informacja

Pamięci Tadeusza Sosnowskiego

Tadeusz SosnowskiZ żalem zawiadamiamy, że dnia 10 września zmarł Tadeusz Sosnowski, członek zarządu województwa podkarpackiego w latach 2002-2006 oraz pracownik Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. 

Prywatnie kolekcjonował autografy znanych osobistości świata kultury i polityki z Polski i zagranicy. Wraz z synem Wojciechem był współautorem zorganizowanej w naszym Muzeum wystawy "Mój podpis pamiątką Ci będzie... Autografy z kolekcji Wojciecha i Tadeusza Sosnowskich".

Miał 59 lat.

XXVII Ogólnopolski Przegląd Plakatu Muzealnego i Ochrony Zabytków Przemyśl, 2019

W roku 2019 przypada 50. lat od organizacji I Ogólnopolskiego Przeglądu Plakatu Muzealnego i Ochrony Zabytków. I. Ogólnopolski Przegląd Plakatu Muzealnego i Ochrony Zabytków oraz wystawa plakatu zorganizowane w 1969 roku przez Muzeum Ziemi Przemyskiej pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki były pierwszym dorocznym przeglądem połączonym z nagrodzeniem najlepszych prac. Obejmował plakaty wydane w 1968 roku. XXVI. Przegląd (jak dotąd ostatni) zorganizowany został w 2010 roku. Długa przerwa w organizacji Przeglądu wynikała ze zmiany finansowania zadań przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2019 roku Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu jest instytucją kultury współfinansowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co pozwala wpisać Przegląd ponownie do kalendarza cyklicznych imprez muzealnych. Od tego roku Przegląd organizowany będzie w cyklu trzyletnim.

Pełny regulamin konkursu dostępny jest pod poniższym linkiem.

Przekraczając mury. Sztuka wychodzi na miasto.

-

Od kilkunastu lat lista działań instytucji muzealnych zarówno o charakterze lokalnym jak i krajowym ulega systematycznemu poszerzaniu o szeroko zakrojone akcje promujące poszerzanie wiedzy o kulturze, sztuce i historii (Dni Dziedzictwa, Noce Muzeów, digitalizacja i udostępnianie zbiorów, Dni Przewodnika i tym podobne). Mimo tego w dalszym ciągu istnieje duża grupa ludzi deklarujących, iż do Muzeów nie chodzą bądź byli ostatnio w czasach szkolnych. Jako przyczyny tego stanu rzeczy podawane są różnorodne powody: zbyt wysokie ceny biletów, brak czasu, brak interesujących wizualnie informacji o wydarzeniach muzealnych czy też ogólny brak zainteresowania kulturą w każdym aspekcie.

Pragnąc dotrzeć do wyżej wspomnianych grup ludzi, w ramach nawiązywania szerokiej interakcji ze społecznością w której istniejemy, poszerzania swojej oferty wystawienniczej, popularyzacji gromadzonych zbiorów a także upowszechniania wiedzy o sztuce i historii miasta i regionu, chcemy zaprosić Państwa do uczestnictwa w konkursie pod tytułem „Przekraczając mury, sztuka wychodzi na miasto”.

Zaproponowane w tytule przekroczenie murów rozumiemy jako chęć otworzenia się (wyjścia poza chronione ściany Muzeum) i nawiązania dialogu z mieszkańcami miasta, nakłonić do refleksji na temat otoczenia w którym żyjemy i zachęcić do podjęcia próby jego polepszenia a tym samym upiększenia naszego miasta, poprzez wykonanie projektów zagospodarowania za pomocą wielkopowierzchniowych malowideł ściennych, dotychczas zaniedbanych bądź zniszczonych przez ludzi i czas elewacji budynków.

Spotkanie organizacyjne wraz z warsztatami muzealnymi, będącymi warunkiem dopuszczenia do uczestnictwa w konkursie, rozpocznie się 28 września 2019 roku w holu budynku głównego Muzeum (plac Berka Joselewicza 1) o godzinie 10.00.

Poniżej zamieszczamy pełną treść regulaminu konkursu wraz z załącznikami. Zapraszamy do udziału!

Muzeum nieczynne

W związku z podjęciem zdecydowanych kroków mających na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa SARS-COV-2 sztab kryzysowy z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydował o czasowym zamknięciu od 12 marca 2020 r. instytucji kultury, filharmonii, oper, teatrów, muzeów, kin oraz szkół, uczelni wyższych i placówek szkolnictwa artystycznego.

Oznacza to zawieszenie organizacji wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności, w tym koncertów, spektakli, wernisaży oraz wydarzeń specjalnych odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach, zamkniecie muzeów dla zwiedzających oraz zawieszenie zajęć w placówkach szkolnictwa artystycznego wszystkich stopni.

Muzeum nieczynne

-

Uprzejmie informujemy, że w dniach 24-26 grudnia 2019 oraz 1 stycznia 2020 Muzeum i jego Oddziały będą nieczynne.

Informujemy jednocześnie, że w dniu 31 grudnia 2019 roku Muzeum i jego oddziały czynne będą do godziny 12.00. 

Ogłoszenie sprzedaży sprzętu kuchennego restauracyjnego

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, informuję, że posiada do sprzedaży poniższy sprzęt kuchenny restauracyjny (używany):

Nazwa urządzenia

Ilość

Cena Brutto

 1. Szafa chłodnicza

nr inw. 5/57/578/ST/10

1

900,00 zł

 1. Stół roboczy ze zlewem

nr inw. 5/57/578/ST/6

1

550,00 zł

 1. Warnik 2 – komorowy elektryczny

nr inw. 5/57/578/ST/3

1

600,00 zł

 1. Stół wyładowczy

nr inw. 5/57/578/ST/14

1

330,00 zł

 1. Trzon kuchenny elektryczny

nr inw. 5/57/578/ST/4

1

720,00 zł

 1. Płyta grillowa

nr inw. 5/57/578/ST/5

1

870,00 zł

 1. Stół wyładowczy

nr inw. 5/57/578/ST/11

1

330,00 zł

 1. Stół roboczy ze zlewem

nr inw. 5/57/578/ST/11,

Młynek na odpadki

nr inw. 5/57/578/ST/12,

Bateria prysznicowa

nr inw. 8/80/808/kw/3

1 kpl.

1340,00 zł

 1. Szafa przelotowa

nr inw. 5/57/578/ST/7

1

510,00 zł

 1. Zmywarka do naczyń

nr inw. 5/57/578/ST/

1

1420,00 zł

 1. Okap przyścienny

nr inw. 5/57/578/ST/9

1

950,00 zł

 1. Kociołek na zupę

nr inw. 8/80/808/KW/2

1

200,00 zł

Sprzęt kuchenny jest w stanie bardzo dobrym i nadaje się do użytkowania.

Sprzęt można obejrzeć w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, ul Rynek 9 od wtorku do soboty w godzinach pomiędzy 9:00 – 14:00 w terminie 21.08 – 22.09.2020.

Płatność gotówką w kasie Muzeum, ul. Rynek 9.

XXI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Eko Cypel"

XXI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Eko Cypel"Marketour oraz partnerzy: Samorząd Województwa Podkarpackiego,  Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej zapraszają na XXI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Eko Cypel". 

Wydarzenie obędzie się dnia: 8 sierpnia 2020 roku. Miejsce spotkania Cypel Polańczyk. 

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona zgodnie z wytycznymi COVID-19.

Partnerem Festiwalu jest Województwo Podkarpackie.

Henryk Jaskuła - Historia przemyskiego żeglarza

W tym roku mija 40 lat odkąd żeglarz Henryk Jaskuła zawinął do portu w Gdyni po 344 dniach samotnego rejsu dookoła Świata. Dokonał tego jako pierwszy Polak, a trzeci człowiek na świecie. Również jako pierwszy przemyślanin!

Jaskuła nie był przemyślaninem z urodzenia. Życie swoje rozpoczął 22 października 1923 roku w podkrakowskim Radziszowie, lecz ze wzglądu na trudną sytuację ekonomiczną w 1933 roku wraz z rodziną wyemigrował do Argentyny, gdzie już od kilku lat pracował jego ojciec. Po II wojnie światowej, gdy Henryk był w trakcie studiów na Uniwersytecie Narodowym w La Plata zdecydował się na powrót do Polski. Ówczesna Akademia Górnicza umożliwiła mu kontynuację studiów w Krakowie, oferując skromne stypendium i miejsce w domu akademickim. To właśnie w trakcie studiów w kraju, w 1948 roku ożenił się z pochodzącą z Przemyśla Zofią Kiełtyką i od 1960 roku z żoną i córkami zamieszkali na stałe w naszym mieście.

Podobno do zainteresowania żeglarstwem popchnęła Jaskułę tęsknota za rodziną pozostawioną za Oceanem Atlantyckim. W latach 60. odbywał niezbędne szkolenia i pierwsze bałtyckie rejsy, a w 1971 roku zdobył stopień jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. Dzięki kontaktom z klubem KKS „Brda” w 1973 roku wyruszył w rejs jachtem „Euros” z Chile wokół przylądka Horn do Buenos Aires, gdzie doszło do długo oczekiwanego spotkania z matką i rodzeństwem. Dwa lata później odbył pierwszy samotny rejs po Morzu Bałtyckim.

Po zdobyciu niezbędnego doświadczenia Henryk Jaskuła zaczął planować rejs dookoła świata, lecz nie było to proste. Musiał zdobyć poparcie Polskiego Związku Żeglarskiego, znaleźć sponsorów na budowę jachtu i zakład, który zdecyduje się go wybudować. Zadanie to zlecono w 1975 roku stoczni im. Conrada w Gdańsku, a m. in. dzięki założeniu Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego udało się rejsem zainteresować przemyski Urząd Wojewódzki, który stał się jednym z największych sponsorów przedsięwzięcia.

Chrzest gotowego jachtu „Dar Przemyśla” odbył się 23 września 1978 roku. Niecały rok później, bo 12 czerwca z Gdyni żeglarz wypłynął w samotny rejs. Jacht nie posiadał sprzętu radiowego, którym skutecznie umożliwiałby wezwanie pomocy, ani tratwy ratunkowej, był więc bardzo ryzykowny. Trasa prowadziła z Gdyni, przez Atlantyk, wokół afrykańskiego Przylądka Dobrej Nadziei, poprzez Ocean Indyjski, na południe od Australii i Nowej Zelandii, Oceanem Spokojnym wokół południowoamerykańskiego przylądka Horn z powrotem poprzez Ocean Atlantycki do Gdyni, gdzie spotkał się po 344 dniach ze stałym lądem.

20 maja 1980 roku w porcie czekały na niego tysiące ludzi. Przywitał ich spontanicznymi słowami: „Polsko kochana, Twój syn powrócił”. Na jego cześć przemyska kapela „Ta Joj” odśpiewała piosenkę „Jaskuła to Pierwsza Formuła”.

Marzeniem żeglarza było ponowny rejs dookoła świata, tym razem z zachodu na wschód. Rozpoczął ten rejs na „Darze Przemyśla” 19 sierpnia 1984 roku, lecz z powodu przecieku musiał zawrócić kilkanaście dni od jego rozpoczęcia. Pod koniec lat osiemdziesiątych zrezygnował z żeglarstwa, w czym swój mocny udział miał konflikt z Przemyskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim, z którego Jaskuła zdecydował się odejść, a także wieść o rozbiciu się „Daru Przemyśla” na kubańskiej płyciźnie, co było dla niego ogromną tragedią.

Za swój wyczyn Jaskuła doczekał się licznych odznaczeń, czy nagród – międzynarodowych, polskich, a także lokalnych – przemyskich. 24 kwietnia 2008 roku Panu Kapitanowi Henrykowi Jaskule nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla, 11 lutego tego samego roku tygodnik Życie Podkarpackie ogłosił go „Sportowcem Stulecia”. W 35 rocznicę powrotu do Gdyni wmurowano w bruk Przemyskiego Rynku tablicę upamiętniającą dokonania żeglarza. Dnia 17 lutego 2020 roku Rada Miejska Przemyśla ustanowiła rok 2020 Rokiem Henryka Jaskuły.

Kapitan odszedł w czwartek, 14 maja 2020 roku.

Sylwia Ryznar

Podkarpackie przestrzeń otwarta

 

Walki o Twierdzę Przemyśl IV Obwód Obronny

SympozjumZapraszamy na sympozjum pod tytułem "Walki o Twierdzę Przemyśl. IV Obwód Obronny". Wydarzenie odbędzie się 2 sierpnia 2020 r. o godzinie 17.00 na Forcie XI Duńkowiczki.

W programie:

 • IV Obwód Obronny w walkach o Twierdzę Przemyśl - wykład dr Tomasz Pomykacz
 • Cmentarze wojenne w rejonie IV Obwodu Obronnego - wykład mgr Mirosław Majkowski
 • Pokaz umundurowania i wyposażenia żołnierzy walczących stron z lat 1914-1915.

Promocja książki - Arcybiskup Józef Teodorowicz (1864-1938)

Arcybiskup Józef TeodorowiczMuzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej i Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu zapraszają na promocję książki Arcybiskup Józef Teodorowicz (1864-1938). Studia i materiały, pod red. ks. Józefa Wołczańskiego, Kraków 2017. Promocja odbędzie się we czwartek, 2 lipca 2020 o 18:00 – 19:00

Spotkanie z ks. prof. dr. hab. Józefem Wołczańskim poprowadzi dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ