MPH-13122

Wizerunek zabytku
Typ obiektu
album
Nazwa / Tytuł
Album z wizerunkami monet (reklamowy), część I
Datowanie
1929 r.
Autor / Warsztat
Greiling Richard
Miejsce powstania / znalezienia
Niemcy, Drezno
Technika wykonania
druk
tłoczenie
wiązanie
Materiał
aluminium
bajorek
karton
papier
Wymiary zabytku

wysokość 29,8 cm, szerokość 34 cm, grzbiet 1 cm

Zbiory działu
Historii
Numer inwentarza
MPH-13122
Opis zabytku

Album z wizerunkami monet pt.: "GREILING MÜNZ SAMMLUNG" (greilingska kolekcja monet).

Album liczy razem 48 stron, w tym pierwsze 4 to strona tytułowa i tekst w j. niemieckim, a pozostałe strony to wizerunki monet świata (awersy i rewersy), wytłoczone w "złotkach" aluminiowych (miedź, srebro, złoto). Karty albumu wraz z okładką zostały przesznurowane, w połączeniu poziomym, sznurkiem zdobionym z zewnątrz bajorkiem złotym. Oprawa jest miękka, bordowa, ze złoconym, ozdobnie podanym tytułem: "GREILING MÜNZ SAMMLUNG".

Album został zakupiony dnia 26 października 1974 r. ze zbiorów prywatnych.

Reklamowy album/katalog firmy produkującej wyroby tytoniowe. Poszczególne monety były niegdyś sprzedawane jako dodatek w paczkach papierosów w celu usztywnienia ich i reklamowania marki. Album kupowało się osobno i następnie wklejano poszczególne wizerunki. Pierwsi zaczęli stosować takie karty Amerykanie w 1875 roku, później dołączyła do tego Wielka Brytania i inne kraje. Pierwsze karty przedstawiały aktorki, baseballistów, bokserów, wodzów indyjskich, przyrodę itp.

Richard Greiling (1882-1954) był założycielem fabryki papierosów Greiling w Dreźnie w 1919 roku. Był on jednym z największych producentów papierosów. W 1930 roku sprzedał firmę grupie Reemtsma i założył kolejną fabrykę w Szwajcarii. W 1936 roku kupił dodatkowo fabrykę staników Mannheim Felina oraz dwie fabryki obuwia (1936, 1938). Był również właścicielem sklepów spożywczych we wschodnich Niemczech. W 1950 roku założył ostatnie dzieło swojego życia - Hotel Augusta GmbH w Mannheim, który istnieje do dziś.

Anna Durkacz-Foremska

Właściciel
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej