wystawa czasowa

Czy lustro nas pamięta? Grażyna Niezgoda w Małej Galerii Fotografii

Grażyna NiezgodaOd 18 lipca w Małej Galerii Fotografii Muzeum Historii Miasta Przemyśla, można oglądać wystawę fotografii Grażyny Niezgody pod tytułem "Czy lustro nas pamięta?"

Kilka słów o Autorce

Fotografuje, pisze o sztuce. Członek ZPAF od 1999 roku.

Antykwariusz. Biegły sądowy z zakresu wyceny dzieł sztuki od 1994 roku. Dyplom na Uniwersytecie Wrocławskim w 1971 roku.

Rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie: ocena i wycena zabytków ruchomych w specjalizacji: ocena i wycena dzieł sztuki.

Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych. Brała udział w wielu plenerach i wystawach zbiorowych, interdyscyplinarnych i fotograficznych. Jej fotogramy publikowano w magazynach, m.in. Twój Styl, Zwierciadło, Fotografia & Aparaty cyfrowe oraz periodykach literackich, jak Nowa Okolica Poetów, Topos, Odra, Miesięcznik Literacki. Współpracuje z wydawnictwami m in. Wydawnictwem Literackim, Jacka Santorskiego, Rafała Marszałka, Iskrami, Fogrą, Biurem Literackim - co zaowocowało wystawą "Twarze między wierszami. Książki ilustrowane fotografiami Grażyny Niezgody" w 2007 roku.

Z albumu Adama Wysockiego Przemyśl i przemyślanie cz. 1 „Iwanek”

Muzeum Historii Miasta PrzemyślaZ albumu Adama WysockiegoMiejsce eksponowania: Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9 - I piętro - Atelier.

Adam Wysocki był jednym z tych twórców, którzy w swoich pracach w sposób bardziej lub mniej zamierzony zapisywali historię miasta i jego mieszkańców. Oprócz tego, że był mistrzem doskonałej fotografii portretowej, wykonywanej w atelier, gdzie był czas na stylizację, upozowanie, a mniej miejsca i czasu na przypadek, Wysocki był również mistrzem zdjęć dokumentalnych, utrwalających życie, które toczyło się wokół. Wychodził z aparatem na ulice, w plener, fotografował różnego rodzaju uroczystości czy spotkania towarzyskie. Są to ujęcia spontaniczne, tętniące życiem, naturalnością, i chociaż czasem nieostre, poruszone, to rozczulająco prawdziwe. Takie są kompozycje z jarmarku „Iwanek”, zorganizowanego około 7 lipca 1938 roku na przemyskim Rynku. W zbiorach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej znajdują się jedynie negatywy tych ujęć. Fotografie prawdopodobnie nigdy nie były publikowane ani pokazywane szerszej publiczności. Do celów wystawy z oryginalnych klisz (6 x 6 cm) wykonaliśmy metodą cyfrową odbitki o wymiarach 30 x 30 cm, dzięki temu uwydatniły się walory fotografii i powstała możliwość przyjrzenia się detalom.

96 x Giewont. Nowa wystawa malarstwa w budynku głównym Muzeum

96 x Giewont - plakatWe czwartek 25 czerwca 2020, w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej odbył się wernisaż nowej wystawy pod tytułem 96 x Giewont. Ekspozycja prezentuje 96 prac malarskich zebranych przez Elżbietę i Andrzeja Kubasiewiczów.

O tej niezwykłej kolekcji i jej powstaniu opowiada Andrzej Kubasiewicz we wstępie do katalogu zbioru dostępnego do nabycia w naszej księgarni muzealnej, który pozwalamy sobie przytoczyć bez skrótów poniżej:

Magiczna góra, cud natury bliski każdemu Polakowi, to w zasadzie drugi symbol Polski. Ma w sobie wszystko - dostojność i tajemniczość, piękno i grozę, monumentalizm i wyrazistość, perspektywę szlachetnej linii grzbietu, przypominającej profil starego górala... Można by tak wyliczać wiele jeszcze innych jego cech. To wszystko znalazło swe najpiękniejsze odbicie nie w poezji, nie w prozie, lecz w fotografii, a przede wszystkim w malarstwie.

To polscy artyści malarze, tworzący na na przełomie XIX i XX wieku, zauroczeni widokiem wyrazistego na tle nieba, a tak charakterystycznego konturu, stworzyli dziesiątki, jeżeli nie setki artystycznych "portretów" Giewontu, przy czym każdy wydaje mi się inny.

Po raz pierwszy zdobyłem szczyt Giewontu w roku 1949, gdy u boku Mamy wspiąłem się nań. Miałem wtedy 10 lat... Od tamtego czasu bywałem z rodzicami w Zakopanem co roku. Po jakimś czasie rodziców zastąpiła żona, potem dołączyły nasze dzieci, a nie minęło wiele lat i Zakopane tradycyjnie odwiedzamy z wnukami. Wszyscy kochamy Zakopane, kochamy nasze góry, a spośród nich chyba najbardziej Giewont.

Nie pamiętam dokładnie kiedy stałem się właścicielem "mego" pierwszego Giewontu, czyli obrazu, na którym dumnie się piętrzył. Na pewno było to na początku drugiej połowy lat 90 minionego wieku, kiedy w towarzystwie żony zaczęliśmy bywać na aukcjach obrazów, organizowanych przez różne warszawskie galerie. Większość obrazów, które w tamtym, początkowym okresie stały się moją własnością, to pejzaże z widokami różnych zakątków Tatr. Na to, aby stworzyć swoisty zbiór obrazów z Giewontem w roli głównego portretowanego lub dającego wyraziste tło innym obiektom, zdecydowałem dopiero z początkiem nowego tysiąclecia, zachęcony przez mego przyjaciela Marka J. Zalewskiego, który prowadził wtedy galerię "Stary Świat" na warszawskim Nowym Świecie. Wiedział on, że mamy dom w Zakopanem i że w okna tego domu nieprzerwanie zagląda... Giewont. Wybór był zatem prosty...

Od tamtego czasu zbiór obrazów z Giewontem rozrósł się do kilkudziesięciu pozycji. Doskonale zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie są wybitnymi, a nawet tylko poprawnymi dziełami. Dlatego właśnie unikam określenia kolekcja, które - w moim rozumieniu - zawiera w sobie nieco bogatszą, większą zawartość, że tak to nazwę, artyzmu. Dlatego właśnie taki tytuł tego albumu: GIEWONT - kolekcja niezwyczajna, który pozwalam sobie przedstawić.

Posiadanie takiego zbioru to wielka satysfakcja, ale jeszcze większa, to pokazanie go Państwu. Album, który trzymacie Państwo w rękach to pierwszy krok prezentacji mej "kolekcji niezwyczajnej". Kolejnym będzie... Nie, nie chcę zapeszać. Na razie niech ten pięknie wydany - w mej, pyszałkowatej i bez dystansu, ocenie - album przypomni Wam to, co widzieliście, odwiedzając Zakopane. A może skłoni do zapoczątkowania innego rodzaju kolekcji niezwyczajnej...

W każdym razie życzę każdemu miłego oglądania prezentowanych na dalszych stronach obrazów i miłej lektury tekstów, które - mam nadzieję - rzucą nieco światła na losy malarzy, autorów prezentowanych dzieł, na historię Zakopanego i na to, co już bezpośrednio z Giewontem się łączy.

Andrzej Kubasiewicz 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy, którą prezentować będziemy do września 2020 roku.

Dokumentacja filmowa wernisażu wystawy "96 x Giewont", który odbył się 26 czerwca 2020 roku w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

Anna Kaleta - Izolacja. Nowa wystawa w MGF

Anna Kaleta - IzolacjaOd 30 maja 2020 roku w Małej Galerii Fotografii Muzeum Historii Miasta Przemyśla oglądać można wystawę fotografii Anny Kalety pod tytułem "Izolacja".

IZOLACJA

Seria zdjęć powstawała w czasie trwania pandemii koronawirusa COVID-19, która zmieniła życie całego świata.

Cykl ten jest odzwierciedleniem emocji oraz rozważań towarzyszących autorce w tym czasie.

Izolacja stała się czymś tak normalnym i codziennym jak sen. Sen izoluje od rzeczywistości, przenosi w inny wymiar, do innego świata, tego wewnętrznego, osobistego i dostępnego tylko dla naszej świadomości. Nie istnieje tam materia ani czas. Obecność podczas snu jest nierzeczywista. Izolacja spowodowana wprowadzeniem stanu pandemii jest niczym sen. Przywołuje skojarzenia oderwania od rzeczywistości, doświadczenie nowej teraźniejszości, zatrzymania się. Poddania się emocji obawy jaką dzisiaj ma cały świat w związku z sytuacją zupełnie nieznaną. Związane z pandemią zakazy i nakazy, które pozbawiają podstawowych warunków i praw do wolności człowieka odrealniają od doczesności jaką znaliśmy do tej pory. Prace są monochromatyczne, tak jak świat który stracił kolory życia na rzecz ciemnych barw przywołujących niepokój.

Obrazy śpiącego dziecka, gdzie usuwane są przedmioty jednoznacznie kojarzące się ze snem, tj. łóżko, poduszka czy kołdra. Tożsame jest to ze społeczeństwem któremu wskutek wprowadzanych obostrzeń odbierane są kolejne prawa do normalnego funkcjonowania, a w ich miejsce narastają obawy. Strach przed tym co przyniesie przyszłość i jak zmieni się nasza rzeczywistość, symbolizuje czarne tło. Dziecko jest najbardziej niewinną istotą a jednocześnie w czasach, które nastały zagraża i może najbardziej narazić na utratę życia osoby starsze. Świadomość izolacji w takim przypadku jest tym większa.

Doczesność oraz przyszłość nieodwracalnie obarczona jest wieloma tragediami i bólem spowodowanym konsekwencjami pojawienia się wirusa. Świadomość bezradności w sytuacji zupełnie od nas niezależnej, wzmaga poczucie niepewności o przyszłość naszą i naszych dzieci.

Wystawę oglądać będzie można do 30 czerwca 2020 roku.

ANNA KALETA

Anna KaletaAbsolwentka Liceum Plastycznego w Kielcach (2004), a obecnie studentka IV roku, Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, na kierunku, Sztuki Plastyczne.

Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Okręg Świętokrzyski od czerwca 2019.

Jest autorką szeregu prac fotograficznych, malarskich i graficznych.

Bierze czynny udział w wydarzeniach artystycznych na terenie całego kraju i poza nim.

Ma na swoim koncie wystawy zbiorowe i indywidualne, warsztaty artystyczne oraz inne projekty fotograficzne, malarskie i graficzne.

Skoncentrowana na aktywizacji artystycznej studentów oraz rozwoju sztuki w Świętokrzyskim i nie tylko.

Działa aktywnie jako fotograf w wielu projektach społecznych. Między innymi są to projekty organizowane przez Teatr Lalki i Aktora "Kubuś". Współtworzy także Studenckie Koło Naukowe 210 Studio oraz Koło Grafiki Warsztatowej UNIKAT Instytutu Sztuk Wizualnych UJK w Kielcach.

Anna Kaleta jest dwukrotną stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Ludzie Polskiej Kultury (cz. 1)

Ludzie Polskiej KulturyMuzeum Narodowe Ziemi PrzemyskiejMiejsce eksponowania: Gmach Główny, pl. Berka Joselewicza 1 - plenerowa, obok budynku od strony ul. Ratuszowej.

Od dnia 5 marca 2020 roku obok budynku głównego Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej od strony ulicy Ratuszowej oglądać można nową wystawę plenerową udostępnioną przez Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce