Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Ferie w Muzeum 2022 (14 – 27 lutego)

Ferie 2022

Podczas ferii zimowych Muzeum Narodowe Ziemi  Przemyskiej zaprasza na spotkania ze sztuką i tradycją. W aktywny i przystępny sposób, spróbujemy pomóc zrozumieć, jak zmieniała się sztuka na przestrzeni wielu tysięcy lat, co tradycja ma wspólnego ze sztuką.

 Warsztaty odbywać się będą w Gmachu Głównym (DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH),

 w Muzeum Historii Miasta Przemyśla (DLA DZIECI INDYWIDUALNIE)

Przykładowe tematy zajęć:

Budynek Główny MNZP – plac Berka Joselewicza 1

Ochrą i węglem – paleolityczna sztuka jaski­niowa. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję obej­rzeć prezentację multimedialną zawierającą przykłady ry­sunków, rytów, malowideł oraz płaskorzeźb francuskich i hiszpańskich sztuki jaskiniowej. Następnie dzieci będą mogły wykonać swoje własne „malowidła jaskiniowe”.

W podróż z przemyskimi niedźwiadkami. W oparciu o bajkę Jarosława Sieki pt. „Niedźwiadki z Przemyśla” dzieci poznają historię nadsańskiego gro­du, jego najciekawsze zabytki i atrakcje. W dalszej części zajęć malują kolorowankę z Przemyśla.

 Dzieło na desce. Co to jest ikona? Podczas za­jęć dzieci dowiedzą się czym jest ikona i jak się ją pisze. W części praktycznej spróbują wykonać ikonę wybranego świętego.

Na szkle malowane. Uczniowie będą mieli szansę stworzyć swój własny witraż. Wykonane za pomocą farb akrylowych dzieła mogą służyć do dekoracji lub stanowić doskonały prezent.

Nie święci garnki lepią – ja też potrafię! W trakcie zajęć dzieci poznają czym jest ceramika, jak wyglądały naczynia dawniej i dziś, jak je produkowano i wypalano. W części praktycznej zajęć będą mogły ule­pić swoje własne naczynie z gliny.

Czym jest plakat. Podczas warsztatów młodzi uczestnicy dowiedzą się czym dokładnie jest plakat i jak wygląda proces jego powstawania: od notowania pomysłów w formie szkiców do powstania skrótu, symbolu – widzialnego znaku idei. Następnie sami narysują plakat, który wyrazi ich subiektywne odczucia 
i emocje związane z wybranym tematem.

Od ziarenka do bochenka. Pieczemy chleby, bułki i inne wyroby cukiernicze. Na zajęciach dzieci poznają tajniki i zwyczaje związane z wypiekiem chleba oraz jego rodzaje, a także własnoręcznie upieką chlebki.

Zajęcia modelarskie. Na lekcji uczestnicy poznają pionierskie konstrukcje latające i jeżdżące sprzed stu lat, a także tajniki ich powstawania. Następnie budują kartonowe modele wybranych maszyn.

Muzeum Historii Miasta Przemyśla – Rynek 9

Techniki graficzne w Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Podczas zajęć uczestnicy poznają techniki graficzne jakimi posługiwał się Marian Stroński. Inspirując się jego twórczością stworzą własny linoryt.

 Drewniane kolczyki zdobione metodą decoupage. Kontynuacja warsztatów ze zdobienia różnego rodzaju przedmiotów. W trakcie zajęć uczestnicy krok po kroku uczą się nowej techniki.

Co to jest kolaż? Uczestnicy poznają historię powstania tej ciekawej techniki. Podczas zajęć wykonają kolaż łącząc różne techniki plastyczne.

Martwa natura. Uczestnicy poznają technikę na podstawie prac Mariana Strońskiego. Następnie na podstawie przygotowanej przez edukatorów kompozycji malują martwą naturę.

Zabytki Przemyśla na obrazach Mariana Strońskiego. Uczestnicy zwiedzą naszą stałą ekspozycje malarstwa Mariana Strońskiego, na której zapoznają się z zabytkami Przemyśla, a następnie sami stworzą obraz wybranego przez siebie obiektu.

Abstrakcja… Poznajemy technikę na podstawie prac Mariana Strońskiego. Podejmujemy próbę stworzenia własnej kompozycji tworzonej za pomocą emocji, barw, linii oraz plam.

Rzeźba … Warsztaty inspirowane wystawą czasową w Muzeum Historii Miasta Przemyśla: Bogusław Kędzierski. Rzeźba. Uczestnicy zwiedzą wystawę i poznają podstawy tej dziedziny sztuki. Na zajęciach plastycznych stworzą własną rzeźbę:
z wyobraźni lub inspirując się pracami artysty.

O higienie w xix wieku! Na zajęciach odpowiemy na pytania: Jakiego pomieszczenia brakowało we wnętrzach mieszczańskich w XIX wieku? Jak ludzie radzili sobie z brakiem toalety? W części praktycznej uczestnicy wykonają kule musujące do kąpieli. (wykonują prace – kule musujące, które mogą być wręczane z okazji: dzień matki, dzień ojca, dzień babci i dziadka).

W mieszkaniu prababci. Na podstawie ekspozycji wnętrz mieszczańskich dzieci będą miały okazję zapoznać się z życiem codziennym mieszkańców miasta w XIX i na początku XX w. Zwiedzanie połączone jest z grą muzealną.

Ferie 2022 – wersja do druku

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content