Sprawiedliwość Boża wystawa poplenerowa
Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Klasztor Karmelitów Bosych w Przemyślu oraz Fundacja „Karmelicka 1” zapraszają na wernisaż wystawy poplenerowej XVI Międzynarodowego Pleneru Ikonopisarskiego – Nowica-Sławsko pod tytułem „Sprawiedliwość Boża”.
Wydarzenie będzie miało miejsce dnia 19 października 2024 roku o godzinie 16.00 w Klasztorze Karmelitów Bosych w Przemyślu, ul. Karmelicka 1.
O plenerze i wystawie
Europejską tradycję prawa ukształtował Rzym, ale symbolem sprawiedliwości, prawa i porządku jest Themis – grecka bogini z mieczem i wagą w rękach. Jest przedstawiana z zawiązanymi oczami gdyż ludzie pragnęli i pragną po dziś dzień, by kara za łamanie prawa była adekwatna i nieuchronna. Ale czy to jest w ogóle możliwe? Wielu zbrodniarzy uniknęło wszak kary. Wiara w ludzką sprawiedliwość chwieje się tym bardziej, gdy w grę wchodzą interesy imperiów i możnych tego świata, a ci, którzy liczą na interwencję Boga, tu i teraz, są rozczarowani.
Ostatnie lata są szczególnie trudne. Jak tu malować i kontemplować ikony, gdy żyje się w stanie stałego i bezpośredniego zagrożenia życia? Jak w świetle Bożej sprawiedliwości wytłumaczyć śmierć dzieci w szpitalu w Kijowie, śmierć przypadkowych ofiar bombardowań Kijowa, Charkowa, Odessy, Lwowa? Jak wychwalać Boga w ikonie, gdy matka – malarka ikon stoi nad trumną syna, gdy pola marsowe na ukraińskich cmentarzach przestają mieścić poległych? Dlaczego Bóg na to pozwala? Czymże jest Jego sprawiedliwość?
Takie pytania przenikają myśli i serca całego naszego środowiska. Przez dwa tygodnie wspólnej pracy szukaliśmy podpowiedzi i wskazówek w Piśmie Świętym, w Starym
i Nowym Testamencie. Wśród prezentowanych prac znajdują się wyobrażenia, które odnoszą się do ofiary Abrahama, przekazania Mojżeszowi tablic prawa, spotkania Chrystusa
z jawnogrzesznicą, a także sceny Sądu Ostatecznego z Archaniołem Michałem trzymającym wagę i miecz. On nie ma zasłoniętych oczu.
Chrześcijanie, odmawiając Skład apostolski przywołują wizerunek Boga, który przyjdzie „sądzić żywych i umarłych”. Czekamy na ten dzień pokładając ufność w Jego miłosierdziu.
A tu, na Ziemi, wszyscy modlimy się o pokój.
Organizatorami Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów są: Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy, Katedra Sztuki Sakralnej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie oraz Katedra Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego. XVI plener, w 10 roku wojny na Ukrainie, odbył się w Sławsku, na Bojkowszczyźnie. Organizatorzy pragnęli, by wzięli w nim udział koledzy, którzy nie mogą opuścić kraju. Do udziału zaproszeni zostali malarze z Ukrainy, Polski i Litwy. Tegoroczne warsztaty wsparło finansowo Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach programu „Dyplomacja publiczna 2024”.