Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Europejskie Dni Archeologii w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej

Dodane w kategorii: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wydarzenia, Wydarzenie muzealne
Wydarzenie odbywa się dnia: 14 czerwca, 2024
Europejskie Dni Archeologii w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej

Europejskie Dni Archeologii 2024!

Z tej okazji w dniu 14 czerwca 2024 r. (piątek) w gmachu głównym Muzeum odbyły się warsztaty archeologiczne dla dzieci i młodzieży. Dzięki zaaranżowanym wykopaliskom młodzi badacze mogli poczuć się jak prawdziwi odkrywcy, a także poznawali procedury związane z opracowaniem znalezionych artefaktów. Natomiast w trakcie warsztatów poświęconych sztuce paleolitycznej uczestnicy samodzielnie wykonywali malowidła jaskiniowe.

Głównym punktem tegorocznego wydarzenia był wykład prof. dra hab. Sylwestra Czopka poświęcony unikatowemu odkryciu grodziska scytyjskiego na terenie pobliskiego Chotyńca (gm. Radymno). Wykopaliska archeologiczne prowadzone przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego na terenie grodziska w Chotyńcu oraz w obrębie jego zaplecza stanowią jedno z najciekawszych odkryć naukowych ostatnich kilku lat, które weryfikują w sposób zasadniczy nasze spojrzenie na przemiany osadnicze i kulturowe zachodzące we wczesnej epoce żelaza na terenie południowo wschodniej Polski.

Szczegółowy program:

  • „Mały odkrywca” godz. 10.00 oraz 12.00,
  • „Ochrą i węglem. Paleolityczna sztuka jaskiniowa” godz. 11.00 oraz 13.00,
  • wykład prof. dra hab. Sylwestra Czopka, Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego pt. „Wielkie odkrycie wielkiego grodziska z VII-VI w. p.n.e. – fenomen Chotyńca i okolic” godz. 16.00.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content