Wielkanocne jajka zdobione metodą Decoupage!

Święta, jak co roku, spędzamy w gronie najbliższej rodziny. Mamy kilka pomysłów jak umilić świąteczny czas i wykonać pracę plastyczne, które w tym okresie obowiązkowo wykonujemy w muzeum, podczas Sobotnich Warsztatów Muzealnych! W tym roku to nie możliwie, ale możemy wykonać prace w domu. Tradycyjnie w Wielką Sobotę odbywa się świecenie pokarmów, wśród święconki znajdują się jajka, zdobione w przeróżny sposób: wyklejane, malowane, drapane, barwione itp. Naszą propozycją są jajka zdobione współczesną metodą Decoupage. Tak więc, ZOSTAŃMY W DOMU i zapraszamy do zabawy!

Co Wam będzie potrzebne do zdobienia jajek:

decoupage 1
  • Styropianowe jajka, dowolnej wielkości (na obrazku jajko 10cm)
  • Serwetki z motywem świątecznym
  • Lakier bezbarwny Vidarol, bądź inny o zbliżonych właściwościach
  • Farba akrylowa beżowa i czerwona (bądź inny ulubiony kolor)
  • Crak – masa do spękań
  • Pędzelki
  • Gąbka
  • Wykałaczki

Przygotowanie:

decoupage 2

1. Pierwszym etapem zdobienia jajek powyższą metoda jest pomalowanie styropianowego jajka farbą w ciemniejszym kolorze np. czerwonym, pomarańczowym, różowym.

decoupage 3

2. Kiedy jajko pomalowane kolorem wyschnie, nakładamy masę pękającą za pomocą pędzelka. Preparat ten spowoduje spękania na warstwie kolejnej.

decoupage 4

3. Kiedy jajko z nałożonym za pomocą pędzelka crakiem, będzie wysychać, mamy czas aby wyciąć dokładnie motywy z serwetek. To ważny etap, musimy ostrożnie wycinać poszczególne elementy, ponieważ serwetki są delikatne. Najlepszym sposobem jest rozwarstwienie serwetki i wycinanie ostrożne motywów, które będziemy chcieli przykleić na jajko.

decoupage 5

4. Gdy jajko przeschnie (czas ok.10 min), przechodzimy do kolejnego etapu w którym, nakładamy kolejną farbę, tym razem beżową. Nakładamy farbę za pomocą gąbki.

decoupage 6

5. W trakcie wysychania farba będzie pękać i tworzyć strukturę spękanej skorupki na jajku. Kiedy jajko będzie już całkiem suche, przechodzimy do ostatniego etapu zdobienia czyli przyklejanie wyciętych elementów z serwetek. Serwetki układamy na spękanym jajku i nakładamy lakier za pomocą pędzelka, smarując po wierzchu serwetki. Gdyby pojawiły się nierówności należy delikatnie palcem je wyprostować.

decoupage 7

6. Na koniec należy pokryć całe jajko lakierem w celu zabezpieczenia go przed uszkodzeniami. Powinno nałożyć się co najmniej dwie warstwy lakieru. Gotowe jajka można zostawić na wykałaczce, ozdobić wstążką albo włożyć jako ozdobę do koszyczka. Pięknie prezentują się również w stroikach wielkanocnych, doniczkach a także w wazonach z kwiatami jako dodatek;)

decoupage 8

Powodzenia! Podzielcie się efektami swojej pracy na naszym Facebooku