Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Ferie w Muzeum

-

Muzeum zaprasza młodych mieszkańców miasta i regionu na wyjątkowe zajęcia.

Ferie w Muzeum to okazja by rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii i sztuki. Poprzez zabawę nauczyć się pracy zespołowej, rozwijać swoje pasje i odnaleźć najlepszy sposób na wyrażenie swojej wyjątkowości.

Zapraszamy w okresie od 12 do 23 II 2019, godz. 10.00-12.00

Przykładowe tematy zajęć:

  1. Idziemy na bal! Tworzymy maski karnawałowe.
  2. Kto jest moim patronem? Malujemy świętych na drewnie.
  3. Mozaika z ziaren jako karmnik dla ptaszków.
  4. Tniemy, rwiemy i kleimy – łączenie technik, czyli kolaż.
  5. Na żydowskim podwórku. Zabawy żydowskich dzieci.
  6. Decoupage jako sztuka odnawiania przedmiotów.
  7. Obrazy na szkle malowane.
  8. Nie święci garnki lepią – ja też potrafię!
  9. Od ziarenka do bochenka. Pieczemy chleby, bułki i inne wyroby cukiernicze.
  10. Epoka lodowcowa! Paleolityczna sztuka jaskiniowa.

Opłata za udział w warsztatach wynosi 5 zł/os.

*Istnieje możliwość przeprowadzania zajęć dla grup zorganizowanych. Zapraszamy do kontaktu pod numerem (016) 679 30 08, lub (016) 679 30 45.

Pełna informacja o Ofercie Edukacyjnej dostępna jest pod tym linkiem.

Konferencja "Polacy na wschodzie"

Konferencja "Polacy na wschodzie"Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie serdecznie zapraszają na konferencję pod tytułem "Polacy na wschodzie".

Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia 2019 roku w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, pl. Berka Joselewicza 1.

Konferencja objęta została honorowym patronatem Marszałka Rzeczypospolitej Polskiej Marka Kuchcińskiego. 

Program:

10.00 - Msza Święta w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu.

11.30 - Konferencja:

Sowieckie deportacje znad Sanu w 1940 r. - Tomasz Bereza, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Kontakty oraz pomoc po 1989 r. Polakom zamieszkującym tereny dawnego ZSRR - Jan Jarosz, Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.

Polityka Państwa Polskiego wobec Polaków na byłych Kresach Rzeczypospolitej - Maria Koc, Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Konkurs "Rok 1918" - uroczystość wręczenia nagród

Informujemy, że w dniu 27 stycznia 2019 roku odbędzie się uroczyste wręczenie nagród przyznanych w konkursie Rok 1918 – nowy ład w Europie Środkowo-Wschodniej organizowanym przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, IPN Oddział w Rzeszowie, Państwową Wyższą Szkołę Wschodnioeuropejską w Przemyślu, pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w ramach konferencji "Polacy na Wschodzie".

Serdecznie zapraszamy laureatów.

Przystanek Historia w 2019 roku

W bieżącym roku kontynuowane będą cykliczne spotkania pod nazwą "Przystanek Historia" organizowane wspólnie z IPN Oddział w Rzeszowie. Odbywać będą się w każdy drugi czwartek miesiąca w godz. 12.00-13.00.

Zapraszamy uczniów, studentów i wszystkich zainteresowanych historią.

Wstęp wolny.

Spotkania rozpoczynamy już 10 stycznia 2019 prelekcją dr hab. Elżbiety Rączy (IPN O/Rzeszów) która wygłosi referat pod tytułem "Postawy Polaków wobec ludności Żydowskiej w czasie Holokaustu".

Prelekcji towarzyszyć będzie:"Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej".

Koncert Kwintetu wiolonczelowego uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia

Kwintet WiolonczelowySerdecznie zapraszamy na koncert w wykonaniu Kwintetu wiolonczelowego uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia. 

Młodzi artyści zagrają utwory muzyki filmowej, zespołu The Beatles oraz Michaela Jacksona w aranżacji Łukasza Magdziaka.

Koncert odbędzie się 20 stycznia 2019 roku o godzinie 18.00 w budunku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, pl. Berka Joselewicza 1.
Serdecznie zapraszamy.

Spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją

Kresowa Atlantyda. Spotkanie z prof. Stanisławem NiciejąZapraszamy na prezentację XI i XII tomu wydawnictwa "Kresowa Atlantyda Historia i mitologia miast kresowych." 
Tom XI: Pińsk, Dereszewicze, Mołodów, Porzecze, Perkowicze, Międzyrzecz Korecki. Miastem wiodącym w XII tomie Kresowej Atlantydy jest Zbaraż i legenda związana z jego obroną w czasie wielkiej rebelii kozackiej. 

Dzięki cyklowi "Kresowa Atlantyda" udało się ocalić od zapomnienia kilka tysięcy ludzi różnych zawodów, kompetencji i talentów różnego znaczenia i miejsca w narodowych dziejach tych, którzy tworzyli nieistniejący już świat kresowych sztetli, ukraińskich i białoruskich siół, ormiańskich skupisk oraz polskich miasteczek i przysiółków, dworów i pałaców.

Spotkanie odbędzie się 20 grudnia o godzinie 17.30 w sali audiowizualnej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej pl. Berka Joselewicza 1.

Uroczystość poświęcenia miejsca kaźni oraz krzyża na Lipowicy

Uroczystość upamiętnienia miejsca kaźni i nowego krzyża przy Forcie XVIII na Lipowicy75 lat temu, w dniu 29 listopada 1943 roku w lesie na Lipowicy Niemcy dokonali mordu na 32 mieszkańcach Przemyśla, Żurawicy, Tarnawiec i innych okolicznych miejscowości. Ich ciała zostały zakopane w lesie nieopodal Fortu XVIII.

W 1945 roku zostali oni pochowani na Cmentarzu Zasańskim w Przemyślu w zbiorowej mogile. W miejscu zbrodni postawiono krzyż, który z czasem uległ zniszczeniu.

Na prośbę syna zabitego Podhalańczyka Pan Janusz Galiczyński podjął starania o postawienie nowego krzyża. Stało się to możliwe dzięki wsparciu Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, Nadleśnictwa Krasiczyn, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej oraz Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie.

Uroczystości odbyły się z udziałem Prezydenta Miasta Przemyśla - Wojciecha Bakuna, Przewodniczącej Rady Miejskiej - Ewy Sawickiej, Dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej - Jana Jarosza, przedstawicieli Nadleśnictwa Krasiczyn, kompanii honorowej 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla oraz licznie zgromadzonych mieszkańców miasta.

Nie tylko 11 listopada! Zapomniana historia roku 1918 na Kresach

Nie tylko 11 listopada. Zapomniana historia roku 1918 na KresachStowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej i Dom Spotkań z Historią w Warszawie zapraszają na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego. Wydarzenie odbędzie się dnia 30 listopada o godzinie 17.30 w sali audiowizualnej MNZP.

100-lecie odzyskania Niepodległości to wyjątkowa okazja do przypomnienia niezwykle skomplikowanej i dramatycznej walki o włączenie w obręb odradzającego się w 1918 roku państwa polskiego ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. 

W programie wieczoru opowieść o traktatach brzeskich, „czwartym rozbiorze Polski”, ogólnonarodowym proteście i bitwie pod Rarańczą; niemieckiej okupacji Europy Środkowo–Wschodniej; konflikcie polskich aspiracji terytorialnych z niepodległościowymi aspiracjami Litwinów, Białorusinów i Ukraińców; burzliwej historii Polskich Korpusów w Rosji, zajęciu Bobrujska i bitwie pod Kaniowem; proklamowaniu Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej; wybuchu polsko-ukraińskiej wojny o Lwów i Galicję Wschodnią; powstaniu Samoobrony Litwy i Białorusi oraz walkach o Wilno toczonych na przełomie 1918 i 1919 roku. 

Spotkanie ilustrowane będzie oryginalną ikonografią z epoki. Zapraszamy do udziału i zachęcamy do udostępniania informacji!