Warsztaty muzealne
Budynek Główny Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej
W podróż z przemyskimi niedźwiadkami. W oparciu o bajkę Jarosława Sieki pt. „Niedźwiadki z Przemyśla” dzieci poznają historię nadsańskiego grodu, jego najciekawsze zabytki i atrakcje. W dalszej części zajęć malują kolorowankę z Przemyśla.
Od ziarenka do bochenka. Pieczemy chleby, bułki i inne wyroby cukiernicze. Na zajęciach dzieci poznają tajniki i zwyczaje związane z wypiekiem chleba oraz jego rodzaje, a także własnoręcznie upieką chlebki. Dzieło na desce. Co to jest ikona? Podczas zajęć dzieci dowiedzą się czym jest ikona i jak się ją pisze. W części praktycznej spróbują wykonać ikonę wybranego świętego.
Na szkle malowane. Uczniowie będą mieli szansę stworzyć swój własny witraż. Wykonane za pomocą farb akrylowych dzieła mogą służyć do dekoracji lub stanowić doskonały prezent.
Nie święci garnki lepią – ja też potrafię! W trakcie zajęć dzieci poznają czym jest ceramika, jak wyglądały naczynia dawniej i dziś, jak je produkowano i wypalano. W części praktycznej zajęć będą mogły ulepić swoje własne naczynie z gliny.
Ochrą i węglem – paleolityczna sztuka jaskiniowa. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną zawierającą przykłady rysunków, rytów, malowideł oraz płaskorzeźb francuskich i hiszpańskich sztuki jaskiniowej. Następnie dzieci będą mogły wykonać swoje własne „malowidła jaskiniowe”.
Zajęcia modelarskie. Na lekcji uczestnicy poznają pionierskie konstrukcje latające i jeżdżące sprzed stu lat, a także tajniki ich powstawania. Następnie budują kartonowe modele wybranych maszyn.
NOWOŚĆ! Action Painting. Na zajęciach uczestnicy tworzą obrazy techniką ekspresyjnego malowania. Powstałe w ten sposób prace posiadają niepowtarzalny, dynamiczny charakter.
Muzeum Historii Miasta Przemyśla
NOWOŚĆ! Poznajemy tajniki fotografii – camera obscura. Warsztaty inspirowane wystawą w atelier fotograficznym Bernarda Hennera i Adama Wysockiego. Uczestnicy wykonają aparat otworkowy.
NOWOŚĆ! Świat technik szlachetnych – Cyjanotypia. Warsztaty inspirowane pierwszymi zdjęciami wykorzystującymi światłoczułość soli żelaza. Uczestnicy poznają zasady wykonywania oraz wykonają samodzielnie odbitkę fotograficzną. W związku z wykorzystaniem chemii fotograficznej, zajęcia są przeznaczone dla uczniów klas 6 – 8 szkół podstawowych oraz liceów. Minimalny czas trwania warsztatów wynosi 2 godziny (120 minut). Koszt uczestnictwa to 18 zł od osoby.
NOWOŚĆ! O higienie w XIX wieku! Na zajęciach odpowiemy na pytania: Jakiego pomieszczenia brakowało we wnętrzach mieszczańskich w XIX wieku? Jak ludzie radzili sobie z brakiem toalety? W części praktycznej uczestnicy wykonają kule musujące do kąpieli. (WYKONUJĄ PRACE- kule musujące, KTÓRE MOGĄ BYĆ WRĘCZANE Z OKAZJI: DZIEŃ MATKI, DZIEŃ OJCA, DZIEŃ BABCI I DZIADKA).
NOWOŚĆ! Drewniane kolczyki zrobione metodą decoupage. Kontynuacja warsztatów ze zdobienia różnego rodzaju przedmiotów. W trakcie zajęć uczestnicy krok po kroku uczą się nowej techniki.
Herb miasta Przemyśla. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się czym jest herb oraz poznają historię powstania herbu miasta oraz stworzą pamiątkowy magnes.
Co straszyło w piwnicach. Na zajęciach dzieci poznają historię Przemyśla na przestrzeni XVI – XVII w. Dowiedzą się o znaczeniu handlu dla rozwoju miasta i roli jaką pełniło w nim mieszczaństwo. W drugiej części warsztatów zadaniem uczestników będzie wykonanie postaci ducha Kupca – Mieszczanina.
Portrety i autoportrety, poznajemy różnice. Warsztaty malarskie podczas których malujemy swój autoportret lub portret koleżanki/kolegi.
Cykl warsztatów: Decoupage jako technika ozdabiania przedmiotów. Podczas zajęć dzieci wykonają ramki na zdjęcia, wazony, filiżanki, talerze, zakładki do książek.
Opłata za udział w warsztatach wynosi 12 zł od osoby
Grupy należy zgłaszać z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem, telefonicznie na numer 16 679 30 45 lub 16 679 30 08, mailowo na adres: edukacja@mnzp.pl osobiście w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, pl. Berka Joselewicza 1, lub w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9, telefon: 16 679 30 46, e-mail: rynek@mnzp.pl.