Marian Stroński (1892 – 1977). Życie i twórczość
Miejsce eksponowania: Kamienica Brzykowska, Rynek 9 – II piętro kamienicy od strony Rynku.
W trzech salach ekspozycyjnych zgromadzono prace wybitnego przemyskiego malarza, grafika, projektanta i konserwatora polichromii – Mariana Strońskiego. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej kolekcjonując przez lata prace artysty, stworzyło największy z istniejących zbiór jego dzieł. Zbiór ten uzupełniony jest o rodzinne pamiątki, korespondencję i akcesoria artystyczne.
Wystawa podzielona jest na cztery części. W pierwszej zwiedzający zapoznaje się z osobą twórcy, jego życiem prywatnym, rodzinnym i zawodowym. Druga część wystawy prezentuje malarstwo przedstawiające. Ściany sali wypełniają portrety, pejzaże, weduty i martwe natury, prace datowane od 1918 roku do lat 60-tych XX w. Kolejna część dotyczy grafik z widokami Przemyśla i Krasiczyna, które wchodziły w skład Tek Przemyskich (zbiory grafik wykonywanych w latach: 1935, 1946, 1948 i 1957). Wystawę zamyka abstrakcyjna twórczość artysty, niezwykle interesująca i mówiąca wiele o formalnych poszukiwaniach Strońskiego.
Ekspozycja częściowo oparta jest na zbiorach zakupionych w 2013 roku w ramach programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakup jednego z obrazów pt. „Martwa natura z grzybami” współfinansowany był przez Bank Zachodni WBK.
Komisarzem wystawy jest Katarzyna Winiarska.