MPF-19496
Typ obiektu: błona fotograficzna | cięta |
Nazwa / tytuł: Zjazd Związku Szlachty Zagrodowej w Przemyślu
Datowanie zabytku: 13.02.1938 r.
Autor / warsztat: Zakład fotograficzny Adama Wysockiego w Przemyślu
Miejsce powstania / znalezienia: Polska, Przemyśl
Technika wykonania: naświetlanie |
Materiał: błona fotograficzna |
Wymiary zabytku: wysokość 5,7 cm, szerokość 5,8 cm
Rodzaj: zbiory historyczne
Numer inwentarza: MPF-19496
Opis zabytku:
Błona fotograficzna czarno-biała przedstawia oficerów Wojska Polskiego, urzędników państwowych oraz zaproszonych gości zgromadzonych w sali balowej Kasyna Garnizonowego w Przemyślu; zdjęcie zostało wykonane na Zjeździe Ogólnym Szlachty Zagrodowej, 13 II 1938 r., kiedy to tenże Związek został oficjalnie powołany do życia. Fotograf uchwycił gremium związkowe – zasiadają za stołem ustawionym na podwyższeniu (wyjątek stanowi przemawiający oficer), oraz zaproszonych gości (siedzą na krzesłach ustawionych w rzędach) – to właśnie z tego miejsca wykonano zdjęcie. Podwyższenie oraz sala zostały udekorowane gałązkami jodły, ponadto w centralnym punkcie pomieszczenia zawieszono materiał, do którego przypięto herb i godło Polski oraz litery ZSZ (skrót: Związek Szlachty Zagrodowej); także na podwyższeniu ustawiono sztalugę, na której widać kilka tablic z wykresami (pierwsza z nich zatytułowana jest: Ludność woj. poł. wsch. w/g języków w milj.). Mężczyźni zasiadający za stołem mają na sobie garnitury (do klapy marynarki mają przypięte znaczki oraz wstążki w barwach narodowych), zaś oficerowie mundury wojskowe (do piersi mają przypięte liczne odznaczenia); zasiadająca w tym gremium kobieta ubrana jest w garsonkę, a jej ubiór dopełnia kapelusz. Trzeci z prawej zasiada ksiądz pułkownik Antoni Miodoński (wybrany prezesem Zarządu Głównego Związku).
Maria Wołk
Komentarz:
Związek Szlachty Zagrodowej - polska organizacja społeczna, powołana oficjalnie 13 lutego 1938 r. na zjeździe w Przemyślu, który stał się siedzibą Związku. Podczas Zjazdu przyjęty został Statut Związku, zatwierdzony przez wojewodę lwowskiego. Powołano do życia Radę Naczelną oraz Zarząd Główny w Przemyślu, a także Zarządy Okręgowe w Tarnopolu i Stanisławowie. Prezesem Zarządu Głównego Związku został wybrany ksiądz pułkownik (dziekan Wojska Polskiego) Antonii Miodoński (1889- 1949), kapelana 5 Pułku Strzelców Podhalańskich.
Powołanie do życie tejże organizacji spotkało się z wielką aprobatą ze strony rządu polskiego, widzącego znaczący potencjał w nastawionej patriotycznie szlachcie. Wyrazem poparcia dla szlachty była obecność na przemyskim zjeździe wysokich rangą urzędników państwowych oraz oficerów. Warto wspomnieć, że działalność Związku wspierali i byli też obecni na Zjeździe Szlachty w Przemyślu, m.in generałowie brygady: Janusz Głuchowski (będący także wiceministrem spraw wojskowych) i Wacław Scaevola-Wieczorkiewicz ( dowódca Okręgu Korpusu X w Przemyślu), wojewoda stanisławowski generał Stefan Pasławski, wicewojewoda lwowski Tadeusz Chmielewski oraz Zofia Kossak-Szczucka ( która podjęła liczne odczyty i działania wspierające Związek).