MP Hist.-2663
Typ obiektu: archiwalia |
Nazwa / tytuł: Dokument sporządzony na pamiątkę złotego wesela Leona Sapiehy i Jadwigi Zamojskiej z Zamoyskich Sapieżyny
Datowanie zabytku: 1876 r.
Autor / warsztat: nieznany
Miejsce powstania / znalezienia: Krasiczyn
Technika wykonania: pismo ręczne |
Wymiary zabytku: wys.: 34 cm , szer.: 42 cm
Rodzaj: zbiory historyczne
Numer inwentarza: MP Hist.-2663
Opis zabytku:
W 1997 roku grupa chłopców z Korytnik koło Przemyśla bawiąc się w poszukiwaczy skarbów na położonym tam kopcu natrafiła na nietypowe znalezisko. W kopcu ukryty był wielki, szklany słój, a w nim tajemniczy dokument. Wydobyty, po wielu latach z ziemi dokument znajdował się w bardzo złym stanie .Spisany był na jasnym arkuszu papieru, który zgięty wpół tworzył cztery strony. Papier był niezwykle kruchy i rozpadał się przy każdym jego dotknięciu, rozmyty atrament w niektórych miejscach tworzył zupełnie nieczytelne plamy. Dokładna i trudna analiza pozwoliła ustalić, ze dokument spisano w 1876 roku na pamiątkę złotego wesela Leona Sapiehy i Jadwigi Zamoyskiej, ówczesnych właścicieli niedalekiego zamku krasiczyńskiego. Treść dokumentu rozpoczyna się na pierwszej stronie z uwzględnieniem niewielkiego marginesu górnego i brzmi następująco:
„Roku Pańskiego 1876 w Krasiczynie zgromadzona Rodzina przy obchodzie złotego wesela Leona Księcia Sapiehy syna Aleksandra z Jadwigą córką ordynata Stanisława Zamoyskiego na wieczną pamiątkę tego zjazdu i obchodu usypała kopiec.”
Ślub Leona Sapiehy z Jadwigą odbył się 19 grudnia 1825 roku, tak więc wydarzenie w Korytnikach odbyło się nieco później od faktycznej 50. rocznicy ślubu. Niestety nie znamy dokładnej daty dokumentu, ponieważ w odnośnym miejscu atrament jest zupełnie rozmyty. Można przypuszczać, że była to pora letnia lub wczesnojesienna, gdyż wtedy usypanie kopca nie stanowiło trudności. Trudno jest także stwierdzić, kto jest autorem sporządzonego rękopisu. Być może był to sam książę Leon Sapieha.
W dalszej części tekstu, który jest słabo czytelny, autor wyraża nadzieję, że wydarzenie pozostanie w pamięci zarówno zgromadzonych na uroczystości gości jak i w pamięci następnych pokoleń, które doczekają „lepszych dla kraju i Rodziny czasów”.
Na drugiej stronie pod treścią umieszczone zostały podpisy Leona Sapiehy i jego małżonki Jadwigi Sapieżyny oraz imiona i nazwiska zebranych gości „obecnych oraz nieobecnych, ale sercem udział biorących w tej uroczystości”. Kolejne strony zawierają listę nazwisk, wypisanych w dwóch pionowych kolumnach. Wśród nich można zauważyć członków tak znamienitych rodów jak: Zamoyscy, Czartoryscy, Lubomirscy, Działyńscy, Tarnowscy, Potuliccy, Żółtowscy.
Katarzyna Kostecka