Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Ferie zimowe 2024 – propozycje zajęć dla dzieci i młodzieży

Dodane w kategorii: Edukacja, Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wydarzenia
Wydarzenie odbywa się dnia: 15 stycznia, 2024
Ferie zimowe 2024

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu

Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach muzealnych przygotowanych na okres ferii zimowych 2024.

Opłata za udział w lekcjach i warsztatach muzealnych wynosi 12 zł/os oraz opłata za przewodnika/edukatora 30 zł od grupy. Grupy należy zgłaszać z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem, telefonicznie lub osobiście – w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, lub w Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

Nie święci garnki lepią – ja też potrafię!

W trakcie zajęć dzieci poznają czym jest ceramika, jak wyglądały naczynia dawniej i dziś, jak je produkowano i wypalano. W części praktycznej zajęć będą mogły ulepić swoje własne naczynie z gliny.

Zostań Szwoleżerem! Warsztaty modelarskie.

Uczestnicy zajęć poznają historię szarży polskich szwoleżerów w bitwie pod Somosierrą. Następnie wykonają samodzielnie z kartonu czako – nakrycie głowy polskich żołnierzy z tejże batalii. Zajęcia dla grup wiekowych od III kl. S.P.

Budujemy zimowy kulig. Warsztaty modelarskie.

Na zajęciach uczestnicy poznają dzieje radzenia sobie z zimnem oraz poruszania się w śnieżnych warunkach, odwiedzając wystawę archeologiczną. Następnie zbudują model kartonowy kuligu. Zajęcia dla grup wiekowych od III kl. S.P.

Malarstwo akcji. Warsztaty malarskie, pełne energii, emocji, spontaniczności i kreatywności!

Na zajęciach uczestnicy tworzą obrazy techniką ekspresyjnego malowania. Powstałe w ten sposób prace posiadają niepowtarzalny, dynamiczny charakter.

Ochrą i węglem – paleolityczna sztuka jaskiniowa.

Dzięki prezentacji multimedialnej prezentującej rysunki, ryty, malowidła oraz płaskorzeźby francuskiej i hiszpańskiej sztuki jaskiniowej uczestnicy poznają sztukę jaskiniową. Podczas warsztatów mogą wykonać samodzielnie „malowidła jaskiniowe”.

Zimowa kompozycja malarska

Uczestnicy warsztatów w pierwszej kolejności zapoznają się z polskim malarstwem krajobrazowym, o tematyce nawiązującej do obecnej pory roku. Następnie sami wykonują własne prace.

Celem zajęć jest uczestnictwo grupy we wspólnym procesie twórczym, pełnym ruchu, energii, emocji i kreatywności.

Muzeum Historii Miasta Przemyśla

Na okres ferii zimowych przypadających od 29 stycznia do 11 lutego 2024 r. Muzeum Historii Miasta Przemyśla przygotowało ofertę dla odbiorców indywidualnych w wieku 6 -12 lat.

Warsztaty muzealne będą się odbywać codziennie w dwóch, tygodniowych cyklach:

-od 30.01 do 03.02 w godzinach od 10:00 – 12:00

-od 06.02 do 10.02 w godzinach od 10:00 – 12:00

W ramach zimowych warsztatów muzealnych Muzeum zrealizuje następujące tematy:

Zimowy pejzaż

Na podstawie wystawy „Kazimierz Tarnawski – malarz nieprofesjonalny” oraz przykładów pejzaży polskich artystów. Podczas warsztatów dzieci namalują własne dzieło.

Niech żyje Karnawał!

Warsztaty muzealne oparte na historii obchodów karnawału Polsce. Temat warsztatów zawierać będzie różnorodne zajęcia artystyczne tj. wykonanie masek karnawałowych, sklejanie papierowych modeli przedstawiających kulig oraz przygotowywanie dekoracji karnawałowych na wzór tradycyjnych, ludowych ozdób.

Święci na każdy dzień

Na przykładzie zbiorów sztuki ludowej i ikonograficznej Muzeum poznamy przedstawienia ukazujące wizerunki świętych. Omówimy warsztat artysty oraz kolejne etapy powstawania grafiki artystycznej. Wykonamy samodzielnie prace z wybranym wizerunkiem świętego.

Wycinanki, jak płatki śniegu

Kolorowe wycinanki – twórczość ludowych artystów stanowiły oryginalną dekorację ścian wiejskich domów. Na wybranych przykładach poznamy historię wzornictwa oraz sposoby wykonywania ludowych wycinanek. Na warsztatach dzieci stworzą również własne papierowe wycinanki

Poznajemy tajniki grafiki warsztatowej

Na podstawie wystawy M. Strońskiego dzieci zapoznają się z procesem tworzenia grafiki, począwszy od wykonania projektu przez produkcję matrycy do wykonania odbitek swoich grafik.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content