Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Cezary Łutowicz „Powidoki”

9 grudnia o godzinie w Małej Galerii Fotografii w Muzeum Historii Miasta Przemyśla Rynek 9 odbył się kolejny wernisaż.

Tym razem mieliśmy zaszczyt zaprezentować Państwu prace sandomierskiego artysty Cezarego Łutowicza pod tytułem „Powidoki”.

Cezary Łutowicz – rzeźbiarz, złotnik oraz fotograf. Urodzony w 1944 roku w Białymstoku. Od wielu lat mieszka w Sandomierzu. Tam też mieści się jego galeria i pracownia artystyczna, w której od 1972 roku dzieli się z odwiedzającymi swoimi dziełami jubilerskimi wykonanymi głównie z metali szlachetnych i krzemienia pasiastego.

Od wielu lat pasjonuje się fotografią artystyczną. Jego prace odbiegającą nieco od klasycznej definicji tej dziedziny co prezentuje niniejsza wystawa. Zdaniem autora tytuł „Powidoki” – mimo tego iż odbiega od klasycznej definicji tego terminu – będzie najbardziej adekwatny do tego co chciał przekazać za pomocą swoich dzieł, czyli jego wewnętrznych odczuć i emocji związanych z danym miejscem.

Jak twierdzi artysta, ma wiele szacunku do fotografii klasycznej która inspiruje go do świadomej modyfikacji obrazu za pomocą współczesnych metod grafiki komputerowej.

W dziedzinie fotografii szczyci się wieloma nagrodami wyróżnieniami oraz prestiżowymi wystawami na terenie Polski, a także poza granicami.

Warto dodać, iż prace Cezarego Łutowicza nie goszczą w Muzeum Historii Miasta Przemyśla po raz pierwszy. Jego autorskie prace jubilerskie pokazywane były w 2010 roku na wystawie pod tytułem Krzemień w życiu człowieka, na której prezentowaliśmy Państwu wytwory rąk ludzkich od czasów epoki kamienia do współczesności.

Cezary Łutowicz jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych i Związku Polskich Artystów Fotografików.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content