Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Akcja – „Super 8”

Dodane w kategorii: Informacje, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wydarzenia
Wydarzenie odbywa się dnia: 9 marca, 2017
Akcja - Super 8

Szanowni Państwo!

Kilka tygodni temu Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej rozpoczęło akcję pod nazwa „Super 8”. Kojarzy się ona słusznie z taśmą filmową 8 mm, którą wprowadziła na rynek w 1932 roku firma Eastman Kodak. Produkt ten miał wspomóc rozwój amatorskiego filmowania i stanowić tańszą alternatywę dla formatu 16 mm.

W latach 70. kraje socjalistyczne ze względów patentowych opracowały własny system Super 8, zwany DS-8 przeznaczony dla amatorów. Nie odbiegał on zbytnio od formatu Kodaka poza tym, że składał się z dwóch, zespolonych ze sobą 8 mm taśm i nie wymagał specjalnych kasetek, ponieważ korzystał z takich samych szpul, jak podwójny format 8 mm. Popularność formatu Super 8 zmniejszyła się, gdy pojawił się zapis wideo, który z czasem wyparł go z użytku amatorskiego.

Osoby, które w przeszłości nagrywały amatorskie filmy na taśmie 8 mm, prezentujące życie codzienne w Przemyślu i na Podkarpaciu i chcące podzielić się swoimi dokonaniami na gruncie kinematografii amatorskiej, prosimy o kontakt z Muzeum osobiście, telefonicznie pod numerem 16 679 30 00, 16 679 30 25; mailowo: sekretariat@muzeum.przemysl.pl; edukacja@muzeum.przemysl.pl.

Prezentacja pozyskanych filmów będzie jedną z atrakcji Nocy Muzeów – 20 V 2017 roku.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content