wydarzenie muzealne

Zabierz Tatę do Muzeum

Drodzy Rodzice. Zapytani, co jest w Waszym życiu najważniejsze, prawdopodobnie wszyscy zgodnie odpowiecie, że dzieci. A tym co najważniejsze, co możecie dać swojemu dziecku jest czas.

Badania pokazują, że matki spędzają przeciętnie około 30 minut dziennie na aktywnej obecności z dzieckiem, ojcowie – około 10.

Czas to zmienić! A my Wam w tym pomożemy.

Ogłaszamy akcję:

Zabierz Tatę do Muzeum.

W każda sobotę w godz. 10.00-12.00 zapraszamy na wspólną zabawę dzieci i ojców w ramach Sobotnich warsztatów artystycznych.

To czas aktywnie spędzony z dziećmi, który pozwoli poznać ich zainteresowania, talenty, wspólnie tworzyć wyjątkowe dzieła, a przede wszystkim świetnie się bawić.

60+kultura

-

60 plusW ostatni weekend września Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej przyłącza się do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „60+kultura”, skierowanej do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia.

Zachęcamy do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym, dzięki skorzystaniu z oferty dostępnej w miejscu zamieszkania. Zapraszamy seniorów do skorzystania z przygotowanych przez Muzeum atrakcji:

Sobota, 28 września

9:00 – 16:00: bezpłatny wstęp do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Muzeum Dzwonów i Fajek i Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

11:00: Kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej „Wnętrza Mieszczańskie” w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9.

12:00 : bezpłatne warsztaty artystyczne „Decoupage, jako technika ozdabiania przedmiotów”, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, pl. Berka Joselewicza 1.

Niedziela, 29 września

11:00 – 15:00: bezpłatny wstęp do Muzeum Dzwonów i Fajek.

12:00 – 16:00: bezpłatny wstęp do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

13:00: Kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej „Credo na dwa głosy”, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, budynek główny.

XXVII Ogólnopolski Przegląd Plakatu Muzealnego i Ochrony Zabytków Przemyśl, 2019

W roku 2019 przypada 50. lat od organizacji I Ogólnopolskiego Przeglądu Plakatu Muzealnego i Ochrony Zabytków. I. Ogólnopolski Przegląd Plakatu Muzealnego i Ochrony Zabytków oraz wystawa plakatu zorganizowane w 1969 roku przez Muzeum Ziemi Przemyskiej pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki były pierwszym dorocznym przeglądem połączonym z nagrodzeniem najlepszych prac. Obejmował plakaty wydane w 1968 roku. XXVI. Przegląd (jak dotąd ostatni) zorganizowany został w 2010 roku. Długa przerwa w organizacji Przeglądu wynikała ze zmiany finansowania zadań przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2019 roku Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu jest instytucją kultury współfinansowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co pozwala wpisać Przegląd ponownie do kalendarza cyklicznych imprez muzealnych. Od tego roku Przegląd organizowany będzie w cyklu trzyletnim.

Pełny regulamin konkursu dostępny jest pod poniższym linkiem.

Przekraczając mury. Sztuka wychodzi na miasto.

-

Od kilkunastu lat lista działań instytucji muzealnych zarówno o charakterze lokalnym jak i krajowym ulega systematycznemu poszerzaniu o szeroko zakrojone akcje promujące poszerzanie wiedzy o kulturze, sztuce i historii (Dni Dziedzictwa, Noce Muzeów, digitalizacja i udostępnianie zbiorów, Dni Przewodnika i tym podobne). Mimo tego w dalszym ciągu istnieje duża grupa ludzi deklarujących, iż do Muzeów nie chodzą bądź byli ostatnio w czasach szkolnych. Jako przyczyny tego stanu rzeczy podawane są różnorodne powody: zbyt wysokie ceny biletów, brak czasu, brak interesujących wizualnie informacji o wydarzeniach muzealnych czy też ogólny brak zainteresowania kulturą w każdym aspekcie.

Pragnąc dotrzeć do wyżej wspomnianych grup ludzi, w ramach nawiązywania szerokiej interakcji ze społecznością w której istniejemy, poszerzania swojej oferty wystawienniczej, popularyzacji gromadzonych zbiorów a także upowszechniania wiedzy o sztuce i historii miasta i regionu, chcemy zaprosić Państwa do uczestnictwa w konkursie pod tytułem „Przekraczając mury, sztuka wychodzi na miasto”.

Zaproponowane w tytule przekroczenie murów rozumiemy jako chęć otworzenia się (wyjścia poza chronione ściany Muzeum) i nawiązania dialogu z mieszkańcami miasta, nakłonić do refleksji na temat otoczenia w którym żyjemy i zachęcić do podjęcia próby jego polepszenia a tym samym upiększenia naszego miasta, poprzez wykonanie projektów zagospodarowania za pomocą wielkopowierzchniowych malowideł ściennych, dotychczas zaniedbanych bądź zniszczonych przez ludzi i czas elewacji budynków.

Spotkanie organizacyjne wraz z warsztatami muzealnymi, będącymi warunkiem dopuszczenia do uczestnictwa w konkursie, rozpocznie się 28 września 2019 roku w holu budynku głównego Muzeum (plac Berka Joselewicza 1) o godzinie 10.00.

Poniżej zamieszczamy pełną treść regulaminu konkursu wraz z załącznikami. Zapraszamy do udziału!

Niepodległa Koncert Patriotyczny

Koncert Patriotyczny - NiepodległaW dniu 23 sierpnia 2018 r. (czwartek) o godz. 18.00 w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej (ul. B. Joselewicza 1) odbędzie się Koncert „NIEPODLEGŁA” w wykonaniu Diakonii Muzycznej AP z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, z udziałem Ks. Abpa Adama Szala i Korpusu Oficerskiego Wojska Polskiego.

Koncert dedykowany jest Księżom, którzy jako alumni zostali zmuszeni do odbycia zasadniczej służby wojskowej w tzw. Ludowym Wojsku Polskim. Księży żołnierzy, jak i mieszkańców Przemyśla serdecznie zapraszamy do udziału niepodległościowej godzinie świadectwa.

W imieniu organizatorów
Ks. Tadeusz Biały z Diakonią Muzyczną AP

IX Wyprawa Wehikułem Czasu

IX Wyprawa Wehikułem CzasuJuż w najbliższą sobotę, 19 września 2020 roku o godzinie 16.00, zapraszamy na IX już wyprawę Wehikułem Czasu.

Tym razem odbędziemy podroż po przemyskich mostach, kładkach i wiaduktach.

Zobaczymy to czego już niema, poznamy ciekawe historie związane z naszymi mostami, odpowiemy także na pytanie czy most kolejowy może mieć związek z pewnym słynnym konstruktorem z Francji...

Kierowcą Wehikułu będzie niezastąpiony Piotr Michalski!

Przypominamy o obowiązujących obecnie zasadach związanych ze stanem pandemii.

Dla osób nie posiadających maseczek Organizatorzy zapewniają bezpłatne jednorazowe maseczki, które będą dostępne przy wejściu.

II Wyprawa Rowerowa - wrzesień 2020

13 września 2020 roku odbyła się II Wyprawa Rowerowa 2020. Wyprawa została zorganizowana przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz Przemyską Grupę rowerową w 81 rocznicę bitwy pod Krzywczą.

Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem ( w wyjeździe brało odział około 50 uczestników). 

Na obrzeżach Przemyśla drzemie niesamowita historia zapisana w pozostałościach powojennej nawałnicy, która dziś przypomina o sobie licznymi pamiątkami i ciekawymi opowieściami.

Przejeżdżaliśmy trasą:

Przemyśl – Krasiczyn – Chyrzyna – Krzywcza – Wapowce – Przemyśl, ok. 55 km.

 

 

 

40-lecie "Solidarności"

23 sierpnia 2020 roku odbyły się uroczystości upamiętniające 40-lecie istnienia NSZZ "Solidarność".

Wydarzenie rozpoczęła msza święta w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu. Po Mszy Świętej prowadzeni przez poczty sztandarowe uczestnicy przeszli złożyć kwiaty pod obeliskiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, pomnikiem św. Jana Pawła II oraz pod tablicę pamiątkową na Kamiennym Moście, pod pierwszą siedzibą Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”.  

Dalsza część uroczystości odbyła się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej gdzie otwarto wystawę okolicznościową a podczas związanej z obchodami konferencji wręczono pamiątkowe odznaczenia.

Wystawa "Lwów 1920"

Lwów 1920Od dnia 14 sierpnia 2020 roku można zwiedzać nową wystawę historyczną pod tytułem "Lwów 1920". 

Otwarciu wystawy towarzyszyła konferencja naukowa pod tym samym tytułem. W programie konferencji wysłuchać było można następujących referatów:

 1. Andrzej Chmielarz Kapitan Mieczysław Boruta-Spiechowicz – zapomniany architekt lwowskiego zwycięstwa 1918 roku
 2. Zbigniew Moszumański Artyleria w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920
 3. Witold Rawski Pociągi pancerne w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku
 4. Mariusz Niestrawski III Dywizjon lotniczy w obronie Lwowa w sierpniu 1920 roku
 5. Jerzy Majka Formowanie Oddziałów Ochotniczych w Rzeszowie latem 1920 roku
 6. Marcin Dusza Jednostki Podhalańskie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920. Zarys problemu
 7. Lucjan Fac 1 Pułk Czołgów w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920
 8. Karol Kicman 38 Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich w walkach na przedpolu Lwowa 1920 roku
 9. Maria Wołk Matka Boska Jazłowiecka patronką 14 Pułk Ułanów
 10. Anna Durkacz – Foremska „Narodziły się” w przemyskich koszarach – Żurawiejki. Z tradycji kawaleryjskich 1919-1920
 11. Jacek Magdoń Zadwórze, Firlejówka, Dytiatyn
 12. Stanisław Stępień Symon Petlura - marzyciel i realista. Współtwórca sojuszu polsko-ukraińskiego 1920 r.

Konferencja rozpocznie się o godzinie 10.30. W związku z obostrzeniami stanu pandemii koronawirusa informujemy, że obowiązujące przepisy sanitarne dopuszczają obecność na sali maksymalnie 50 osób.

 

 

 

 

Walki o Twierdzę Przemyśl IV Obwód Obronny

SympozjumZapraszamy na sympozjum pod tytułem "Walki o Twierdzę Przemyśl. IV Obwód Obronny". Wydarzenie odbędzie się 2 sierpnia 2020 r. o godzinie 17.00 na Forcie XI Duńkowiczki.

W programie:

 • IV Obwód Obronny w walkach o Twierdzę Przemyśl - wykład dr Tomasz Pomykacz
 • Cmentarze wojenne w rejonie IV Obwodu Obronnego - wykład mgr Mirosław Majkowski
 • Pokaz umundurowania i wyposażenia żołnierzy walczących stron z lat 1914-1915.