Typ obiektu: grafika |
Nazwa / tytuł: „Tadeusz Kościuszko – Naywyższy Naczelnik Siły Zbroyney Narodowey 1746 – 1817”
Datowanie zabytku: 2. ćw. XIX w.
Autor / warsztat: Antoine Maurin (1793-1860) w zakładzie litograficznym Josepha Rose Lemerciera
Miejsce powstania / znalezienia: Francja, Paryż
Technika wykonania: litografia | kolorowanie ręczne |
Materiał: papier | farba drukarska |
Wymiary zabytku: 38 x 30 cm (cała praca), 23 x 18 cm (odbitka)
Rodzaj: zbiory sztuki
Numer inwentarza: MPS-7468
Opis zabytku:
Kompozycja przedstawia Tadeusza Kościuszkę na tle pejzażu. Naczelnik ukazany został na pierwszym planie, na piaszczysto-kamienistym wzgórzu. Stoi frontalnie, w lekkim kontrapoście, z twarzą zwróconą w prawo. Ubrany jest w białą sukmanę, szare spodnie wpuszczone w wysokie, czarne oficerki, i brązowy płaszcz narzucony na lewe ramię. Na głowie ma rogatywkę, a pod szyją granatową krawatkę. Prawą ręką wspiera się na szabli w ozdobnej pochwie. W dole, za wzgórzem widać zabudowania wiejskie (Racławice?) i kilka postaci chłopów. W oddali rozpościera się widok na rozległy pagórkowaty pejzaż.
Poniżej odbitki znajdują się podpisy. Po lewej stronie: Archives de la B-que Imp-le. Na środku: Imp. Lemercier Paris. Po prawej: Lith. par A. Maurin. Poniżej, na środku: TADEUSZ KOŚCIUSZKO / NAYWYŻSZY NACZELNIK SIŁY ZBROYNEY NARODOWEY / 1746 + 1817 / VARSOVIE Wydanie DAZIARO. Praca oznaczona jest nr 2, co oznacza, że była drugą ilustracją w albumie.
Litografia pochodzi ze zbioru grafik przedstawiających wizerunki sławnych Polaków, wydanego w Warszawie, dzięki staraniom Franciszka Daziaro, w postaci albumu pt. Hommes illustres polonais. Publikacja ukazała się w wydaniu dwubarwnym (1851) i barwnym (2. ćw. XIX w.). Litografie wykonane zostały przez kilku grafików, w tym Antoina Maurina (1793-1860), a odbite w zakładzie litograficznym Josepha Rose Lemerciera (1803-1887) w Paryżu.
W zbiorach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej znajduje się jeszcze jedna praca z tego albumu przedstawiająca wizerunek Józefa Poniatowskiego (ilustracja nr 5), podobnie jak ta, prezentowana w Gabinecie pana domu w Muzeum Historii Miasta Przemyśla.
Opracowanie:
Katarzyna Winiarska