Muzeum Historii Miasta Przemyśla

Zabierz Tatę do Muzeum

Drodzy Rodzice. Zapytani, co jest w Waszym życiu najważniejsze, prawdopodobnie wszyscy zgodnie odpowiecie, że dzieci. A tym co najważniejsze, co możecie dać swojemu dziecku jest czas.

Badania pokazują, że matki spędzają przeciętnie około 30 minut dziennie na aktywnej obecności z dzieckiem, ojcowie – około 10.

Czas to zmienić! A my Wam w tym pomożemy.

Ogłaszamy akcję:

Zabierz Tatę do Muzeum.

W każda sobotę w godz. 10.00-12.00 zapraszamy na wspólną zabawę dzieci i ojców w ramach Sobotnich warsztatów artystycznych.

To czas aktywnie spędzony z dziećmi, który pozwoli poznać ich zainteresowania, talenty, wspólnie tworzyć wyjątkowe dzieła, a przede wszystkim świetnie się bawić.

60+kultura

-

60 plusW ostatni weekend września Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej przyłącza się do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „60+kultura”, skierowanej do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia.

Zachęcamy do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym, dzięki skorzystaniu z oferty dostępnej w miejscu zamieszkania. Zapraszamy seniorów do skorzystania z przygotowanych przez Muzeum atrakcji:

Sobota, 28 września

9:00 – 16:00: bezpłatny wstęp do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Muzeum Dzwonów i Fajek i Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

11:00: Kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej „Wnętrza Mieszczańskie” w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9.

12:00 : bezpłatne warsztaty artystyczne „Decoupage, jako technika ozdabiania przedmiotów”, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, pl. Berka Joselewicza 1.

Niedziela, 29 września

11:00 – 15:00: bezpłatny wstęp do Muzeum Dzwonów i Fajek.

12:00 – 16:00: bezpłatny wstęp do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

13:00: Kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej „Credo na dwa głosy”, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, budynek główny.

Muzeum nieczynne

W związku z podjęciem zdecydowanych kroków mających na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa SARS-COV-2 sztab kryzysowy z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydował o czasowym zamknięciu od 12 marca 2020 r. instytucji kultury, filharmonii, oper, teatrów, muzeów, kin oraz szkół, uczelni wyższych i placówek szkolnictwa artystycznego.

Oznacza to zawieszenie organizacji wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności, w tym koncertów, spektakli, wernisaży oraz wydarzeń specjalnych odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach, zamkniecie muzeów dla zwiedzających oraz zawieszenie zajęć w placówkach szkolnictwa artystycznego wszystkich stopni.

Wakacje w Muzeum

-

Muzeum Historii Miasta Przemyśla (Oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Rynek 9 – Kamienica Brzykowska) organizuje w sierpniu zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 6-14 lat.

Zapraszamy we wtoki, środy, czwartki i piątki w godzinach 10:30-12.00.

Program:

 • 1.08-3.08 – „Marian Stroński w dziecięcej wyobraźni”
  Zapoznamy się z twórczością Mariana Strońskiego poprzez opowiadanie o artyście i jego obrazach, a także zabawę – układanie puzzli z obrazami artysty.
 • 7.08-10.08 – „W mieszkaniu prababci”
  Przyjrzymy się, jak mieszkano na przestrzeni XIX i XX wieku w mieszczańskiej kamienicy. Sprawdzimy, co kryje kuchnia prababci? Poznamy tajemnicę przedmiotów, które dziś są już rzadko spotykane, a miały ciekawe przeznaczenie. Pobawimy się w poszukiwanie tajemniczych przedmiotów, ukrytych na wystawie.
 • 14, 16, 17.08 – „Co straszyło w piwnicach?”
  Dowiemy się o handlowej funkcji kamienicy mieszczańskiej. Na warsztatach przekonamy się, co mogło straszyć w mieszczańskich piwnicach i wykonamy postać ducha Kupca-Mieszczanina. Razem stworzymy galerię duchów mieszkających w kamienicach kupieckich.
 • 21.08-24.08 – „Legenda herbu przemyskiego”
  Poznamy historię herbu miasta Przemyśla, a także związanych z nim legend i symboliki elementów umieszczanych na herbie. Dowiemy się, skąd wzięły się herby, z jakich elementów się składały i jakie miały znaczenie. Wspólnie stworzymy ciekawą galerię herbów.
 • 28.08-31.08 – „Co straszyło w piwnicach?”
  Dowiemy się o handlowej funkcji kamienicy mieszczańskiej. Na warsztatach przekonamy się, co mogło straszyć w mieszczańskich piwnicach i wykonamy postać ducha Kupca-Mieszczanina. Razem stworzymy galerię duchów mieszkających w kamienicach kupieckich.

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież na zajęcia wakacyjne w Muzeum Historii Miasta Przemyśla i miłe spędzenie czasu podczas warsztatów. Zajęcia prowadzone są w oparciu o wystawy stałe Muzeum, wzbogacone o zajęcia plastyczne oraz różnego rodzaju gry, quizy i zabawy.

Warsztaty rozpoczynają się o godzinie 10:30 i trwają do 12:00. Podczas zajęć możliwa przerwa na drugie śniadanie (we własnym zakresie).

Opłata za udział w warsztatach wynosi 5 zł/os.

Dodatkowe informacje pod nr tel. 16 678 65 01 lub w Muzeum, Rynek 9.

Sto sekund w muzeum

Sto sekund w muzeumWizyty w muzeach to wyjątkowa okazja do poznawania historii i bezpośredniego kontaktu ze sztuką. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ciągu ostatnich 6 lat powołało, wybudowało lub zmodernizowało ponad 200 instytucji muzealnych, które tworzą „Sieć nowoczesnych muzeów”. Fascynujące dzieła sztuki, świadectwa naszej historii, prezentowane w bardzo atrakcyjny sposób przy pomocy nowoczesnych technologii, docierają do coraz szerszego grona odbiorców, przyciągają młodych ludzi, budzą emocje i zainteresowanie kulturą. Konkurs #100SekundWMuzeum kierujemy właśnie do młodych. Zachęcamy, aby w wybranej przez siebie instytucji muzealnej, która z jakiegoś powodu jest im bliska, nagrali krótkie wideo i opowiedzieli o tym, jakie wrażenia wywołuje w nich wizyta w muzeum, czego tam poszukują, co przyciąga ich uwagę. W ten sposób mamy nadzieję dotrzeć do jeszcze szerszego grona młodych odbiorców - podkreśla minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

Serdecznie zapraszamy do udziału.

Więcej informacji oraz regulamin konkursu znaleźć można na stronie: https://www.gov.pl/web/kulturaisport/sto-sekund-w-muzeum

Wakacyjne warsztaty muzealne - podsumowanie

W dniach od 16 do 28 sierpnia 2021 r. w Muzeum Historii Miasta Przemyśla (Rynek 9) oddziale Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej odbywały się „Wakacyjne warsztaty muzealne”. Do udziału zaproszone były dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Warsztaty odbywały się od wtorku do soboty w godzinach 10.00-12.00.

Były to interdyscyplinarne warsztaty, podczas których uczestnicy oprócz zajęć plastycznych mogli zapoznać się z historią miasta, zwiedzić muzealne wystawy oraz spędzić czas z kolegami i koleżankami oraz nawiązać nowe przyjaźnie. W ofercie warsztatów znalazło się także coś dla rodziców i opiekunów: zaproszenie na pyszną kawę do sąsiada – Kawa i Zabawa! (dla Rodziców uczestników zajęć rabat - każda kawa jedyne 5zł).

W programie zajęć znalazły się takie tematy jak:

 • Ozdabianie przedmiotów techniką Decoupage – uczestnicy poznali technikę decoupage i ozdabiali nią wybrane przedmioty. Mogły to być ramki na zdjęcia, drewniana biżuteria oraz skrzynka na skarby.
 • Higiena w XIX w. – częścią zajęć było oprowadzanie po ekspozycji Wnętrz mieszczańskich z XIX i pocz. XX w. Tam uczestnicy dowiedzieli się jak w XIX w. dbano o higienę i jakie przedmioty do tego służyły, jak radzono sobie bez toalety, prysznica i bieżącej wody. Następnie uczestnicy wykonywali pachnące, wielobarwne kule musujące do kąpieli.
 • Znaki zodiaku – podczas zajęć tematem przewodnim był autentyczny kalendarz z 1926 r. znajdujący się w Gabinecie Pana Domu na wystawie Wnętrz mieszczańskich. Oprócz zaznaczonych tam świąt rzymskokatolickich, greckokatolickich i żydowskich pojawiły się symbole poszczególnych znaków zodiaku. Podczas zajęć dzieci wykonały magnes na lodówkę ze swoim znakiem.
 • Szlaki handlowe – podczas zajęć dzieci zapoznały się z nowym muralem w Muzeum Historii Miasta Przemyśla autorstwa p. Tomasza Króla. Autor opowiedział o swoim projekcie i przedstawił historię szlaków handlowych na dawnych ziemiach polskich. Zadaniem uczestników było wykonanie własnej mapy ze szlakami handlowymi.
 • Herb miasta Przemyśla – na zajęciach uczestnicy zapoznali się z historią powstania miasta i herbu miejskiego oraz poznały elementy, z których składał się herb rycerski. W części plastycznej zajęć dzieci wykonały magnes na lodówkę z herbem miasta, a następnie wykonały własne, indywidualne herby.
 • W dawnym atelier fotograficznym – uczestnicy zobaczyli jak wyglądała poczekalnia i retuszernia w dawnych atelier fotograficznych, dowiedziały się do czego służył eksponowany na wystawie sprzęt fotograficzny, a potem udekorowali własne ramki na wakacyjne zdjęcia.
 • Co straszyło w piwnicach? – tematem zajęć był dawny handel. Uczestnicy na przykładzie kamienicy mieszczańskiej, w której mieści się Muzeum Historii Miasta Przemyśla dowiedzieli się do czego służyły poszczególne pomieszczania. Gdzie przechowywano towar, handlowano, a gdzie znajdowały się stajnie i jak radzono sobie z brakiem wody. W części zajęć plastycznych dzieci wykonały postać ducha Kupca-Mieszczanina.
 • Pierwsze aparaty fotograficzne – w trakcie zajęć dzieci odwiedziły studio fotograficzne w dawnym atelier oraz dowiedziały się jak dawniej robiono zdjęcia. Zadaniem uczestników było wykonanie własnego aparatu – camera obscura, który mogły zabrać ze sobą do domu.
 • Portrety i autoportrety – na zajęciach uczestnicy zapoznali się z twórczością znanego przemyskiego artysty Mariana Strońskiego. Po obejrzeniu jego prac, zwłaszcza portretów wykonali swój autoportret i portrety kolegów.

W piątek 27.08.2021 r. odbył się ostatni dzień naszych Wakacyjnych warsztatów muzealnych.

Bardzo dziękujemy za udział w naszym przedsięwzięciu zarówno dzieciom, które pięknie pracowały i z zapałem rozwijały swoje talenty plastyczne, jak i rodzicom. Zorganizowane warsztaty cieszyły się dużą popularnością wśród dzieci i rodziców. Mamy nadzieję, że spełniliśmy Państwa oczekiwania, a dzieci spędziły czas produktywnie.

NA PAŃSTWA RĘCE SKŁADAMY OFERTĘ SPECJALNYCH WARSZTATÓW SOBOTNICH, KTÓRE PREMIERĘ BĘDĄ MIAŁY WE WRZEŚNIU, SZCZEGÓŁY I PROGRAM ZAJĘĆ JUŻ WKRÓTCE NA NASZEJ STRONIE.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Wakacyjne warsztaty muzealne

-

Zapraszamy dzieci wieku od 6 do 12 lat na warsztaty muzealne, które odbywać się będą w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, na patio, gdzie właśnie zostały zakończone prace nad muralem.

Będą to interdyscyplinarne warsztaty, podczas których dzieci:

 • Poznają dawne szlaki handlowe pomiędzy Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym, następnie spróbują wykonać własną mapę.
 • Na wystawie Wnętrza mieszczańskie będą poszukiwać odpowiedzi na pytanie jak dbano o higienę w XIX wieku, po czym wykonają kule musujące do kąpieli.
 • Poznają technikę Decoupage i wykonają ramkę na zdjęcia, drewnianą biżuterię oraz skrzynkę na skarby.
 • Dowiedzą się jaka jest historia przemyskiego Herbu oraz stworzą magnes w kształcie herbu miasta Przemyśl.

Oprócz tego w programie zwiedzanie wystaw muzealnych, prezentacje multimedialne i… najważniejsze! Zaproszenie dla wszystkich Rodziców na pyszną kawę do sąsiada – Kawa i Zabawa! (dla Rodziców uczestników zajęć rabat - każda kawa jedyne 5zł)

Zajęcia będą odbywać się od 16 do 28 sierpnia, w godzinach od 10.00 do 12.00, cena 7 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona. Wszelkie informacje pod numerami: 16 679 30 46, 604 170 802.

W tym czasie Rodzice mogą poświęcić dwie godziny na zwiedzanie muzealnych wystaw, zakupy, kawę bądź dowolnie spędzić czas wiedząc, że ich pociecha ciekawie spędza czas

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
PRACOWNICY MUZEUM HISTORII MIASTA PRZEMYŚLA

Dyplomy 2020-2021

Plakat dyplomy 2020-2021Zapraszamy na wystawę oraz pokaz filmowy prezentujący prace dyplomowe studentów Projektowania Graficznego i Architektury Wnętrz PWSW w Przemyślu. 

Pokaz filmowy odbędzie się 3 sierpnia 2021 roku o godzinie 17.00 w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Od 3 sierpnia do 3 września w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9, będzie również można zwiedzać wystawę prac dyplomowych.

Muzeum Historii Miasta ponownie otwarte!

Muzeum Historii Miasta PrzemyślaZ przyjemnością zawiadamiamy, że od niedzieli (13 czerwca) Muzeum Historii Miasta Przemyśla, po remoncie, ponownie zaprasza gości do odwiedzin. 

Wystawy można zwiedzać od wtorku do soboty w godzinach od 10.00 do 16.00 oraz w niedziele pomiędzy godziną 11.00 a 15.00. 
Ostatnie wejście - 45 minut przed zamknięciem ekspozycji.

Pokonkursowa wystawa Konkursu na Nagrodę Artystyczną im. Mariana Strońskiego

-

Konkurs na Nagrodę Artystyczną im. Mariana Strońskiego - fragment ekspozycjiW niedzielę 13 czerwca 2021 roku w gmachu głównym Muzeum odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej prac zgłoszonych do Konkursu na Nagrodę Artystyczną im. Mariana Strońskiego.

Konkurs na Nagrodę Artystyczną im. Mariana Strońskiego pod patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla odbywa się od 2004 roku co dwa lata (do 2011 roku miał charakter doroczny). Jego głównym celem jest promowanie aktualnych dokonań środowiska artystycznego Przemyśla. Członkami Kapituły Nagrody są: Urząd Miejski w Przemyślu, Galeria Sztuki Współczesnej, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej i Centrum Kulturalne w Przemyślu. Instytucje te, oprócz fundowania nagrody, którą jest nagroda pieniężna oraz pamiątkowa statuetka, realizują różne przedsięwzięcia mające na celu promocję twórczości i postaci patrona Nagrody – Mariana Strońskiego.

Do tegorocznej, 12 edycji konkursu przystąpiło 20 artystów, prezentując 52 prace malarskie, rysunkowe, fotograficzne, rzeźbiarskie, a także wykonane w technice własnej, a są to: Elżbieta Cieszyńska, Marcin Czarnopyś, Alicja Czernecka-Mikrut, Małgorzata Dawidiuk, Grażyna Gawrońska-Kasse, Katarzyna Grabka, Magdalena Hawajska, Mariczka Hrehorijczuk, Helena Jacyno, Beata Jędruch, Alicja Jurkiewicz, Anna Kałamarz-Kucz, Mariusz Kościuk, Henryk Lasko, Grażyna Niezgoda, Małgorzata Pięta, Elżbieta Piórecka, Jacek Michał Szpak, Jacek Szwic i Małgorzata Tenczyńska-Podulka.

1 czerwca b.r. trzyosobowe jury w składzie: Katarzyna Winiarska - historyk sztuki, przewodnicząca jury, prof. Andrzej Markiewicz – artysta plastyk oraz prof. Jan F. Ferenc – artysta plastyk wyłoniło laureata konkursu oraz przyznało siedem wyróżnień honorowych. Nagrodę Artystyczną im. Mariana Strońskiego 2021 otrzymała Elżbieta Piórecka za dwa obrazy „Brama II” i „Brama III” z cyklu „Dwanaście Bram – Apokalipsa”. Wyróżnienia honorowe otrzymali: Elżbieta Cieczyńska, Marcin Czarnopyś, Małgorztaa Dawidiuk, Grażyna Gawrońska-Kasse, Helena Jacyno, Mariusz Kościuk oraz Grażyna Niezgoda. Uroczyste wręczenie nagrody i dyplomów oraz otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 13 czerwca b.r. w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

W wystawie pokonkursowej biorą udział wszyscy uczestnicy konkursu, a także kilkoro artystów, którzy chcieli zaprezentować swoje prace poza konkursem, a są to: Andrzej Cieszyński, Janusz J. Cywicki, Liliana Kalinowska, Marek Mikrut, Marek Szal, Barbara Torba i Rena Wota.

Atutem wystaw zbiorowych jest ich różnorodność. Szczególnie jest to czytelne na tegorocznej edycji konkursu, która mimo, że zawsze jest pewnego rodzaju przeglądem artystycznych dokonań przemyskich artystów, jednak w tym roku zgłoszone prace wyjątkowo odznaczają się bogactwem środków wyrazu, barwnością interpretacji i odmiennością podejmowanych tematów. Świadczy to o tym, że artystyczne środowisko Przemyśla tworzą indywidualności, z których każda, przytaczając słowa Mariana Strońskiego, ma „swój własny, odrębny świat, zamknięty w jakąś bryłę, kolor i ten świat” stara się w swojej twórczości wypowiedzieć.

Wystawę można oglądać do 13 lipca b.r. w budynku głównym MNZP.

Katarzyna Winiarska