Mobirise Mobirise v4.3.1
bootstrap menu

  DZWONY W PEJZAŻU POGRANICZA NADSAŃSKIEGO

Kilka słów o projekcie

Projekt Dzwony w pejzażu pogranicza nadsańskiego jest realizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2017 rok: Kultura ludowa i tradycyjna. Celem projektu jest uchwycenie materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego wpisanego w dzwony, czyli poznanie, jak mieszkańcy pogranicza nadsańskiego widzą te idiofoniczne instrumenty kościelne oraz dokumentacja i inwentaryzacja dzwonów na wspomnianym terenie. Pejzaż pogranicza nadsańskiego w niniejszych badaniach jest zawężony do części województwa podkarpackiego i obejmuje teren od Krasiczyna do Mrzygłodu (wybrane miejscowości w gminach: Krasiczyn, Krzywcza, Dubiecko, Dynów, Nozdrzec, Dydnia i Sanok). Geograficznie ten obszar to Pogórze Przemyskie i Pogórze Dynowskie.

W ramach projektu są realizowane etnograficzne badania terenowe oparte na indywidualnych wywiadach pogłębionych i dokumentacja fotograficzna. Celem tych działań jest poznanie różnych funkcji dzwonów oraz wyglądu dzwonów i dzwonnic występujących w krajobrazie pogranicza nadsańskiego. Projekt zakłada przeprowadzenie 50 indywidualnych wywiadów pogłębionych, które pozwolą poznać znaczenie dzwonów dla mieszkańców nadsańskich wsi. Wywiady z mieszkańcami wsi zostaną uzupełnione rozmowami z proboszczami miejscowych parafii (15 wywiadów).

Różnorodność działań w ramach programu Dzwony w pejzażu pogranicza nadsańskiego zakłada również przygotowanie wystawy w Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu, prezentującej najciekawsze dzwony i dzwonnice na badanym terenie.

Ważnym zadaniem projektu jest zrealizowanie filmu dokumentalnego o dzwonach. We współczesnej kulturze obrazkowej, film ten będzie stanowił doskonałe uzupełnienie treści naukowych i przybliżał zwiedzającym przemyskie Muzeum tę tematykę. Projekt będzie też stanowił przyczynek do naukowej dyskusji o dzwonach. Powstanie publikacja popularyzująca dzwony z tego terenu. Wyniki badań są też na bieżąco przedstawiane w formie referatów na różnych konferencjach i sympozjach m.in. w Taciszowie, Krakowie, Łucku (Ukraina) i Lidzbarku Warmińskim.