Wystawa Bohomazy Rybotyckie XXI w.
Agnieszka Bieniek-Wydrzyńska – Mistrzyni Tradycji oraz Uczniowie uprzejmie zapraszają na wystawę pod tytułem Bohomazy Rybotyckie XXI w.
Wystawa jest podsumowaniem programu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania Kultura Ludowa i Tradycyjna zadanie „Mistrz Tradycji”.
Eksponowana będzie ona w dniach od 7 do 17 grudnia 2017 w Szkole Podstawowej w Rybotyczach.
Program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. Kultura ludowa i tradycyjna zadanie „Mistrz tradycji, nazwa własna zadania „Bohomazy rybotyckie w XXI w”.
Zadanie polegało na przekazaniu wiedzy i umiejętności dotyczących tradycyjnego pisania ikon przez „Mistrza tradycji” Agnieszkę Bieniek-Wydrzyńską z Rybotycz.
Celem projektu było nawiązanie do bogatej historii rybotyckich warsztatów pisania ikon, których świetność przypadała na XVIII w. Z końcem XIX w. warsztaty podupadły. Styl w jakim pisane były ikony został określony przez badaczy mianem bohomazów rybotyckich. Na początku XX w. sztuka pisania ikon wśród mieszczan rybotyckich zanikła. Rybotycze jako miasto funkcjonowały do 1934 roku. Aby nawiązać do wielowiekowej tradycji miejscowego ikonopisarstwa uczniowie wzorowali się na autentycznych ikonach. Agnieszka Bieniek – Wydrzyńska wykonała ikonę świętego Onufrego według oryginału znajdującego się w zbiorach MNZP. Proces transmisji dokonywał się na przestrzeni roku kalendarzowego, w sposób naturalny – poprzez terminowanie u Mistrzyni. Działania projektu były dokumentowane i prezentowane są na stronie internetowej projektu zarządzanej przez Muzeum.
Zwieńczeniem projektu jest wystawa wykonanych prac oraz reprodukcji ikon ze zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu pochodzących lub nawiązujących do szkoły rybotyckiej.. Program Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.