Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Zwiększenie dostępności dla osób niepełnosprawnych lub starszych w budynkach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.

Dodane w kategorii: Dofinansowania
Wydarzenie odbywa się dnia: 21 stycznia, 2025
Zwiększenie dostępności dla osób niepełnosprawnych lub starszych w budynkach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu

Cel projektu:

Poprawa dostępności budynków użyteczności publicznej oraz oferty kulturalnej Muzeum dla osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Poprawa dostępności obejmuje Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Muzeum Historii Miasta Przemyśla oraz Muzeum Dzwonów i Fajek.

Projekt skierowany jest do:

  • osób z niepełnosprawnościami ruchowymi,
  • osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi, w tym osób niewidomych, słabowidzących niesłyszących lub niedosłyszących,
  • osób starszych, w szczególności z problemami z poruszaniem się,
  • opiekunów osób z niepełnosprawnościami,
  • społeczności lokalnej – mieszkańców Miasta Przemyśla,
  • turystów odwiedzających muzeum.

W ramach projektu zostaną zrealizowane następujące zadania:

  • Komunikacja pionowa i pozioma budynku

W ramach zadania wykonane zostanie oznaczenie schodów, balustrad i poręczy, wyznaczone zostaną ścieżki dostępu oraz zostaną zapewnione miejsca do odpoczynku w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, budynku Muzeum Historii Miasta Przemyśla oraz budynku Muzeum Dzwonów i Fajek.

W wyniku realizacji zadania zwiększeniu ulegnie liczba miejsc siedzących we wszystkich budynkach Muzeum. Wykonanie działań z zakresu komunikacji pozwoli na swobodne przemieszczanie się osób z niepełnosprawnościami w budynkach muzeum.

  • Elementy wyposażenia ułatwiające orientację w budynku oraz przekaz informacji

W ramach zadania we wszystkich trzech budynkach Muzeum zostanie wykonany system odnajdywania drogi, zostaną zamontowane symbole graficzne i piktogramy, zostanie oznaczona nawierzchnia. Wprowadzone zostanie czytelne oznakowanie i wytyczne w języku Braille’a dla osób niewidomych lub z zaburzeniami wzroku, aby mogły łatwiej orientować się w przestrzeni muzeum. Obok opisów wizualnych na tabliczkach informacyjnych do wybranych eksponatów zostaną umieszczone dodatkowe opisy w języku Braille’a. W muzeach zostaną zamontowane tyflografiki graficzne, takie odwzorowanie eksponatów pozwoli osobom z niepełnosprawnościami za pomocą zmysłu dotyku lepiej zrozumieć oglądany obiekt. W muzeach zostaną zamontowane makiety dotykowe.

Wykonanie działań w zakresie orientacji budynków pozwoli na swobodne przemieszczanie się i poznawanie oferty kulturalnej Muzeum osobom z niepełnosprawnościami.

  • Audiodeskrypcje (w aplikacji mobilnej) i audioprzewodniki oraz Multikioski

W ramach zadania we wszystkich trzech budynkach Muzeum zapewniona zostanie audiodeskrypcja, która będzie opisywała wystawione dzieła sztuki, eksponaty itp. Audiodeskrypcja będzie realizowana poprzez dedykowaną aplikację mobilną i audioprzewodniki.

We wszystkich trzech budynkach zostaną umieszczone Multikioski, które będą zawierać opisy całości treści merytorycznych dostępnych w Muzeach ujęte w czytelny i zrozumiały sposób.

Wykonanie działań w zakresie audiodeskrypcji, aplikacji mobilnej i audioprzewodników pozwoli na zaspokojenie potrzeb w zakresie obcowania z kulturą osobom z niepełnosprawnością wzrokową.

  • Dostosowanie pomieszczeń higieniczno-sanitarnych oraz wejścia do strefy zwiedzania w Muzeum dzwonów i Fajek

W ramach zadania w Muzeum Historii Miasta Przemyśla zostaną przystosowane toalety dla osób z niepełnosprawnościami.

W Muzeum Dzwonów i Fajek dostosowane zostanie wejście do muzeum, tak aby osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi mogły dostać się do budynku. Na parterze budynku zostanie zamontowany kiosk multimedialny aby można było zapoznać się z wystawami znajdującymi się w Muzeum.

Wartość projektu: 1 045 409,39 zł

Dofinansowanie z UE: 888 597,97 zł

#FunduszeUE lub #FunduszeEuropejskie

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Przejdź do treści