOWE Z SENTYMENTEM, HUMOREM I PIOSENKĄ! TONI Z WIEDNIA (Nr 50, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA’’ Dziś! WIELKA SENSACJA! Porywający dramat lotniczy z czasów Wielkiej Wojny! Wspaniały pean ku czci bohaterów przestworzy! ZAŁOGA Przebojowy ten film śledzi widz z zapartym oddechem od pierwszej do ostatniej sceny! (Nr 51, 1936)
  • KINO ,,OLYMPIA’’ DZIŚ! WIELKA ŚWIĄTECZNA PREMIERA! Pierwszy polski historyczny romans filmowy! Barbara RADZIWIŁŁÓWNA. W roli tytułowej JADWIGA SMOSARSKA (Nr 52, 1936)
  • Kino ,,Olympia” . Wspaniały program sylwestrowy i nowo-roczny! Najweselsza komedia Wincentego Rapackiego. Perła POLSKIEJ twórczości filmowej. PAPA SIĘ ŻENI. W głównych rolach Jadzia Andrzejewska i Fr. Brodniewicz (Nr 1, 1937)
  • Dziś! Olbrzymi film w kinie ,,OLYMPIA” ANTHONY ADVERSE. Przygody człowieka bez nazwiska. W roli głównej FREDRIC MARCH (Nr 2, 1937)
  • KINO ,,OLYMPIA” Dziś! PRZEBOJOWA PREMIERA. Najlepszy film produkcji polskiej w języku żydowskim JUDEL GRA NA SKRZYPCACH (Nr 3, 1937)
  • KINO ,,OLYMPIA” Dziś! Wielki przebój wiedeński. Arcydzieło humoru – dowcipu i arcyzabawnych perypetyj WIEDEŃ SZALEJE (Nr 4, 1937)
  • KINO ,,OLYMPIA” Dziś! Gigantyczny przebój! Emocjonujące arcydzieło o nieśmiertelnej szarży i niezwykłych przygodach słynnego ORŁA KRYMSKIEGO. Szarża Lekkiej Brygady (Nr 7, 1937)
  • KINO ,,OLYMPIA”. Dziś!  Wielka epopea filmowa według powieści St. Żeromskiego WIERNA RZEKA. ROK 1863. Treścią tego przebojowego filmu jest POWSTANIE STYCZNIOWE i walka z zaborczym caratem(Nr 8, 1937)
  • KINO ,,OLYMPIA”. Dziś! Wielki finał muzyczny! BŁĘKITNA PARADA. W rolach głównych: Ginger Rogers i Fred Astaire (Nr 10, 1937)
  • KINO ,,OLYMPIA”. Dziś!  Rewelacyjna komedia wiedeńska. Bomby humoru! Szrapnele śmiechu! Czar wiedeńskich melodyj KONFETTI (Nr 11, 1937)
  • KINO ,,OLYMPIA”. Dziś!  POTĘŻNA PREMIERA! NAJBARDZIEJ EMOCJONUJĄCY FILM SEZONU! NOC PRZED BITWĄ (Nr 15, 1937)
  • KINO ,,OLYMPIA”. Dziś!  Rewelacyjna komedia produkcji polskiej! Pierwszy film krajowy, zrealizowany częściowo przez polską ekspedycję w AMERYCE. AWANTURA AMERYKAŃSKA. W rolach głównych: Zofia Nakonieczna, Eugeniusz Bodo, Cwiklińska, Znicz i Sielański.(Nr 16, 1937)
  • NIC NIE MÓWIĄ. NIC NIE SŁYSZĄ. NIC NIE WIDZĄ. A JEDNAK. WSZYSTKO WIEDZĄ. trzy siostrzyczki Z KOMEDII WASZYCH MARZEŃ PENNY z rewelacyjną DEANNĄ DURBIN. Już na ekranie kina OLYMPIA (Nr 18, 1937)
  • KINO OLYMPIA Pierwszy przebój ze złotej serii naszego repertuaru. Wspaniały film obyczajowy produkcji francuskiej. Film, który zachwyci Przemyśl. DROGA do RIO. Film ilustrujący tragedię tysięcy istnień ludzkich! (Nr 36, 1937)
  • KINO OLYMPIA. DZIŚ! II-gi PRZEBÓJ SEZONU JESIENNEGO! Szampańska komedia produkcji krajowej, mówiona i śpiewana w języku polskim! 2 DNI W RAJU. W rolach głównych: H. Grossówna, E. Bodo, A. Fertner i St. Sielański.(Nr 37, 1937)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Rewelacja filmowa! Najnowsze arcydzieło produkcji polskiej, mówione całkowicie w języku żydowskim! Potężny dramat z życia żydowskiego! ŚLUBOWANIE  (Nr 38, 1937)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Rewelacja sezonu! Tam gdzie palmy oazy kładą się długimi cieniami, na bezkresne piaski… rozegrał się wielki ATAK O ŚWICIE W rolach głównych Errol Flynn i Kay Francis (Nr 39, 1937)
  • KINO OLYMPIA Dziś! REWELACJA POLSKIEGO EKRANU! Fascynująca powieść T. Dołęgi Mostowicza p. t. ZNACHOR (Nr 40, 1937)
  • KINO OLYMPIA Arcydzieło filmowe, osnute na tle abdykacji króla EDWARDA VIII Oryginalny przebój, który zdobył niezwykły rozgłos! KRÓL I CHÓRZYSTKA (Nr 41,43, 1937)
  • KINO OLYMPIA Dziś porywający przebój sezonu. Film w języku żydowskim z polskimi napisami DYBUK (Nr 42, 1937)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Rewelacja polskiego ekranu, sfilmowana w wersji dźwiękowej. Nieśmiertelne arcydzieło Stanisława MONIUSZKI p. t. HALKA (Nr 44, 1937)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Rewelacja sezonu. Najrozkoszniejszy film wiedeński. Marta Eggerth i Jan Kiepura w filmie CZAR CYGANERII (Nr 45, 1937)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Film w naturalnych kolorach. Najkosztowniejszy film sezonu 1937 r. WŁADCZYNI PUSZCZY (Nr 46, 1937)
  • KINO OLYMPIA Dziś! REWELACYJNA KOMEDIA rodzimej produkcji. Najweselszy i najbardziej beztroski program w Przemyślu KSIĄŻĄTKO (Nr 47, 1937)
  • KINO OLYMPIA Dziś! REWELACJA FILMOWA! Emocjonujący film szpiegowski, produkcji francuskiej p. t. BYŁAM SZPIEGIEM (Nr 48, 1937)
  • KINO OLYMPIA Dziś! REWELACJA POLSKIEGO EKRANU Mistrz polskiej groteski, niezrównany A-D-O-L-F  D-Y-M-S-Z-A jako NIEDORAJDA (Nr 49, 1937)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Najaktualniejszy film sezonu !!OSTATNI POCIĄG z OBLĘŻONEGO MIASTA (Nr 50,1937)
  • KINO OLYMPIA Dziś! WIELKA EPOPEJA SZPIEGOWSKA: Pełne grozy sytuacje. – Kulisy tajnego wywiadu. – Kolosalna emocja W SIECI WYWIADU (Nr 51, 1937)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Najwspanialszy program świąteczny Errol FLYNN oraz Billy i Bobby MAUCH w filmie KSIĄŻĘ I ŻEBRAK (Nr 52, 1937)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Marlena Dietrich w filmie HRABINA WŁADINOW (Nr 1, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Monumentalny polski film historyczny! Kościuszko pod Racławicami. (Nr 2, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! DEANNA DURBIN Niezapomniana ,,Penny’’w doskonałej komedii p. t. ICH STU I ONA JEDNA (Nr 3, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Najwspanialsze arcydzieło filmowe!! SCYPION AFRYKAŃSKI (Nr 4, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Niezwykle frapująca akcja. Tajemnice wydarte naturze. KALA NAG  (Nr 5, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Rewelacyjne arcydzieło filmowe oparte na powieści G. Zapolskiej ,,O CZYM SIĘ NIE MÓWI” z JADWIGĄ SMOSARSKĄ w głównej roli ,,SKŁAMAŁAM” (Nr 6, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Najwspanialsza komedia świata p. t. NIEUSPRAWIEDLIWIONA GODZINA (Nr 7, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Film o większej sile wyrazu niż ,,Jestem zbiegiem”! ZBIEG z SAN QUENTIN (Nr 8, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Najpiękniejsza gwiazda francuskiego ekranu DANIELLE DARIEUX w najnowszej swej kreacji – jako DEDE w najnowszej swej kreacji – jako (Nr 9, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Wspaniały film historyczny z czasów Księstwa Warszawskiego. W roli tytułowej JADWIGA SMOSARSKA Ułan Księcia Józefa (Nr 10, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Najrozkoszniejsza artystka Wiednia – ULUBIENICA PUBLICZNOŚCI – MARTA EGGERTH na szczycie kariery artystycznej w przeboju UBÓSTWIANA. Uwaga ,,UBÓSTWIANA” to ostatni film Marty Eggerth w bieżącym sezonie. (Nr 11, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Król Aktorów, bohater filmów : „KAPITAN BLOOD” i „SZARŻA LEKKIEJ BRYGADY” Errol FLYNN jako BOHATER NASZYCH CZASÓW (Nr 12, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Wspaniała epopea bohaterów przestworzy! SKRZYDŁA nad HONOLULU (Nr 13, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Wielki przebój rodzimej produkcji! Wspaniały dramat sensacyjno-obyczajowy wg. Słynnej powieści ANT. MARCZYŃSKIEGO KOBIETY NAD PRZEPAŚCIĄ (Nr 14, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Rewelacja sezonu! Reżyseria Francka Lloyda. MOCNI LUDZIE (Nr 15,1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś!  Mistrzowski film reżyserii Ernesta Lubitscha p. t. 8-ma żona SINOBRODEGO. W roli gł. Najmilsza para kochanków ekranku Claudette Colbert i Gary Cooper. (Nr 16, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Dziś! Potężny film egzotyczny !!! OSTATNIA SALWA (Nr 17, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! GWÓŹDŹ SEZONU! ARCYDZIEŁO FILMOWE nie mające sobie równych! FORTANCERKI (Nr 18, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! HARRY BAUR w rewelacyjnym arcydziele produkcji francuskiej p. t. KAPITAN MOLLENARD (Nr 19, 1938)
  • KINO OLYMPIA WSPANIAŁY DRAMAT EMOCJI i SENSACJI! BORIS KARLOFF jako desperacki chiński generał  – powstaniec ŻÓŁTY PIRAT (Nr 20, 1938)
  • KINO OLYMPIA Danielle DARIEUX Albert PREJEAN w wesołej i melodyjnej komedji muzycznej p. t. KRYZYS SKOŃCZONY (Nr 21, 1938)
  • KINO OLYMPIA. WIELKI OBYCZAJOWY DRAMAT. Małżeństwo z pozoru. W rolach głównych: Bette Davies George Brent (Nr 22, 1938)
  • KINO OLYMPIA Wspaniała powieść Marka Twaina unieśmiertelniona jako film! Gigantyczny rozmach inscenizacji! Olśniewająca wystawa! Errol Flynn w filmie KSIĄŻĘ I ŻEBRAK (Nr 24, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Film czarującej muzyki węgierskiej i emocjonującej treści! MANEWRY HUZARSKIE (Nr 25, 1938)
  • KINO OLYMPIA Najmocniejszy film gangsterski, jaki wyprodukowała Ameryka! KID GALAHAD (Nr 26, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Marta Eggert i Jan Kiepura w filmie CZAR CYGANERII (Nr 27, 1938)
  • KINO OLYMPIA Po raz pierwszy w Przemyślu! Wspaniały pean ku czci bohaterów morza! Gigantyczne manewry na oceanie! Straszna katastrofa na Pacyfiku! ALARM NA MORZU (Nr 28, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Wspaniała komedia muzyczna! NARZECZONA z PRZYPADKU (Nr 29, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Rewelacyjny film dżunglowy! WŁADCZYNI DŻUNGLI (Nr 30, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś Wspaniała atrakcja! SYMFONIA MŁODOŚCI (Nr 31, 1938)
  • KINO OLYMPIA Mecz bokserski o mistrzostwo świata: Joe LOUIS Max SCHMELING Wspaniały film produkcji francuskiej realizacji RAYMONDA BERNARDA WINOWAJCA (Nr 32, 1938)
  • KINO OLYMPIA Wspaniały film egzotyczny z udziałem niezapomnianego ,,Poganina” Ramona Novarro w filmie p. t. SZEIK (Nr 33, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś najbardziej błyskotliwy film sezonu! Splot najbardziej nieprawdopodobnych, a jednakże mogących się przytrafić każdemu sytuacyj! 24 GODZINY MIŁOŚCI (Nr 34, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! WIELKI EPOS BOHATERSKI! Przecudna legenda o tatrzańskim bohaterze! JANOSIK – Hetman Zbójnicki (Nr 35, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! OTWARCIE SEZONU JESIENNEGO. Przecudowny romans miłości, cierpienia i szczęścia.  – Film rodzimej produkcji p. t. WRZOS wg. Powieści M. Rodziewiczówny. (Nr 36, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś wielki arcyfilm reż. Wiktora Turżańskiego! PIĘTNO ZDRADY. (Nr 38, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś potężny dramat ludzkich namiętności! Zakrojony na wielką skalę film ilustrujący życie kobiet w więzieniu p. t. Zamknięty świat. (Nr 39, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś rewelacyjny film produkcji francuskiej. Wielki dramat obyczajowy odznaczony na BIENNALE w 1938 roku w WENECJI! LUDZIE ZA MGŁĄ (Nr 40, 1938)
  • KINO OLYMPIA DEANNA DURBIN jako rozhukana, kapryśna PENSJONARKA. (Nr 41, 1938)
  • KINO OLYMPIA Najwspanialsze arcydzieło filmowe produkcji polskiej p. t. Druga młodość. (Nr 42, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Film niezapomnianych sensacyj i wzruszeń! Konrad Veidt w filmie p. t. TYRAN (Nr 43, 1938)
  • KINO OLYMPIA Emocjonująca powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza Profesor Wilczur (Dalsze dzieje Znachora). (Nr 44, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Największy przebój sezonu! PATROL NA PUSTYNI (Nr 45, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Największy przebój sezonu! GEHENNA (Nr 46, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! DANIELLE DARRIEUX w filmie Paryżanka (Nr 47, 1938)
  • KINO OLYMPIA Arcydzieło filmowe, wykonane całkowicie w kolorach naturalnych! Miłość w dżungli. (Nr 48, 1938)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Niezwykle emocjonujący film pełen tajemniczych przygód! Tajemniczy ślepiec. (Nr 50, 1938)
  • KINO OLYMPIA Żywiołowy film o emocjonującej, barwnej i wzruszającej treści p. t. Wyspa rozbitków. (Nr 51, 1938)
  • KINO OLYMPIA Pierwszy długometrażowy, rysunkowy film genialnego WALTA DISNEY’a zrealizowany w barwach naturalnych p. t. Królewna Śnieżka. (Nr 52, 1938)
  • Kino ,,Olympia’’  Moi rodzice rozwodzą się. (Nr 3, 1939)
  • KINO OLYMPIA Wzruszający dramat współczesny wg. powieści KAMILA MORDENA Moi rodzice rozwodzą się.  (Nr 3, 1939)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Rewelacyjny film silnych wrażeń i emocji! ZORRO. W roli gł. Bob Livingston. (Nr 5, 1939)
  • Kino ,,Olympia’’  ZORRO (Nr 3, 1939)
  • KINO OLYMPIA Dziś! SACHA GUITRY w rewelacyjnym filmie francuskim. POLA ELIZEJSKIE (Nr 7, 1939)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Wspaniały przebój egzotyczny!!! ŻÓŁTE CIENIE (Nr 9, 1939)
  • Kino ,,Olympia’’  Żółte cienie. (Nr 9, 1939)
  • Kino ,,Olympia’’  Trzy serca. (Nr 12, 1939)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Sukces polskiej twórczości filmowej! Najpoczytniejsza powieść! TRZY SERCA. (Nr 12, 1939)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Harry Baur i Natalie Paley w filmie p. t. ZDOBYWCY MAROKA(Nr 13, 1939)
  • Kino ,,Olympia’’  Włóczęgi. (Nr 16, 1939)
  • KINO OLYMPIA Na ogólne żądanie prolongujemy ,,Włóczęgi’’ z Tońkiem i Szczepkiem (Nr 16, 1939)
  • Kino ,,Olympia’’  Miodowy miesiąc. (Nr 21, 1939)
  • KINO OLYMPIA Dziś! Mistrz piosenki Maurice CHEVALIER w filmie Z UŚMIECHEM NA USTACH (Nr 21, 1939)
  • Kino ,,Olympia’’  ORKAN (Nr 25, 1939)

                                                                                               Agnieszka Górniak

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content