Artyści z naszego podwórka – Bogusław Kędzierski
Bogusław Kędzierski (1949-2019) to urodzony w Dynowie i związany z tym miastem rzeźbiarz. Uhonorowaniem artysty był zorganizowany w styczniu 2020 roku przez rodzinę i władze miasta pośmiertny wernisaż, na którym zaprezentowane zostały prace z różnych okresów życia. Wystawa ta pokazywała osiągnięcia jednego z najciekawszych rzeźbiarzy na Podkarpaciu.
U podstaw procesu twórczego Bogusława Kędzierskiego znajdowała się rzetelna nauka rzemiosła w zakopiańskiej szkole Kenara, wzbogacona doświadczeniem i wrażliwością. Zakopiańscy nauczyciele i artyści tacy jak: Antoni Kenar, Władysław Hasior czy Antoni Rząsa odcisnęli piętno na dynowskim twórcy. To właśnie w Zakopanem ukształtowała się jego postawa życiowa, wrażliwość i umiłowanie pracy rzeźbiarskiej. Fascynacja kulturą regionalną, religią i tradycją inspirowały Bogusława Kędzierskiego do nieustannej pracy twórczej i ciągłych medytacji nad ucieleśnieniem idei w kawałku drewna. Miał szacunek dla tradycji, ale nie odżegnywał się od nowoczesności. Rzeźbiarz w 2003 roku otworzył w Dynowie autorską galerię „Pniak”, w której można było podziwiać efekty jego pracy twórczej.
Bogusław Kędzierski to rzeźbiarz zasłuchany w podszept własnych upodobań. Galeria jego dzieł jest bardzo urozmaicona, od rzeźb figuralnych przez abstrakcyjne do płaskorzeźb i wyrobów dekoracyjnej snycerki. Artysta uważał, że rzeźba jest wartościowa jeżeli nie tylko coś przedstawiać, ale przede wszystkim coś wyraża. Bogusław Kędzierski stworzył rozpoznawalny język rzeźbiarskiej refleksji. Rzeźba była najbliższa jego sercu, dlatego rzadko eksperymentował, ale czasami podejmował wyzwania tworząc malarskie pejzaże Dynowa, Tatr oraz przedstawienia kobiet.
Zainteresowania rzeźbiarza były bardzo szerokie, nie cofał się przed żadnym tematem. W dorobku twórczym artysty można odnaleźć zarówno fascynacje tematyką sakralną, jak i świecką. Tworzył figury Chrystusa, przedstawienia Maryjne, krzyże, piety, figury świętych, anioły. Płaskorzeźby madonn z podkarpackich sanktuariów to niezwykle pieczołowicie odwzorowane w drewnie wizerunki, formą stylistyczną nawiązujące do sztuki ludowej. Bogusław Kędzierski chętnie operował repertuarem tematów chrześcijańskich nadając im swój styl. W rzeźbie abstrakcyjnej przedstawiał świat w zgeometryzowanej formie, czasem szalenie ekspresyjnej, innym razem kubizującej, zdecydowanie spokojniejszej. W swojej twórczości artysta uwalniał fantazję, nadając jej trójwymiarowy kształt. Materia była mu posłuszna. Swoje prace realizował w wielu różnych materiałach, począwszy od drewna poprzez kamień, beton po metal. Ulubionym tworzywem było jednak drewno. Artysta wykorzystywał przede wszystkim formę drewna i wydobywał z niej wyraziste postacie świętych, jak również ciekawe formy abstrakcyjne. Jak wspomina syn artysty, Dawid Kędzierskie: „Proces powstawania rzeźby to ciągła obserwacja materiału. Po okorowaniu i oczyszczeniu klocka drzewo było wielokrotnie obracane w każdym kierunku, w celu obserwacji, prześwietlane oczami analityka, doszukując się wizji. Układ słoi ich gęstość, oraz kierunki, sęki, defekty i deformacje miały wielkie znaczenie w koncepcji”. W rzeźbach Bogusława Kędzierskiego dużą rolę gra naturalna barwa drewna i rytmika jego słojów. Tnąc drewno patrzył w głąb siebie i szukał możliwości wyrażenia siebie w materii. Rzeźby są zatem „zewnętrzną szatą” dla treści emocjonalnych i przemyśleń. Wielokrotnie powtarzał dewizę Antoniego Kenara: „Myśleć to więcej niż wiedzieć. To jest przeżyć, czuć, rozumieć, tworzyć – to myślenie nie będzie wam sprawiało przykrości, będzie was pasjonowało”. Przemyślenia, zadumania, refleksje i wizje przenosił na szkice i plany, a później na tworzywo, które w jego rękach zyskiwało „ducha”.
Prace Bogusława Kędzierskiego były eksponowane w muzeach i galeriach, a także znajdują się w kościołach, i prywatnych kolekcjach na całym świecie między innymi w Watykanie, Japonii, Stanach Zjednoczonych. Lubił tworzyć dla rodziny, przyjaciół i znajomych. Artysta jest także autorem licznych realizacji plenerowych i pomnikowych. Jego rzeźby pojawiały się na konkursach i przeglądach regionalnych, krajowych i zagranicznych, gdzie były doceniane przez znawców sztuki.
Spuścizna twórcza, jaką zostawił po sobie Bogusław Kędzierski jest bogata i złożona. Retrospektywny pokaz dzieł, który odbył się na początku roku w Dynowie, to tylko niewielki wycinek twórczości tego artysty. Był jednym z tych, który tworzył historię dynowskiego i szerzej, podkarpackiego życia kulturalnego.
Małgorzata Dziura