Typ obiektu: błona fotograficzna | fotografia |
Nazwa / tytuł: Artur Malawski przy fortepianie
Datowanie zabytku: kwiecień 1956
Autor / warsztat: nieznany
Miejsce powstania / znalezienia: Polska, Kraków
Technika wykonania: naświetlanie | wywoływanie | utrwalanie |
Materiał: błona fotograficzna |
Wymiary zabytku: wysokość 6,5 cm, szerokość 6,1 cm
Rodzaj: zbiory historyczne
Numer inwentarza: MP-AM-161a
Opis zabytku:
Fotograf uchwycił Artura Malawskiego bokiem do kadru przy fortepianie. Kompozytor siedzi na drewnianym krześle podczas pracy w domu (tworzy utwór, nanosi poprawki w zeszycie z nutami). Na ścianie wisi oprawione wyróżnienie artysty.
Komentarz:
Twórczość każdego kompozytora jest zawsze czymś odrębnym. (…)
Co kompozytor – to inna biografia, inny los
(za: B. Schaeffer)
***
Artur Malawski urodził się 4 lipca 1904 r. w Przemyślu, zmarł 26 grudnia 1957 r. w Krakowie. Pożegnano go nabożeństwem żałobnym odprawionym w Kościele Mariackim, kondukt pogrzebowy odprowadził go na wieczny spoczynek do Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim. Tak więc zbliża się 64 rocznica śmierci kompozytora.
Z tej to okazji zachęcamy do nabycia nowej książki pt. „Artur Malawski (1904-1957) kompozytor z Przemyśla” liczącej 184 stron.
- Część l to bogaty życiorys artysty zawierający również jego życie osobiste i wspomnienia z II wojny światowej (26 stron i 16 zdjęć w tekście).
- Część II zawiera korespondencję Malawskiego z rodziną (31 stron).
- Część III to fotografie związane z kompozytorem, jego działalnością i rodziną (223 fotografie). Wymiary książki: 24 x 17 cm
Miejsce i rok wydania: Przemyśl 2021
ISBN 978-83-66840-07-2
Opracowanie to stanowi kontynuację cyklu publikacji, których celem jest zaprezentowanie oraz przypomnienie postaci związanych niegdyś z Przemyślem i Ziemią Przemyską. Dotąd ukazały się dwie książki o: Andrzeju Maksymilianie Fredro i Stanisławie Tyro.
Pisząc niniejszą książkę starano się maksymalnie wykorzystać źródła dotyczące Artura Malawskiego, znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. Dział Historii posiada 308 pamiątek po artyście. Obejmują one archiwalia, rękopisy jego dzieł, korespondencję, realia oraz fotografie.
Anna Durkacz-Foremska
Literatura:
- B. Schaeffer, Artur Malawski, [w:] tegoż, Kompozytorzy XX wieku, t. 1, Kraków 1990.
-A. Durkacz-Foremska, M. Wołk,Artur Malawski (1904-1957) kompozytor z Przemyśla, Przemyśl 2021.