Typ obiektu: pieniądz | moneta |
Nazwa / tytuł: Moneta - 5 para
Datowanie zabytku: 1911 r.
Autor / warsztat: Mennica w Konstantynopolu
Miejsce powstania / znalezienia: Imperium Osmańskie, Konstantynopol
Technika wykonania: bicie |
Materiał: nikiel |
Wymiary zabytku: średnica 16 mm
Rodzaj: zbiory historyczne
Numer inwentarza: MPHN-14121
Opis zabytku:
Mehmed V (emitent)
Napisy na monecie w języku osmańskotureckim.
Awers: w centrum, w perełkowym otoku została zakomponowana tugra, tj. znak 35. Sułtana Imperium Osmańskiego Mehmeda V, z prawej strony widnieje przydomek panującego: Reshat, tj. prawowierny, zaś poniżej rok panowania: 3 (tj. ٣). W legendzie otokowej, w górnej połowie, znajduje się napis (poszczególne słowa rozdzielają gwiazdki; czytane od prawej do lewej strony): wolność ☆ równość ☆ sprawiedliwość, zaś w dolnej połowie widnieją skrzyżowane u dołu i przewiązane wstążką gałązka wawrzynu i kłos zboża. Całość w otoku perełkowym.
Rewers: w centrum, w perełkowym otoku podano nominał monety: 5 (٥) para. W legendzie otokowej zamieszczono nazwę kraju emisji oraz nazwę mennicy (informacje te znajdują się w górnej części, rozdzielają je gwiazdki; czytane od prawej do lewej strony): Imperium Osmańskie ☆ wybite w ☆ Konstantynopolu. Z kolei w dolnej połowie legendy zamieszczono rok (wg kalendarza muzułmańskiego): 1327 (١ ٣ ٢ ٧), po bokach którego zakomponowano kłos zboża z prawej strony i gałązkę wawrzynu z lewej. Całość w otoku perełkowym.
Rant: gładki; układ awers/rewers: nieodwrócony.
Komentarz:
Na monecie podano rok: 1327 - według kalendarza muzułmańskiego.
W celu przeliczenia daty kalendarza muzułmańskiego na datę kalendarza gregoriańskiego używa się następującego wzoru:
R = H - H/33 + 621,
gdzie R jest datą kalendarza gregoriańskiego, H datą kalendarza muzułmańskiego, zaś liczba 33 wyraża liczbę lat księżycowych, podczas których kalendarz muzułmański wyprzedza chrześcijański o jeden rok.
więc: R = 1327 - 1327/33 + 621
R= 1908
Po przeliczeniu daty z kalendarza muzułmańskiego na gregoriański, należy także dodać rok panowania sułtana podany na awersie monety - tu: 3. Niniejsza moneta została wybita w 1911 r.
Maria Wołk