Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

60+kultura

-

60 plusW ostatni weekend września Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej przyłącza się do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „60+kultura”, skierowanej do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia.

Zachęcamy do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym, dzięki skorzystaniu z oferty dostępnej w miejscu zamieszkania. Zapraszamy seniorów do skorzystania z przygotowanych przez Muzeum atrakcji:

Sobota, 28 września

9:00 – 16:00: bezpłatny wstęp do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Muzeum Dzwonów i Fajek i Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

11:00: Kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej „Wnętrza Mieszczańskie” w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9.

12:00 : bezpłatne warsztaty artystyczne „Decoupage, jako technika ozdabiania przedmiotów”, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, pl. Berka Joselewicza 1.

Niedziela, 29 września

11:00 – 15:00: bezpłatny wstęp do Muzeum Dzwonów i Fajek.

12:00 – 16:00: bezpłatny wstęp do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

13:00: Kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej „Credo na dwa głosy”, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, budynek główny.

XXVII Ogólnopolski Przegląd Plakatu Muzealnego i Ochrony Zabytków Przemyśl, 2019

W roku 2019 przypada 50. lat od organizacji I Ogólnopolskiego Przeglądu Plakatu Muzealnego i Ochrony Zabytków. I. Ogólnopolski Przegląd Plakatu Muzealnego i Ochrony Zabytków oraz wystawa plakatu zorganizowane w 1969 roku przez Muzeum Ziemi Przemyskiej pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki były pierwszym dorocznym przeglądem połączonym z nagrodzeniem najlepszych prac. Obejmował plakaty wydane w 1968 roku. XXVI. Przegląd (jak dotąd ostatni) zorganizowany został w 2010 roku. Długa przerwa w organizacji Przeglądu wynikała ze zmiany finansowania zadań przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2019 roku Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu jest instytucją kultury współfinansowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co pozwala wpisać Przegląd ponownie do kalendarza cyklicznych imprez muzealnych. Od tego roku Przegląd organizowany będzie w cyklu trzyletnim.

Pełny regulamin konkursu dostępny jest pod poniższym linkiem.

Przekraczając mury. Sztuka wychodzi na miasto.

-

Od kilkunastu lat lista działań instytucji muzealnych zarówno o charakterze lokalnym jak i krajowym ulega systematycznemu poszerzaniu o szeroko zakrojone akcje promujące poszerzanie wiedzy o kulturze, sztuce i historii (Dni Dziedzictwa, Noce Muzeów, digitalizacja i udostępnianie zbiorów, Dni Przewodnika i tym podobne). Mimo tego w dalszym ciągu istnieje duża grupa ludzi deklarujących, iż do Muzeów nie chodzą bądź byli ostatnio w czasach szkolnych. Jako przyczyny tego stanu rzeczy podawane są różnorodne powody: zbyt wysokie ceny biletów, brak czasu, brak interesujących wizualnie informacji o wydarzeniach muzealnych czy też ogólny brak zainteresowania kulturą w każdym aspekcie.

Pragnąc dotrzeć do wyżej wspomnianych grup ludzi, w ramach nawiązywania szerokiej interakcji ze społecznością w której istniejemy, poszerzania swojej oferty wystawienniczej, popularyzacji gromadzonych zbiorów a także upowszechniania wiedzy o sztuce i historii miasta i regionu, chcemy zaprosić Państwa do uczestnictwa w konkursie pod tytułem „Przekraczając mury, sztuka wychodzi na miasto”.

Zaproponowane w tytule przekroczenie murów rozumiemy jako chęć otworzenia się (wyjścia poza chronione ściany Muzeum) i nawiązania dialogu z mieszkańcami miasta, nakłonić do refleksji na temat otoczenia w którym żyjemy i zachęcić do podjęcia próby jego polepszenia a tym samym upiększenia naszego miasta, poprzez wykonanie projektów zagospodarowania za pomocą wielkopowierzchniowych malowideł ściennych, dotychczas zaniedbanych bądź zniszczonych przez ludzi i czas elewacji budynków.

Spotkanie organizacyjne wraz z warsztatami muzealnymi, będącymi warunkiem dopuszczenia do uczestnictwa w konkursie, rozpocznie się 28 września 2019 roku w holu budynku głównego Muzeum (plac Berka Joselewicza 1) o godzinie 10.00.

Poniżej zamieszczamy pełną treść regulaminu konkursu wraz z załącznikami. Zapraszamy do udziału!

Muzeum nieczynne

W związku z podjęciem zdecydowanych kroków mających na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa SARS-COV-2 sztab kryzysowy z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydował o czasowym zamknięciu od 12 marca 2020 r. instytucji kultury, filharmonii, oper, teatrów, muzeów, kin oraz szkół, uczelni wyższych i placówek szkolnictwa artystycznego.

Oznacza to zawieszenie organizacji wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności, w tym koncertów, spektakli, wernisaży oraz wydarzeń specjalnych odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach, zamkniecie muzeów dla zwiedzających oraz zawieszenie zajęć w placówkach szkolnictwa artystycznego wszystkich stopni.

Niepodległa Koncert Patriotyczny

Koncert Patriotyczny - NiepodległaW dniu 23 sierpnia 2018 r. (czwartek) o godz. 18.00 w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej (ul. B. Joselewicza 1) odbędzie się Koncert „NIEPODLEGŁA” w wykonaniu Diakonii Muzycznej AP z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, z udziałem Ks. Abpa Adama Szala i Korpusu Oficerskiego Wojska Polskiego.

Koncert dedykowany jest Księżom, którzy jako alumni zostali zmuszeni do odbycia zasadniczej służby wojskowej w tzw. Ludowym Wojsku Polskim. Księży żołnierzy, jak i mieszkańców Przemyśla serdecznie zapraszamy do udziału niepodległościowej godzinie świadectwa.

W imieniu organizatorów
Ks. Tadeusz Biały z Diakonią Muzyczną AP

Dziedzictwo Kunstkamery. Jak Kazimierz Osiński tworzył muzeum - odwiedź naszą wystawę wirtualnie

Kunstkamera

 

W związku z pandemią koronawirusa Muzeum - tak jak inne Instytucje Kultury - pozostaje zamknięte dla zwiedzających. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby obejrzeć naszą wystawę. Na wirtualne zwiedzanie ekspozycji zapraszamy pod poniższym linkiem:

 

Katalog wystawy w wersji książkowej

Wszystkich chcących poznać szerzej pierwsze zbiory naszego Muzeum zapraszamy również do odwiedzin naszej księgarni internetowej oraz zakupu katalogu wystawy.

Dziedzictwo Kunstkamery - okładkaPraca zbiorowa, Dziedzictwo Kunstkamery. Jak Kazimierz Osiński tworzył muzeum

Bogato ilustrowane (ponad 400 fotografii) wydawnictwo, podobnie jak wystawa pod tym samym tytułem są elementami obchodów jubileuszowych organizowanych przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej świętujące 110 lat swego istnienia.

Autorzy obejmują zainteresowaniem początkowe, niełatwe lata tworzenia się macierzystej instytucji. W pierwszej części publikacji zamieszczono kilkanaście różnorodnych, barwnych i pełnych anegdot esejów, po lekturze których czytelnik będzie mógł, jak z okruchów wspomnień, ułożyć sobie swój własny obraz – Jak Osiński tworzył muzeum. Będzie to obraz niedopowiedziany, szkic raczej, bo działania pierwszego kustosza muzeum, inżyniera architekta Kazimierza Osińskiego wciąż wymagają badań. Druga część wydawnictwa mieści katalog zawierający ponad 330 obszernych not zabytków prezentowanych na jubileuszowej wystawie. Zabytki te pochodzą z pierwszych zbiorów przemyskiej placówki, a prezentowane są w katalogu w taki sposób, by jak najlepiej pokazać realia muzealne sprzed 110 lat, by określić charakter pierwotnej kolekcji braci Kazimierza i Tadeusza Osińskich oraz intencje osób, które współtworzyły muzeum; wreszcie – by w oparciu o najnowsze badania pokazać dzisiejszym przemyślanom eksponaty, na które przed 110 laty patrzyli ich przodkowie. Książka może stanowić wspaniały świąteczny prezent dla miłośników Przemyśla i lokalnej historii, a także dla osób interesujących się dziejami muzealnictwa na ziemiach polskich.

Wydawnictwo można nabyć pod poniższym linkiem:

Konferencja Naukowa z okazji 110-lecia Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu - program wydarzenia

-

Miło nam poinformować, że w dniach 2 i 3 grudnia 2020, będziemy mogli spotkać się z Państwem na Konferencji Naukowej z okazji 110-lecia Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu pod tytułem: DZIEDZICTWO KUNSTKAMERY? JAK POWSTAWAŁY NASZE MUZEA.

Ze względu na ogłoszony stan epidemii konferencja odbędzie się w trybie online a będzie można w niej uczestniczyć za pośrednictwem naszego kanału w serwisie YouTube dostępnego pod adresem: https://www.youtube.com/channel/UCpy5wOTsHB7LDPnbnLxzAuw

Poniżej przedstawiamy program wydarzenia:

2 grudnia 2020 – pierwszy dzień
sala audiowizualna w Głównym Gmachu MNZP

9.00-9.20

Powitanie uczestników przez dyr. MNZP Jana Jarosza
Podziękowania i sprawy organizacyjne – Marta Trojanowska

9.20 – 9. 40

Dr hab. prof. ASP w Warszawie Dorota Folga-Januszewska, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
DZIEDZICTWO KUNSTKAMERY I ROZUMIENIE POJĘCIA „MUZEUM”

I. KONFERENCJA – KOMUNIKATY GOSPODARZY

9.40 – 11.45 – 1 część: Miscellanea z początków MNZP

1. Katarzyna Winiarska, MNZP
Muzeum Kazimierza Marii Osińskiego – marzenie a rzeczywistość. Rozważania na temat kilku projektów architektonicznych ze zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

2. Bożena Figiela, MNZP
Początki Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Refleksja inwentaryzatora zbiorów

3. dr Ewa Grin-Piszczek, Archiwum Państwowe w Przemyślu
Zbiory Osińskich zalążkiem Archiwum Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu

4. dr Marta Trojanowska, MNZP
O winiecie „Rocznika Przemyskiego”, ekslibrisie Towarzystwa Przyjaciół Nauk i ich twórcach. Identyfikacja wizualna Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej sprzed 110 lat

5. Dorota Zahel, MNZP
„Dziedzictwo Kunstkamery”. Jak tworzyliśmy wystawę

11.45 – 12.00 PRZERWA

II. KONFERENCJA – REFERATY GOŚCI

12.00 -13.20 – 2 część: Początki muzeów

1. Małgorzata Wawrzak, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Organizacje społeczne i muzea prowincjonalne w czasach rozbiorów

2. Michał Murzyn, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
Kulturę mamy we krwi. 130 lat Muzeum Tatrzańskiego

3. Katarzyna Winiarczyk, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Założenie i pierwsze dekady funkcjonowania Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – refleksja z perspektywy obchodów 120-lecia instytucji

4. ks. Marek Wojnarowski, Muzeum Archidiecezjalne im. Św. Józefa Sebastiana Pelczara Biskupa w Przemyślu, Uniwersytet Warszawski, Wydział Artes Liberales
Twórcy i początki Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu

13.20 – 14.00 DYSKUSJA

14.00-14.20 PRZERWA

14.20 -15.40 – 3 część: Początki muzeów - cd.

5. Magdalena Piwowarska, Muzeum Historii Miasta Lublina, Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie
Muzeum Lubelskie w Lublinie. Geneza i początki

6. dr Urszula Stępień, Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu
„Zbiór zabytków sztuki kościelnej i starożytności artystycznej”. Geneza kolekcji Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu

7. Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko, Muzeum Śląskie w Katowicach
„Skazane” na nowoczesność. Początki Muzeum Śląskiego w Katowicach

8. Ewa Cuber-Strutyńska – Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Instytut Historii PAN w Warszawie, Mateusz Tułodziecki – Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Historia utworzenia krakowskiego Muzeum Lotnictwa w zarysie

15.40-16.00 DYSKUSJA

3 grudnia 2020 - drugi dzień konferencji
sala audiowizualna w Głównym Gmachu MNZP

9.00-10.40 – 4 część: Początki muzeów - cd.

9. Łukasz Ożóg, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
Od Muzeum Ziemi Rzeszowskiej do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie – powstanie i pierwsze lata działalności rzeszowskiego muzeum (1935-1953)

10. Hanna Ignatowicz, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
„To nie może być instytucja o przygodnych zbiorach”… – powstanie i początki działalności Muzeum Rolnictwa w Szreniawie w perspektywie 100 lat muzealnictwa rolniczego na ziemiach polskich

11. Ewa Dagmara Rutkowska, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wczoraj i dziś

12. Anna Król, kustosz – Muzeum-Zamek Górków w Szamotułach;
Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach. Historia placówki

13. Łukasz Krzysiak, Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”, Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie
Historia i działalność Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”

10.40 - 11.00 DYSKUSJA

11.00 - 11.20 PRZERWA

11.20 -12.20 – 5 część: Donatorzy i Muzealnicy

14. Małgorzata Surmacz, Muzeum Narodowe w Lublinie, Instytut Historii UMCS
Wiktor Ziółkowski (1893-1978). Muzealnik z pasją

15. Małgorzata Górzyńska, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
Adam Mauersberger. Dyrektor. Muzeolog. Wizjoner

16. Dr hab. prof. UG Mirosław Piotr Kruk, Uniwersytet Gdański, Muzeum Narodowe w Krakowie
Ofiarodawcy sztuki cerkiewnej dla Muzeum Narodowego w Krakowie

12.20 - 12.40 DYSKUSJA

12.40-13.00 PRZERWA

13.00 -14.40 - 6 część: Kolekcje i Kolekcjonerzy

17. Magdalena Kątnik-Kowalska, Dom Kultury w Żołyni
Jak odkryłam dziedzictwo Dąbrowskich

18. Alicja Kilijańska, Muzeum Narodowe w Krakowie
Kolekcja rzemiosła artystycznego w Muzeum Narodowym w Krakowie. Historia i profil zbioru (do 1915)

19. Eliza Ptaszyńska, Muzeum Okręgowe w Suwałkach
Kolekcja malarstwa Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Jej dzieje i znaczenie

20. Beata Wilczewska, Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Historia Biblioteki Muzeum Podlaskiego

21. Ryszard Kruk, kolekcjoner; portal www.kolekcjonerstwo.pl, Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny
Od Feliksa Jasieńskiego do Marka Roeflera – kolekcjonerzy na rzecz muzeów i ochrony dziedzictwa narodowego

14.40 – 15.30 DYSKUSJA – ZAKOŃCZENIE - PODZIĘKOWANIA

Pliki do pobrania:

Przemyśl 1910

Przemyśl 1910Muzeum Narodowe Ziemi PrzemyskiejMiejsce eksponowania: Gmach Główny, pl. Berka Joselewicza 1 - parter sala ekspozycji czasowych.

Wystawa Przemyśl 1910 ma na celu ukazanie miasta, które mogło poszczycić się różnorodną zabudową, która w znacznym stopniu przetrwała do dziś i wpisała się na stałe w krajobraz tego jakże wyjątkowego dawnego miasta galicyjskiego, a także ukazanie miejsc, które zniknęły bezpowrotnie.