Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Ballada o Złotym Oddziale

Dodane w kategorii: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wydarzenia, Wydarzenie muzealne
Dnia 27 stycznia, 2024
Ballada o Złotym Oddziale

W sobotę 27 stycznia 2024 roku w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, odbył się koncert pod tytułem „Ballada o Złotym Oddziale” w wykonaniu zespołu C.K. Kapela.

„Ballada o Złotym Oddziale” to program poświęcony niezwykłemu i zupełnie nieznanemu repertuarowi pieśni powstania styczniowego, zachowanych w tradycji Podkarpacia.

Pieśni odnalazł Bartosz Gałązka.

Zachowany repertuar to kilkadziesiąt pieśni odzwierciedlających w wymiarze tekstowym różne wątki związane z historią powstania. Począwszy od wymiaru politycznego (np. prośby o zgodę pomiędzy ludami tworzącymi dawną Rzeczpospolitą czy napięcie pomiędzy Czerwonymi i Białymi), a skończywszy na osobistych doświadczeniach związanych z nadzieją na odzyskanie niepodległości, radości z wygranych potyczek, czy wreszcie smutku związanego ze śmiercią ludzi i upadkiem powstania.

Nie są to typowe pieśni patriotyczne. W warstwie muzycznej jest to bardzo różnorodny materiał zawierający ciekawe warianty dawnych tańców (polek, tramli, mazurków, okółek), jak i pieśni nabożnych (w tym kolęd – powstanie wybuchło w okresie bożonarodzeniowym) czy ballad.

Tytuł „Ballada o Złotym Oddziale” odnosi się do postaci Leona Czechowskiego – spoczywającego na jarosławskim Starym Cmentarzu dowódcy oddziału powstańczego, który wyszedł z tych terenów do walk powstańczych. Oddział ten nazwany został właśnie Złotym. Tytuł ten koresponduje z tematyką pieśni, które jako całość składają się w liryczną, fabularną opowieść o losach powstańców z tych terenów, nawiązując jednocześnie do kończącego się wraz z powstaniem okresu romantyzmu.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content