Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Otwarcie Podziemnej Trasy Turystycznej w Przemyślu

Przemyskie Podziemia - fragment trasy turystycznej (fot. G. Karnas UM Przemyśl)

30 marca 2023 roku, odbyło się otwarcie Podziemnej Trasy Turystycznej w Przemyślu, znajdującej się pod kamienicami Rynek 1 i Rynek 9 połączonymi ze sobą za pomocą XVII wiecznego kolektora sanitarnego.

Oprócz samych podziemi w tym dniu było można również zobaczyć pokazy rzemiosła, zapoznać się z dawnymi potrawami i smakami a na płycie przemyskiego rynku zaprezentwała się grupa rekonstrukcji historycznej.

W sali audiowizualnej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej przy placu Berka Joselewicza 1 odbyło się również spotkanie z pisarzem Jackiem Komudą a następnie pokaz filmu pod tytułem „Diabeł Łańcucki”.

O czym opowiada ekspozycja w ponownie otwartej Trasie Podziemnej?

Trasa prowadzi przez znane w większości wcześniej kilkanaście piwnic pod budynkiem przemyskiego ratusza, poprzez zabytkowy kolektor sanitarny i nowobudowany łącznik podziemny wprost do piwnic budynku Rynek 9, to jest do siedziby Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Nową przemyską atrakcję promujemy hasłem „Złoty wiek miasta. Jak Przemyśl stał się bogaty, piękny i sławny”, ponieważ scenografia trasy i wszystko co znajdą Państwo w trakcie jej zwiedzania opisuje w atrakcyjnej i interaktywnej formie renesansowe miasto złotego wieku. Do dyspozycji mamy ponad 30 pomieszczeń, a podziemny układ piwnic jest tak przygotowany, aby swą strukturą odpowiadał obrazowi topograficznemu miasta. Oczywiście układ ten  nie powtarza planu miasta w sposób dosłowny, ale pewne ulice oraz charakter tętniącego tam życia będzie miał odpowiednik w faktycznym stanie z XVI-tego wieku.

Więcej o Podziemnej Trasie Turystycznej przeczytać można na stronie: https://przemysl.pl/68473/zapraszamy-na-otwarcie-podziemnej-trasy-turystycznej.html.

Całość zwiedzania kończy się pokazem filmu 3D przedstawiającego życie w renesansowym Przemyślu, którego skróconą wersję przedstawiamy poniżej.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content