Lekcje i warsztaty okolicznościowe

Zapraszamy do uczestnictwa w lekcjach muzealnych i warsztatach okolicznościowych związanych okresem zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.

Budynek Główny Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

Pisanka woskiem malowana. W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się z historią zdobienia pisanek, a także dowiedzą się jakie znaczenie przypisywało się wzorom i kolorom zdobiącym wielkanocne jajka. 
W części praktycznej dzieci będą zdobić jajka metodą batikową*, w której za pomocą szpilki osadzonej w drewienku będą nanosić na skorupkę jaja rozgrzany wosk tworząc wzór i barwić wybranym kolorem pisankę.

*Uwaga! Uczestnicy proszeni są o przyniesienie 2 ugotowanych jaj.

Stół wielkanocny i jego atrybuty. Uczestnicy zajęć poznają tradycyjne obrzędy związane z Wielkanocą i poprzedzającym ją Wielkim Tygodniem, a także dowiedzą się jak przygotować wielkanocny stół i dlaczego niedozwolone jest umieszczanie na nim czerwonej kraszanki i zielonej rzeżuchy.
W części praktycznej zajęć dzieci upieką wielkanocne babeczki niezbędne podczas świątecznego śniadania, albo ozdobią serwetki do wielkanocnego koszyczka.

Zajęcia będą odbywały się w Gmachu Głównym Muzeum, pl. Berka Joselewicza 1. Opłata za udział w zajęciach wynosi 6 zł od osoby + 20 zł od grupy za edukatora. Grupy prosimy zgłaszać z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem, osobiście lub telefonicznie pod numerami telefonu: 16 679 30 45 lub 16 679 30 08.

Muzeum Historii Miasta Przemyśla

Różne metody ozdabiania jaj wielkanocnych. Podczas zajęć uczestnicy ozdabiać będą styropianowe jajka metodą Decoupage oraz poznają znaczenie umieszczanych na pisankach symboli.

Tradycje Świąt wielkanocnych. Podczas zajęć uczestnicy poznają historie oraz zwyczaje wielkanocne, następnie ozdobią figurki gipsowe w kształcie dekoracji do koszyczka (baranek, jajko, kurczak). 

Zajęcia odbywają się w Kamienicy Brzykowskiej, Rynek 9. Opłata za udział w zajęciach wynosi 6 zł od osoby + 20 zł od grupy za edukatora. Grupy prosimy z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu 16 679 30 46.