Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Bogusław Kędzierski. Rzeźba

Dodane w kategorii: Archiwalna, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wernisaż, Wystawy, Wystawy czasowe
Wystawa otwarta od: 16 grudnia, 2021 do 31 marca, 2022
Bogusław Kędzierski. Rzeźba

16 grudnia 2021 roku w Muzeum Historii Miasta Przemyśla Rynek 9 – oddziale Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, mieliśmy zaszczyt gościć Państwa na wernisażu wystawy pod tytułem „Bogusław Kędzierski. Rzeźba”.

Bogusław Kędzierski (1949–2019) to urodzony w Dynowie i związany z tym miastem rzeźbiarz. Z jednego kawałka lipy, kamiennego głazu, metalu czy betonu potrafił wyczarować dzieła pełne symboliki i niezwykłej wymowy. W 1972 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Szkoła ta była dla niego nie tylko miejscem rozwoju artystycznego i doskonalenia technik rzeźbiarskich, ale też szkołą życia. Szkołą, w atmosferze której ukształtował się jego duch twórczy, światopogląd, wartości i ideały. Późniejsza praca zawodowa była związana z różnymi dyscyplinami plastyki, ale mistrzostwo osiągnął w rzeźbie. Twórczość Kędzierskiego wyróżnia rozmaitość tematyki i formy oraz udane próby wyłamania się z konwencji artystycznych.

Wystawa Bogusław Kędzierski. Rzeźba pokazuje niewielki wycinek prac tego artysty pochodzący z jego autorskiej Galerii Rzeźby „Pniak”. Kryje się w nich oryginalność, precyzja wykonania, a nawet humor i ironiczne spojrzenie na współczesny świat. Powstały w wyniku fascynacji rzeźbiarza sztuką sakralną, naturą, ciałem ludzkim, ale również to formy, które są abstrakcyjne, ale angażują widza do współtworzenia doświadczenia wykreowanego przez artystę.

Wystawie towarzyszy książka dr Małgorzaty Dziury Bogusław Kędzierski. Rzeźba, która pokazuje życie i twórczość tego rzeźbiarza.

Ekspozycję będzie można oglądać do 31 marca 2022 roku.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content