wydarzenie muzealne

Konferencja "Polacy na wschodzie"

Konferencja "Polacy na wschodzie"Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie serdecznie zapraszają na konferencję pod tytułem "Polacy na wschodzie".

Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia 2019 roku w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, pl. Berka Joselewicza 1.

Konferencja objęta została honorowym patronatem Marszałka Rzeczypospolitej Polskiej Marka Kuchcińskiego. 

Program:

10.00 - Msza Święta w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu.

11.30 - Konferencja:

Sowieckie deportacje znad Sanu w 1940 r. - Tomasz Bereza, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Kontakty oraz pomoc po 1989 r. Polakom zamieszkującym tereny dawnego ZSRR - Jan Jarosz, Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.

Polityka Państwa Polskiego wobec Polaków na byłych Kresach Rzeczypospolitej - Maria Koc, Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Konkurs "Rok 1918" - uroczystość wręczenia nagród

Informujemy, że w dniu 27 stycznia 2019 roku odbędzie się uroczyste wręczenie nagród przyznanych w konkursie Rok 1918 – nowy ład w Europie Środkowo-Wschodniej organizowanym przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, IPN Oddział w Rzeszowie, Państwową Wyższą Szkołę Wschodnioeuropejską w Przemyślu, pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w ramach konferencji "Polacy na Wschodzie".

Serdecznie zapraszamy laureatów.

Przystanek Historia w 2019 roku

W bieżącym roku kontynuowane będą cykliczne spotkania pod nazwą "Przystanek Historia" organizowane wspólnie z IPN Oddział w Rzeszowie. Odbywać będą się w każdy drugi czwartek miesiąca w godz. 12.00-13.00.

Zapraszamy uczniów, studentów i wszystkich zainteresowanych historią.

Wstęp wolny.

Spotkania rozpoczynamy już 10 stycznia 2019 prelekcją dr hab. Elżbiety Rączy (IPN O/Rzeszów) która wygłosi referat pod tytułem "Postawy Polaków wobec ludności Żydowskiej w czasie Holokaustu".

Prelekcji towarzyszyć będzie:"Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej".

Koncert Kwintetu wiolonczelowego uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia

Kwintet WiolonczelowySerdecznie zapraszamy na koncert w wykonaniu Kwintetu wiolonczelowego uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia. 

Młodzi artyści zagrają utwory muzyki filmowej, zespołu The Beatles oraz Michaela Jacksona w aranżacji Łukasza Magdziaka.

Koncert odbędzie się 20 stycznia 2019 roku o godzinie 18.00 w budunku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, pl. Berka Joselewicza 1.
Serdecznie zapraszamy.

Wieczór przy lutni - koncert kolęd i pieśni renesansowej Europy

W dniu 28 grudnia 2018 roku w Muzeum Historii Miasta Przemyśla odbył się niezwykły koncert kolęd i pieśni renesansowej Europy.

Muzyką graną na lutni oczarował słuchaczy Antoni Pilch, a pięknym śpiewem zachwyciła wszystkich jego córka, Zuzanna Pilchówna, urodzona w Przemyślu, a obecnie mieszkająca i śpiewająca w Mediolanie.

Koncert zgromadził liczną publiczność, która chętnie włączyła się do wspólnego śpiewu znanych utworów, a wykonawców nagrodziła wielkimi brawami.

Dziękujemy Panu Antoniemu Pilchowi, który od marca 2018 roku zagrał dziesięć pięknych koncertów lutniowych w salonie Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Dziękujemy solistkom, które towarzyszyły A. Pilchowi w tym czasie, Pani Julii Dosznie i Pani Zuzannie Pilchównej.

Mamy nadzieję na rychłe, kolejne spotkania!

Rozstrzygnięcie konkursu "Szopka Oczami Dziecka"

20 grudnia w Muzeum Historii Miasta Przemyśla odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu "Szopka Oczami Dziecka". 

W konkursie wzięło razem udział 30 szkół, świetlic, młodzieżowych domów kultury i ośrodków edukacyjnych i wychowawczych z Przemyśla, powiatu przemyskiego, a także jedna z Ukrainy – Sobotnia Szkoła Języka Polskiego w Drohobyczu. Na konkurs przekazano 252 prace w różnych technikach rysunkowych, malarskich i plastycznych w czterech kategoriach wiekowych.

Patronat nad Konkursem „Szopka oczami dziecka” objęli: Pan Wojciech Bakun Prezydent Miasta Przemyśla oraz Pan Jan Pączek Starosta Przemyski.

Nagrody ufundowali:

  1. Urząd Miasta Przemyśla
  2. Starostwo Powiatowe w Przemyślu
  3. Pan Janusz Bator, Prezes Zakładu Usługowo-Produkcyjnego „Montel-BR” sc w Przemyślu
  4. Komputronik, Rynek 12 w Przemyślu
  5. Księgarnia Libera w Przemyślu
  6. Miejsce Kawa i Zabawa, Rynek 10 w Przemyślu
  7. Sklep Sportowy Maaw-Sport, ul. Dworskiego 10 w Przemyślu
  8. Kawiarnia Mała Czarna w Przemyślu
  9. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
  10. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Rozstrzygnięcie konkursu - Szopka oczami dziecka

Uprzejmie informujemy, że dnia 12 grudnia 2018 roku, odbyło się posiedzenie komisji konkursowej mającej na celu ocenę nadesłanych prac oraz rozstrzygnięcie Konkursu Bożonarodzeniowego „Szopka oczami dziecka” organizowanego przez Muzeum Historii Miasta Przemyśla w terminie 15.11 – 11.12.2018.

Poniżej przedstawiamy treść protokołu komisji.

Protokół rozstrzygnięcia Konkursu Bożonarodzeniowego „Szopka oczami dziecka” organizowanego przez Muzeum Historii Miasta Przemyśla w terminie 15.11 – 11.12.2018

W konkursie wzięło razem udział 30 szkół, świetlic, młodzieżowych domów kultury i ośrodków edukacyjnych i wychowawczych z Przemyśla, powiatu przemyskiego, a także jedna z Ukrainy – Sobotnia Szkoła Języka Polskiego w Drohobyczu. Na konkurs przekazano 252 prace w różnych technikach rysunkowych, malarskich i plastycznych w czterech kategoriach wiekowych.

Patronat nad Konkursem „Szopka oczami dziecka” objęli: Pan Wojciech Bakun Prezydent Miasta Przemyśla oraz Pan Jan Pączek Starosta Przemyski.

Nagrody ufundowali:

  1. Urząd Miasta Przemyśla
  2. Starostwo Powiatowe w Przemyślu
  3. Pan Janusz Bator, Prezes Zakładu Usługowo-Produkcyjnego „Montel-BR” sc w Przemyślu
  4. Komputronik, Rynek 12 w Przemyślu
  5. Księgarnia Libera w Przemyślu
  6. Miejsce Kawa i Zabawa, Rynek 10 w Przemyślu
  7. Sklep Sportowy Maaw-Sport, ul. Dworskiego 10 w Przemyślu
  8. Kawiarnia Mała Czarna w Przemyślu
  9. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
  10. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Komisja Konkursowa w składzie: pan Marek Mikrut, artysta plastyk, Z-ca Dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej; pani Renata Grzebuła, historyk sztuki, pracownik Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej; pan Michał Krzemiński, specjalista projektowania graficznego, pracownik Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, dokonała w dniu 12 XII 2018 r. wyboru prac nagrodzonych i wyróżnionych.

Przyznano następujące nagrody:

W kategorii klas 0, I, II:

  1. miejsce Michał Żurawski, kl. II, Szkoła Podstawowa w Siedliskach, opiekun p. Małgorzata Stec
  2. miejsce Adrianna Śliwa, lat 7,5, Pracownia Plastyczna Młodzieżowego Domu Kultury ul. Borelowskiego 9 w Przemyślu, opiekun p. Julita Torba
  3. miejsce Pola Nycz, lat 6, Pracownia Plastyczna Młodzieżowego Domu Kultury ul. Borelowskiego 9 w Przemyślu, opiekun p. Julita Torba

W kategorii klas III, IV:

  1. miejsce Zofia Jakóbska, lat 9,5, Pracownia Plastyczna Młodzieżowego Domu Kultury ul. Borelowskiego 9 w Przemyślu, opiekun p. Julita Torba
  2. miejsce Iwona Charydczak, kl. IV, Szkoła Podstawowa nr 17 w Przemyślu, opiekun p. Natalia Rybka
  3. miejsce Lena Gaweł, kl. IV, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Newtona w Przemyślu, opiekun p. Halina Dębicka

W kategorii klas V, VI:

  1. miejsce Justyna Marynowska, lat 11, Młodzieżowy Dom Kultury ul. Józefa 6 w Przemyślu, opiekun p. Zofia Bator
  2. miejsce Patryk Jańczuk, kl. V, Szkoła Podstawowa w Olszanach, opiekun p. Elżbieta Kozak
  3. miejsce Julia Bielecka, lat 11, Pracownia Plastyczna Młodzieżowego Domu Kultury ul. Borelowskiego 9 w Przemyślu, opiekun p. Julita Torba

W kategorii klas VII, VIII, 3. Gimnazjum:

  1. miejsce Zofia Kojder, lat 16, Młodzieżowy Dom Kultury ul. Józefa 6 w Przemyślu, opiekun p. Julita Torba
  2. miejsce Patryk Kurasz, kl. III Gimnazjum, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Przemyślu, opiekun p. Julita Torba
  3. miejsce Amelia Szal, lat 15, Pracownia Plastyczna Młodzieżowego Domu Kultury ul. Borelowskiego 9 w Przemyślu, opiekun p. Aldona Hausman

Przyznano następujące wyróżnienia:

W kategorii klas 0, I, II:

  • Aleksandra Żyga, kl. 2, Szkoła Podstawowa w Nizinach, opiekun p. Elżbieta Kazieczko
  • Gabriel Tenus, kl. 2, Szkoła Podstawowa w Nizinach, opiekun p. Elżbieta Kazieczko
  • Łucja Pusz, lat 8, Młodzieżowy Dom Kultury ul. Józefa 6 w Przemyślu, opiekun p. Zofia Bator
  • Gabriela Grodecka, kl. I, Szkoła Podstawowa nr 1 w Przemyślu, opiekun p. Karolina Grzegorzak
  • Maja Czajkowska, kl. II, świetlica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Orłach, opiekun p. Anna Lula
  • Dominik Maciupa, kl. II, Szkoła Podstawowa w Siedliskach, opiekun p. Małgorzata Stec
  • Maja Domin, kl. 0, Zespół Szkolno-Przedszkolny, Publiczna Szkoła Podstawowa w Dubiecku, opiekun p. Katarzyna Sobel
  • Gabriela Tomczyk, kl. II, świetlica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Orłach, opiekun p. Anna Lula
  • Oliwia Andres, lat 6, Szkoła Podstawowa w Olszanach, opiekun p. Monika Trójniarz

Wyróżnienie dla najmłodszego uczestnika konkursu:

  • Emilia Czapka, lat 5, Pracownia Plastyczna Młodzieżowego Domu Kultury ul. Borelowskiego 9 w Przemyślu, opiekun p. Aldona Hausman

W kategorii klas III, IV:

  • Joanna Ryczan, lat 10, Młodzieżowy Dom Kultury ul. Józefa 6 w Przemyślu, opiekun p. Zofia Bator
  • Amanda Wołk, kl. III, Szkoła Podstawowa w Medyce, opiekun p. Elżbieta Broda
  • Nikola Łozińska, kl. III, Szkoła Podstawowa nr 4 w Przemyślu, opiekun p. Renata Fedewicz
  • Gloria Marynowska, lat 9, Młodzieżowy Dom Kultury ul. Józefa 6 w Przemyślu, opiekun p. Zofia Bator
  • Zuzanna Mazur, kl. IV, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Newtona w Przemyślu, opiekun p. Halina Dębicka
  • Zofia Kulczycka, kl. III, Szkoła Podstawowa nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi w Przemyślu, opiekun p. Agnieszka Zięba
  • Klaudia Ziętal, kl. III, Szkoła Podstawowa w Drohojowie, opiekun p. Małgorzata Mrozek
  • Julia Łapisz, kl. III, Szkoła Podstawowa nr 6 w Przemyślu, opiekun p. Mariola Groch
  • Wiktoria Żurowska, kl. IV, Szkoła Podstawowa w Birczy, opiekun p. Zofia Hop
  • Martyna Szybiak, kl. IV, Szkoła Podstawowa w Bachórzu, opiekun p. Letycja Sowa

W kategorii klas V, VI:

  • Amelia Pikłowska, kl. VI, Szkoła Podstawowa w Medyce, opiekun p. Andrzej Opak
  • Zofia Pusz, lat 11, Młodzieżowy Dom Kultury ul. Józefa 6 w Przemyślu, opiekun p. Zofia Bator
  • Dominik Hawranek, kl. V, Szkoła Podstawowa nr 16 w Przemyślu, opiekun p. Aneta Wawrzyn
  • Julia Barszczak, lat 11, Młodzieżowy Dom Kultury ul. Józefa 6 w Przemyślu, opiekun p. Zofia Bator
  • Dominik Tomaszek, kl. VI, Zespół Szkolno-Przedszkolny, Publiczna Szkoła Podstawowa w Dubiecku, pod opieką p. Joanny Pyry i Teresy Blecharczyk
  • Amanda Kopańska, kl. VI, Szkoła Podstawowa w Buszkowicach, opiekun p. Maria Korczyńska
  • Maja Radochońska, kl. VI, Szkoła Podstawowa w Buszkowicach, opiekun p. Maria Korczyńska
  • Michał Wac, kl. V, Szkoła Podstawowa w Nehrybce, opiekun p. Małgorzata Stańko-Benedyk
  • Marta Jedlicka, lat 11, Sobotnia Szkoła Języka Polskiego w Drohobyczu, opiekun p. Oksana Jedlicka
  • Wiktoria Kuzniak, lat 12, Sobotnia Szkoła Języka Polskiego w Drohobyczu, opiekun p. Oksana Jedlicka
  • Rostysław Łuciw, lat 11, Sobotnia Szkoła Języka Polskiego w Drohobyczu, opiekun p. Oksana Jedlicka

W kategorii klas VII, VIII, 3. Gimnazjum:

  • Weronika Kaszycka, kl. VIII, Zespół Szkolno-Przedszkolny, Publiczna Szkoła Podstawowa w Dubiecku, opiekun p. Joanna Pyra
  • Amelia Buszta, kl. VII, Szkoła Podstawowa w Łętowni, opiekun p. Magdalena Mazurkiewicz
  • Kacper Olszowy, kl. III Gimnazjum, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1, Gimnazjum nr 8 w Przemyślu, opiekun p. Renata Torba
  • Diana Suszczak, kl. VII, Szkoła Podstawowa w Krasiczynie, opiekun p. Greta Halik
  • Martyna Hamryszczak, kl. VIII, Szkoła Podstawowa nr 14 w Przemyślu, opiekun p. Halina Dębicka
  • Gabriela Babik, kl. VII, Szkoła Podstawowa w Hureczku, opiekun p. Andrzej Opak
  • Magdalena Pawłowska, kl. VII, Szkoła Podstawowa w Krzywczy, opiekun p. Anna Ekiert
  • Iwanna Melko, lat 14, Sobotnia Szkoła Języka Polskiego w Drohobyczu, opiekun p. Oksana Jedlicka
  • Weronika Kubasa, lat 14, Sobotnia Szkoła Języka Polskiego w Drohobyczu, opiekun p. Oksana Jedlicka
  • Sofia Majewska, lat 15, Sobotnia Szkoła Języka Polskiego w Drohobyczu, opiekun p. Oksana Jedlicka
  • Marta Tomaszczuk, lat 14, Sobotnia Szkoła Języka Polskiego w Drohobyczu, opiekun p. Oksana Jedlicka
  • Julia Hewryk, lat 14, Sobotnia Szkoła Języka Polskiego w Drohobyczu, opiekun p. Oksana Jedlicka
  • Sofia Naglowska, lat 14, Sobotnia Szkoła Języka Polskiego w Drohobyczu, opiekun p. Oksana Jedlicka

Marek Mikrut
Renata Grzebuła
Michał Krzemiński

Przemyśl, 12 XII 2018

Spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją

Kresowa Atlantyda. Spotkanie z prof. Stanisławem NiciejąZapraszamy na prezentację XI i XII tomu wydawnictwa "Kresowa Atlantyda Historia i mitologia miast kresowych." 
Tom XI: Pińsk, Dereszewicze, Mołodów, Porzecze, Perkowicze, Międzyrzecz Korecki. Miastem wiodącym w XII tomie Kresowej Atlantydy jest Zbaraż i legenda związana z jego obroną w czasie wielkiej rebelii kozackiej. 

Dzięki cyklowi "Kresowa Atlantyda" udało się ocalić od zapomnienia kilka tysięcy ludzi różnych zawodów, kompetencji i talentów różnego znaczenia i miejsca w narodowych dziejach tych, którzy tworzyli nieistniejący już świat kresowych sztetli, ukraińskich i białoruskich siół, ormiańskich skupisk oraz polskich miasteczek i przysiółków, dworów i pałaców.

Spotkanie odbędzie się 20 grudnia o godzinie 17.30 w sali audiowizualnej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej pl. Berka Joselewicza 1.

Uroczystość poświęcenia miejsca kaźni oraz krzyża na Lipowicy

Uroczystość upamiętnienia miejsca kaźni i nowego krzyża przy Forcie XVIII na Lipowicy75 lat temu, w dniu 29 listopada 1943 roku w lesie na Lipowicy Niemcy dokonali mordu na 32 mieszkańcach Przemyśla, Żurawicy, Tarnawiec i innych okolicznych miejscowości. Ich ciała zostały zakopane w lesie nieopodal Fortu XVIII.

W 1945 roku zostali oni pochowani na Cmentarzu Zasańskim w Przemyślu w zbiorowej mogile. W miejscu zbrodni postawiono krzyż, który z czasem uległ zniszczeniu.

Na prośbę syna zabitego Podhalańczyka Pan Janusz Galiczyński podjął starania o postawienie nowego krzyża. Stało się to możliwe dzięki wsparciu Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, Nadleśnictwa Krasiczyn, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej oraz Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie.

Uroczystości odbyły się z udziałem Prezydenta Miasta Przemyśla - Wojciecha Bakuna, Przewodniczącej Rady Miejskiej - Ewy Sawickiej, Dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej - Jana Jarosza, przedstawicieli Nadleśnictwa Krasiczyn, kompanii honorowej 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla oraz licznie zgromadzonych mieszkańców miasta.