Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Anna Kaleta – Izolacja. Nowa wystawa w MGF

Dodane w kategorii: Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Wernisaż, Wydarzenia, Wydarzenie muzealne
Wydarzenie odbywa się dnia: 30 maja, 2020
Anna Kaleta - Izolacja. Nowa wystawa w MGF

Od 30 maja 2020 roku w Małej Galerii Fotografii Muzeum Historii Miasta Przemyśla oglądać można wystawę fotografii Anny Kalety pod tytułem „Izolacja”.

IZOLACJA

Seria zdjęć powstawała w czasie trwania pandemii koronawirusa COVID-19, która zmieniła życie całego świata.

Cykl ten jest odzwierciedleniem emocji oraz rozważań towarzyszących autorce w tym czasie.

Izolacja stała się czymś tak normalnym i codziennym jak sen. Sen izoluje od rzeczywistości, przenosi w inny wymiar, do innego świata, tego wewnętrznego, osobistego i dostępnego tylko dla naszej świadomości. Nie istnieje tam materia ani czas. Obecność podczas snu jest nierzeczywista. Izolacja spowodowana wprowadzeniem stanu pandemii jest niczym sen. Przywołuje skojarzenia oderwania od rzeczywistości, doświadczenie nowej teraźniejszości, zatrzymania się. Poddania się emocji obawy jaką dzisiaj ma cały świat w związku z sytuacją zupełnie nieznaną. Związane z pandemią zakazy i nakazy, które pozbawiają podstawowych warunków i praw do wolności człowieka odrealniają od doczesności jaką znaliśmy do tej pory. Prace są monochromatyczne, tak jak świat który stracił kolory życia na rzecz ciemnych barw przywołujących niepokój.

Obrazy śpiącego dziecka, gdzie usuwane są przedmioty jednoznacznie kojarzące się ze snem, tj. łóżko, poduszka czy kołdra. Tożsame jest to ze społeczeństwem któremu wskutek wprowadzanych obostrzeń odbierane są kolejne prawa do normalnego funkcjonowania, a w ich miejsce narastają obawy. Strach przed tym co przyniesie przyszłość i jak zmieni się nasza rzeczywistość, symbolizuje czarne tło. Dziecko jest najbardziej niewinną istotą a jednocześnie w czasach, które nastały zagraża i może najbardziej narazić na utratę życia osoby starsze. Świadomość izolacji w takim przypadku jest tym większa.

Doczesność oraz przyszłość nieodwracalnie obarczona jest wieloma tragediami i bólem spowodowanym konsekwencjami pojawienia się wirusa. Świadomość bezradności w sytuacji zupełnie od nas niezależnej, wzmaga poczucie niepewności o przyszłość naszą i naszych dzieci.

Wystawę oglądać będzie można do 30 czerwca 2020 roku.

ANNA KALETA

Anna KaletaAbsolwentka Liceum Plastycznego w Kielcach (2004), a obecnie studentka IV roku, Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, na kierunku, Sztuki Plastyczne.

Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Okręg Świętokrzyski od czerwca 2019.

Jest autorką szeregu prac fotograficznych, malarskich i graficznych.

Bierze czynny udział w wydarzeniach artystycznych na terenie całego kraju i poza nim.

Ma na swoim koncie wystawy zbiorowe i indywidualne, warsztaty artystyczne oraz inne projekty fotograficzne, malarskie i graficzne.

Skoncentrowana na aktywizacji artystycznej studentów oraz rozwoju sztuki w Świętokrzyskim i nie tylko.

Działa aktywnie jako fotograf w wielu projektach społecznych. Między innymi są to projekty organizowane przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. Współtworzy także Studenckie Koło Naukowe 210 Studio oraz Koło Grafiki Warsztatowej UNIKAT Instytutu Sztuk Wizualnych UJK w Kielcach.

Anna Kaleta jest dwukrotną stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content