Pierwszy plan uchwycił zamyślonego żołnierza stojącego na warcie. Prawy kadr u góry to z kolei jego marzenia/wspomnienia: rodziny wokół stołu wigilijnego i choinki. Za żołnierzem stoi budynek i zaśnieżone choinki. Tło to śnieg i ciemne niebo; pora nocna. U dołu dopisek drukiem: Wesołych Świąt.
Komentarz:
Polak, por. Bohdan Chłopicki z armii rosyjskiej z okresu walk w Twierdzy Przemyśl tak wspomina ten okres w części VI rękopisu por. Stanisława Tyro (w zbiorach MNZP przygotowywany do druku):
Nadeszły święta Bożego Narodzenia, które również przeszły spokojnie. Austriacy bowiem, chcąc się zrewanżować za to, że Rosjanie podczas ich Świąt walk nie wszczynali – nie zakłócili również spokoju. Na polu VI odcinka Rosjanie umieścili olbrzymią tablicę z następującym tekstem: „Z całego serca życzymy Wam wszystkim, dzielnym obrońcom twierdzy, spokojnych świąt Bożego Narodzenia Pokój, pokój na ziemi, a ludziom zadowolenia. Dałby Bóg spełnienie wszystkich Waszych życzeń – szczere życzenia od oficerów i żołnierzy 5. Baterii X Brygady Artylerii”. Ale spokój ten trwał tylko w okresie Świąt.
Inny obszerny artykuł w Ziemi Przemyskiej z dnia 28 grudnia 1914 r. podaje:
(…) Niektóre większe koła oficerów , żołnierzy i urzędników rzuconych losem do Przemyśla urządziło wspólną wigilię i drzewko, kolędując w większą lub mniejszą wesołością aż do pasterki. Wśród tej wigilii niejedno oko łzą zaszło, niejedno piersi dobyło się westchnienie za swoimi drogimi, gdzieś z dala może w nieznanych stronach na obczyźnie rzuconymi. Święta obchodzili również i wzięci do niewoli jeńcy Polacy. (…).
Anna Durkacz-Foremska
Źródło:
Rękopis (wspomnienia) por. Stanisława Tyro – zbiory MNZP przygotowywane do druku,
Ziemia Przemyska, Nr 73, 28 grudnia 1914.
Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense