Moda ziemiańska
Z cyklu „Biblioteka poleca” chcielibyśmy przedstawić katalog tegorocznej wystawy w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy pt. Moda w ziemiańskim świecie, autorstwa Witolda Molika, historyka, w którego dorobku naukowym znajduje się kilka pozycji na temat ziemiaństwa. Wystawę można zwiedzać do 30 września 2021 roku. Warto podkreślić, iż znajdują się na niej obiekty ze zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, uwiecznione na kilku fotografiach w samym katalogu.
Publikacja składa się z kilku części. Pierwsza omawia rozwój mody ze szczególnym uwzględnieniem XIX i początku XX wieku, a także główne inspiracje modowe dla ziemiaństwa i wyższych sfer w postaci specjalistycznych czasopism o tej tematyce, w większości zagranicznych, ponadto rozwój domów mody i samego krawiectwa. Kolejne rozdziały są poświęcone osobno ubiorowi kobiecemu, męskiemu i dziecięcemu. W rozdziale Między płaszczem a kontuszem wyodrębniono zagadnienia związane z odzieniem wierzchnim, w tym także obuwiem i strojem narodowym. W części Stroje na specjalne okazje przedstawiono stroje ziemiańskie na różne okazje: podróżne, kąpielowe, do jazdy konnej, polowania, sportu. Na samym końcu autor porusza kwestie zainteresowania i różnorodności mody w tej klasie społecznej, co było bardzo indywidualną sprawą i zależało od wielu czynników, zarówno materialnych, jak i osobowościowych danego człowieka. Wydawnictwo uzupełnione jest bibliografią i wykazem obiektów znajdujących się na wystawie.
Katalog posiada przejrzystą szatę graficzną, uzupełnioną zdjęciami obiektów, litografii z żurnali o modzie i fotografiami z epoki.
Katalogi wystaw to specyficzny rodzaj druków, są dodatkiem do danej wystawy i przyjmują różną formę. Prezentowana publikacja ma bardziej ogólny charakter, w szczególności omawia historię mody z uwzględnieniem warstwy ziemiańskiej oraz zawiera spis obiektów wykorzystanych do aranżacji wystawy. Warto zwrócić uwagę na informacyjną wartość wydawnictwa, które dla muzealników może być przewodnikiem po muzealiach innych instytucji, asumptem do opracowania własnych zbiorów oraz inspiracją do badań naukowych.
Agnieszka Górniak