Żagle w miniaturze
Od dnia 9 grudnia 2021 roku w holu głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej można zwiedzać nową wystawę pod tytułem „Żagle w miniaturze”.
Wystawa pt. „Żagle w miniaturze” prezentuje makiety statków i okrętów, których wspólną cechą są żagle. Modele żaglowców zajmują szczególne miejsce w świecie modelarstwa okrętowego.
Modelarze okrętowi budując pomniejszone odwzorowania istniejących w przeszłości lub obecnie jednostek starają się jak najwierniej oddać ich strukturę. W przypadku budowy makiet dawnych, drewnianych żaglowców jest to szczególnie wymagające zajęcie. Drewniany szkielet, poszycie kadłuba, do tego bogato zdobione w ornamenty i rzeźby burty i reprezentacyjna część – lustro rufy wymagają od modelarzy warsztatu artystycznego. Kolejnym wyzwaniem przy budowie makiet żaglowców jest część ponad ich pokładem – omasztowanie, takielunek i ożaglowanie. W tej pozornej pajęczynie nie ma przypadku. Każda lina, każdy bloczek ma swoje zadanie, pozwalając na sterowanie kilkusettonowych kadłubów. Tym bardziej ich odtworzenie jest pracą wymagającą sporej wiedzy i precyzji. Właśnie takie dzieła – budowane z zestawów lub od podstaw na podstawie planów możemy zobaczyć na wystawie.
Panowie Dariusz Buczek i Wojciech Stanisz to współcześni modelarze z okolic Krosna, którzy są twórcami ośmiu drewnianych modeli w dużych skalach, od 1:67 do 1:24. Zawiłości ich budowy a także czas – kilka lat na jeden model – można prześledzić w internecie, dzięki forum tematycznemu.
Mniejsze, prezentowane w gablotach makiety są natomiast wybudowane z kartonu. Ich budowniczy – Tomasz Weremko, to także współczesny modelarz z okolic Niska. Trzynaście jego makiet prezentuje żaglowce w skali od 1:100 do 1:75. Prześledzić dzięki jego kolekcji możemy ewolucję europejskich żaglowców – od średniowiecznego okrętu Wikingów z miejscowości Gokstad po używany jeszcze w XX w. włoski żaglowiec Leudo.
Wystawa prezentowana będzie do 5 stycznia 2022 roku.
Tomasz Król – kurator wystawy