Najnowsze wydarzenia
Konferencja naukowa „Tadeusza Trelli pasje i zbiory, w 140 rocznicę urodzin”
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu serdecznie zapraszają na konferencję naukową pt. Tadeusza Trelli pasje i zbiory, w 140 rocznicę urodzin, która odbędzie się 21 listopada 2025…
Czytaj więcejXXV Międzynarodowy Przemyski Festiwal Muzyczny – Salezjańskie Lato
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w koncertach organizowanych w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego – Salezjańskie Lato. 23 lipca o godzinie 19.30 w Kościele oo. Karmelitów odbędzie się koncert pod tytułem…
Czytaj więcejWakacje z Muzeum
Wakacje z Muzeum – twórcza przygoda dla najmłodszych! Zapraszamy dzieci w wieku 6–12 lat na muzealne warsztaty artystyczne, które odbędą się od wtorku do soboty (08–12.07.2025 r.) w godz. 10:00–12:00.…
Czytaj więcejZakup kolekcji fotografii i pocztówek oraz pozycji drukowanych od pana Marcina Słomskiego
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w 2025 r. otrzymało dofinansowanie ze środków programu Rozbudowa zbiorów muzealnych Narodowego Instytutu Muzeów 2025 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup kolekcji fotografii…
Czytaj więcejI Przemyski Konkurs Modeli Kartonowych, 14-15 czerwca 2025r.
Szanowni Państwo w dniach 14 i 15 czerwca 2025 roku w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbył się I Przemyski Konkurs Modeli Kartonowych. Wszystkich chętnych do uczestnictwa w konkursie zapraszamy do…
Czytaj więcejEuropejskie Dni Archeologii w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej
13 czerwca w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej odbyły się Europejskie Dni Archeologii. Tegoroczne wydarzenie rozpoczęła sesja popularno-naukowa poświęcona jednemu z najważniejszych odkryć archeologicznych Przemyśla – cmentarzysku staromadziarskiemu. Zespół…
Czytaj więcejWystawy
Wystawa: Poezja krajobrazu
„Prezentowana wystawa to hołd autorki złożony przestrzeni. Dla większości ludzi przestrzeń jest tym czego pragniemy, do czego zmierzamy, czego nam brakuje. Wszystko jedno czy to góry, czy nadmorskie plaże, czy…
Czytaj więcejTajemnice Kurhanu w Sólcy – nowa wystawa w Muzeum Historii Miasta Przemyśla
Od 21 czerwca 2025 roku w Muzeum Historii Miasta Przemyśla można oglądać nową wystawę czasową pod tytułem „Tajemnice kurhanu w Sólcy. Wyniki badań geofizycznych 2024”. Na ekspozycji zaprezentujemy Państwu wyniki…
Czytaj więcejOd Bolesława do Stanisława. Z dziejów monarchii polskiej 1025 – 1795.
Od 30 kwietnia 2024 roku w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej oglądać można wystawę jubileuszową pod tytułem Od Bolesława do Stanisława. Z dziejów monarchii polskiej 1025 – 1795. W tysiąclecie…
Czytaj więcejWiktoria Wiedeńska 1683
Wystawa „Wiktoria Wiedeńska 1683” przybliża postać Jana III Sobieskiego, polskiego władcy i wielkiego wodza, ale przede wszystkim ma na celu zaprezentowanie wiedeńskiego zwycięstwa w szerszym kontekście. Zatrzymanie przez Sobieskiego osmańskiej…
Czytaj więcejCiekawostki muzealne
Przemyski Rynek na przestrzeni wieków
Il. 1. Fotografia miedziorytu „Premislia Celebris Russiae Civitas” Abrahama Hogenberga z 1617 r. z dzieła G. Brauna i F. Hogenberga, Polska, Przemyśl,1959 (zb. MNZP, MPF-16910) W zbiorach Muzeum Narodowego Ziemi…
Czytaj więcejNowy papież, stara tradycja. O papieskich błogosławieństwach słów kilka
Błogosławieństwo papieskie dla Piotra i Wiktorii Jedziniak z 1930 r. Źródło: Dział Historii MNZP, sygn. SNA-6904/2018 Wraz z wyborem nowego papieża – Leona XIV – oczy świata znów zwróciły się…
Czytaj więcejPieczątki austriackich i austro-węgierskich instytucji wojskowych w Przemyślu w zbiorach Biblioteki MNZP
Przekształcenie Przemyśla w twierdzę na przełomie XIX i XX w. sprawiło, że stałym elementem obrazu miasta w tym okresie była liczna załoga wojskowa. Co prawda jeszcze w 1880 r. liczyła…
Czytaj więcejKsiążki Bohdana Zahajkewycza w zbiorach Biblioteki MNZP
W Bibliotece MNZP zakończono (w Bibliotece TPN prace w tym zakresie wciąż trwają) zasadniczą część prac związanych z tworzeniem katalogu elektronicznego zbiorów obejmujących książki, czasopisma i mapy. Prace polegały m.in.…
Czytaj więcejZbiory zdigitalizowane
Chętnie udostępniamy światu nasze zbiory. Każdy eksponat jest dokładnie sfotografowany oraz opisany, dzięki czemu mogą Państwo dostrzec każdy detal.
Biblioteka MNZP wpółpracuje również z Podkarpacką Biblioteką Cyfrową, dzięki czemu mogą Państwo odkrywać kolejne tomy bez wychodzenia z domu.
