„Plener w Wenecji” Tadeusz Bachowski
Od 16 lutego 2024 roku w oddziale Muzeum Historii Miasta Przemyśla, ul. Rynek 9 (Mała Galeria Fotografii) zwiedzać można nową wystawę pod tytułem „Plener w Wenecji” Tadeusza Bachowskiego.
Plener w Wenecji
Plener (fr. en plein air – na świeżym powietrzu) – twórczość na zewnątrz, w bezpośrednim kontakcie z naturą, otoczeniem. Właśnie taką formę pracy wybrał Tadeusz Bachowski.
Dzisiaj plener to najczęściej zorganizowana impreza, podczas której grupa kilku osób wspólnie udaje się w określone miejsca i fotografuje. Tadeusz pracował sam. „Porwał” się na Wenecję, miasto na północy Włoch nad Morzem Adriatyckim, będące turystyczną perłą w skali ogólnoświatowej. Jak i co można fotografować w miejscu tak obfotografowanym przez miliony turystów, gdzie codziennie powstają niezliczone ilości (często takich samych) zdjęć? Niezwykle karkołomne zadanie dla kogoś, kto chce z takiego pleneru przywieźć nieszablonowy materiał, który byłby wynikiem subiektywnego widzenia i miał artystyczną wartość. Bachowskiemu w dużej mierze się to udało. Po pierwsze decydując się na fotografowanie w czerni i bieli ominął pułapkę wynikającą z kakofonii barw podkreślonych tamtejszym światłem. Nie skupił się też jedynie na zabytkach i miejscach opiewanych w przewodnikach oraz znanych z licznych pocztówek i albumów. Autor wędrując z aparatem po Wenecji trafiał w miejsca, do których pewnie żaden turysta nie zagląda. Świadomie dokonywał wyboru wycinka rzeczywistości dbając o kadry. Niektóre fotografie, zwłaszcza te, na których występują ludzie nawiązują do stylu street foto, co w połączeniu z charakterystyczną architekturą daje pełniejszy obraz miasta, które Bachowski wybrał na swój plener. Oczywiście Wenecja, jaką oglądamy na wystawie jest taka, jaką widział ją autor, bo każdy artysta ma prawo do własnego widzenia i przedstawiania rzeczywistości na swój sposób.
Jacek Szwic
Tadeusz Bachowski
Urodzony w Przemyślu, gdzie od wielu lat działa w grupach fotograficznych, uczestniczy w plenerach artystycznych. Uprawia klasyczną technikę czarno-białą i fotografię cyfrową. Interesuje się reportażem, pejzażem, portretem oraz martwą naturą. Brał udział w 41 wystawach fotograficznych w kraju i za granicą. Był członkiem międzynarodowej grupy B&W, z którą zrealizował szereg projektów, m.in.: Ulica Andy Warhola,1999 / Słowacja; Jacy jesteśmy, 1999;Portrety miast 2000;Razem,2001 /projekt związany z pobytem Papieża Jana Pawła II we Lwowie; Karpaty 2000; Artyści Euroregionu Karpaty. Jego prace znajdują się w Muzeum Andy Warhola w Medzilaborcach na Słowacji oraz w zbiorach prywatnych.