Typ obiektu: obraz |
Nazwa / tytuł: Widok Przemyśla
Datowanie zabytku: 1864 r.
Autor / warsztat: Ingarden Edward
Miejsce powstania / znalezienia: Przemyśl
Technika wykonania: malarstwo | malarstwo olejne |
Materiał: płótno | farba olejna |
Wymiary zabytku: 56 cm x 82 cm
Rodzaj: zbiory sztuki
Numer inwentarza: MPS-157
Opis zabytku:
sygn. p. d.: Pinx. Eduard Ingarden, Przemisl die 30 Augusto MDCCCLXIV
Edward Ingarden (1846 lub 1847-Przemyśl, 26 X 1890), artysta malarz czynny w Przemyślu i Nowym Sączu.
Panorama Przemyśla widziana z Zasania, od strony wschodniej, obejmująca widok historycznej zabudowy miasta ujęty na tle Zniesienia. Elementy architektoniczne obrazu, podobnie jak ich wzajemne relacje, oddane są w miarę poprawnie, lecz w nieco sztywny sposób. Plan pierwszy zajmują szerokie wody Sanu oraz fragment jego lewego nadbrzeża, w miejscu zejścia do punktu przeprawy, gdzie stoją dwie postaci w kapeluszach, zaś kilka osób oczekuje po drugiej stronie rzeki. Przez San przeprawiają się dwie łódki, jedna przybijająca właśnie do brzegu. Obraz emanuje spokojem i nieśpiesznym ruchem przedstawionych osób. Jednak nasuwające się od zachodu wielkie, kłębiaste chmury, rozświetlone wschodzącym słońcem, wprowadzają element niepokoju; podobnie jak efekty światłocieniowe i silnie stonowany, nieco metaliczny koloryt.
Ciekawostką tego obrazu jest widoczny z prawej strony most kolejowy i wytaczający się po nim z miasta pociąg, ciągniony przez dymiącą lokomotywę. Zarówno postaci ludzkie jak i sylwetka jadącego pociągu wprowadzają do obrazu element życia miasta, uchwyconego przez artystę rankiem 30 sierpnia 1864 roku.
Kolej żelazną doprowadzono do Przemyśla w 1860 roku. Czwartego listopada uruchomiona została linia Przeworsk-Przemyśl. Wybudowany na potrzeby kolei most żelazny wniósł wtedy nowy, charakterystyczny element w panoramie Przemyśla.
Wybrana literatura:
- „Gazeta Przemyska” nr 87/1890;
- J. Kostek, Dziedzictwo wieków, Przemyśl 2007;
- Przemyśl miasto zabytków i kultury, Kraków 1968