„Die ungarische Honvéd (1868-1918): Uniformierung und Ausrüstung der ungarischen Landwehr von 1868 bis 1918”.
Spośród ostatnich nabytków Biblioteki MNZP chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę Czytelników na książkę Györgya Ságváriego pt. „Die ungarische Honvéd (1868-1918): Uniformierung und Ausrüstung der ungarischen Landwehr von 1868 bis 1918”. (“Węgierski Honwed (1868-1918): umundurowanie i wyposażenie węgierskiej Obrony Krajowej od 1868 do 1918 roku”).
Obszerna (ponad 600 stron), bogato ilustrowana książka w szczegółowy sposób przedstawia umundurowanie I wyposażenie węgierskiego Honwedu oraz zmiany, jakie w tej dziedzinie zaszły w półwieczu między powstaniem tej formacji a rozpadem monarchii austro-węgierskiej. Zaprezentowano tu mundury i wyposażenie nie tylko piechoty, kawalerii, artylerii i oddziałów technicznych, ale też szeregu służb pomocniczych – od administracyjnych, sądowniczych i medycznych, poprzez uniformy przedstawicieli instytucji wychowawczych i oświatowych, orkiestr i duszpasterstwa, po żandarmerię, węgierską Straż Koronną oraz Straż Parlamentarną.
Całość uzupełnia zwięzły zarys historii Honwedu w okresie dualistycznym, zawierający też jego strukturę organizacyjną oraz przedstawiający jego pozycję w ramach armii austro-węgierskiej.
Książka adresowana jest nie tylko do miłośników militariów (szczególnie odnoszących się do armii austro-węgierskiej), ale też do osób zainteresowanych historią Twierdzy Przemyśl, w której istotną rolę odgrywały jednostki mobilizowane w Królestwie Węgierskim – przede wszystkim królewska węgierska 23 Dywizja Piechoty Honwedu, ale też k. węg. 97 Brygada Pospolitego Ruszenia.
Tomasz Pomykacz