Typ obiektu: fotografia |
Nazwa / tytuł: Projekt pocztówki, życzenia Bożonarodzeniowe
Datowanie zabytku: grudzień 1914 r.
Autor / warsztat: Wysocki Adam
Miejsce powstania / znalezienia: Przemyśl
Technika wykonania: naświetlanie |
Materiał: klisza szklana |
Wymiary zabytku: wysokość 10,1 cm, szerokość 15,1 cm
Rodzaj: zbiory historyczne
Numer inwentarza: MPF-10108
Opis zabytku:
Projekt pocztówki Bożonarodzeniowej. Pierwszy plan to fotografia przedstawiająca podświetlony Zamek Kazimierzowski wśród ogołoconych drzew. Prawy kadr kompozycji to gałązka choinki z zapaloną świecą; otoczka płomienia jest retuszowana. U dołu na kartonie ciętym faliście dopisek odręczny: Życzenia z Przemyśla.
Komentarz:
Święta Bożego Narodzenia nie bez powodu nazywamy świętami rodzinnymi. W ten bowiem Jedyny Wieczór – Wieczór Wigilijny, chcemy być z tymi, których kochamy. Jeśli jednak z jakiegoś powodu przeżywamy je w samotności, czujemy się wówczas osamotnieni i nieszczęśliwi. Wtedy zostaje nam wysłanie przynajmniej kartki świątecznej na znak naszej pamięci o osobach, do których je ślemy. Innym powodem może być po prostu pamięć o osobach z poza kręgu rodzinnego, ale których cenimy i mile wspominamy (przyjaciół z młodszych lat, byłych współpracowników itp.).
Zwyczaj wysyłania kartek pocztowych ma swoje początki w XIX w. Pierwsza z nich wysłana została w 1869 r. w Austro-Węgrach. Był to pomysł na krótką i tanią korespondencję. Karta była wówczas z żółtego kartonu, z nadrukiem (znaczkiem i podobizną cesarza Franciszka Józefa). Później ok. 1875 r. powstały pierwsze ilustrowane karty.
***
Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia ponieważ początkowo ten dzień był dziękczynieniem za zwycięstwo cesarza Konstantyna Wielkiego nad Maksencjuszem. Druga hipoteza mówi że chrześcijanie, czczą narodzenie Jezusa jako Światłość świata (J 8,12) i Światła na oświecenie pogan (Łk 2, 32) zamieniając święto Natalis Solis Invicti (narodzin boga Słońca) obchodzonego w dniu przesilenia zimowego, tj. 25 grudnia.
Anna Durkacz-Foremska
Literatura:
- A. Wójcik, Spacerkiem po Przemyślu w roku 1900…czyli czar starych widokówek, Przemyśl 2003
- (https://www.niedziela.pl/artykul/76680/nd/%E2%80%9ENiedziela%E2%80%9D-Lowicka) Niedziela Łowicka Nr 51/2002.