W centrum, wprost (frontalnie) popiersie Justyniana I w hełmie, z diademem na głowie, w pancerzu, z kulą z krzyżem i tarczą w drugiej ręce. Nad tarczą również krzyż. Legenda otokowa: „DMIUSTINI ANVSPPAVI”. Całość znajduje się w kole.
Rewers:
W centrum litera M (co oznacza follis w greckim systemie zapisu wartości monety). Nad literą M umieszczono krzyż, a w środku literą A. Lewa strona to napis: „ANNO”, prawa: „XII” (dwunasty rok panowania - 538/539). Poniżej, pod poziomą kreską znak mennicy w Nikomedii: „NIK” (liternictwo greckie).
Komentarz:
Nazwa follis pochodzi od sakiewki, w której pierwotnie noszono zapieczętowane niskowartościowe monety brązowe lub miedziane o ustalonej wadze bądź wartości. Określenie to przyjęto w numizmatyce umownie, gdyż w istocie nie jest znana nazwa tej monety stosowana przez Rzymian. Stąd często we współczesnej literaturze fachowej zwana jest też nummus.
Anna Durkacz-Foremska
Literatura:
https://wcn.pl/auctions/69/browse?cat=6440 z dn. 12 listopada 2020,
http://www.mpov.uw.edu.pl/pl/thesaurus/zabytki/follis- z dn. 12 listopada 2020,
A. Durkacz-Foremska, Numizmatyka/ Numismatics, [w:] Dziedzictwo Kunstkamery. Jak Kazimierz Osiński tworzył muzeum, pod red. T. Pomykacz, A. Sarkady, M. Trojanowska, Przemyśl 2018, s. 293.
Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense