Oferta edukacyjna dla przedszkoli i szkół podstawowych

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej i jego Oddziały, oprócz działalności wystawienniczej, prowadzi również szeroko zakrojoną działalność edukacyjno-oświatową. W ramach tej aktywności możemy zaproponować Państwu bogatą ofertę lekcji oraz warsztatów muzealnych.

Oferta edukacyjna Muzeum Narodowego Ziemi PrzemyskiejZajęcia prowadzone w oparciu o aktualne wystawy oraz wybrane eksponaty są przygotowane dla uczniów wszystkich grup wiekowych. Tematyka zajęć jest dostosowana do programów nauczania w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

W zależności od tematu zajęcia prowadzone są na ekspozycji lub w sali audiowizualnej. Zajęcia są wzbogacane filmami wideo, eksponatami muzealnymi oraz prezentacjami multimedialnymi; dla ich uatrakcyjnienia często wykorzystujemy różne formy zajęć plastycznych.

Opłata za udział w warsztatach wynosi 5 zł/os. Dodatkowa opłata za prowadzącego/edukatora w wysokości 20 zł od grupy.

Grupy należy zgłaszać z przynajmniej trzydniowym wyprzedzeniem osobiście w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej pl. B. Joselewicza 1 lub telefonicznie pod numerem: 16 679 30 45 lub 16 679 30 08. Zapisy na zajęcia prowadzone w Muzeum Historii Miasta Przemyśla prowadzone są bezpośrednio w Muzeum - kamienica Rynek 9 lub telefonicznie pod numerem telefonu 16 678 65 01.

Do Państwa dyspozycji proponujemy następujące tematy lekcji oraz warsztatów muzealnych:

 

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Zajęcia i warsztaty prowadzone w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej

Od ziarenka do bochenka. Pieczemy chleby, bułki i inne wyroby cukiernicze.

Na zajęciach dzieci poznają tajniki i zwyczaje związane z wypiekiem chleba oraz jego rodzaje. W części warsztatowej własnoręcznie upieką chlebki lub babki wielkanocne (od 2 do 29 marca 2017 roku).

Dzieło na desce. Co to jest ikona?

Podczas zajęć dzieci dowiedzą się czym jest ikona, jak się ją pisze. W oparciu o wystawę "Credo na dwa głosy" zapoznają się również z historią ikonopisarstwa. W części praktycznej spróbują wykonać swoją własną ikonę.

W podróż z przemyskimi niedźwiadkami.

W oparciu o bajkę Jarosława Sieki pt. "Niedźwiadki z Przemyśla" dzieci poznają historię Nadsańskiego Grodu, jego najciekawsze zabytki i atrakcje. W dalszej części zajęć malują kolorowankę z Przemyśla.

Nie święci garnki lepią – ja też potrafię!

W trakcie zajęć dzieci poznają czym jest ceramika, jak wyglądały naczynia dawniej i dziś, jak je produkowano i wypalano. W części praktycznej zajęć będą mogły ulepić swoje własne naczynie z gliny.

Savoir vivre przy stole czyli jak nie najeść się wstydu.

Podczas zajęć uczniowie poszerzą i wzbogacą wiedzę z zakresu zasad obowiązujących przy stole, naucza się jak należy nakryć do stołu i zachować się przy nim.

 

Muzeum Historii Miasta Przemyśla

Lekcje i warsztaty organizowane przez Muzeum Historii Miasta Przemyśla

Ochrą i węglem - paleolityczna sztuka jaskiniowa.

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną zawierającą przykłady rysunków, rytów, malowideł oraz płaskorzeźb francuskich i hiszpańskich sztuki jaskiniowej. Warsztaty połączone są z zajęciami plastycznymi podczas których dzieci będą mogły wykonać swoje własne "malowidła jaskiniowe".

Poszukiwanie zaginionego skarbu.

W oparciu o otrzymane fotografie eksponatów dzieci poszukują „skarbu" znajdującego się na ekspozycjach muzealnych. Następnie malują wybrany eksponat oraz tworzą własną historię odnalezionego „skarbu" i znajdują dla niego nowe zastosowanie w czasach współczesnych. Grupa maksymalnie może liczyć 15 uczestników.

W mieszkaniu prababci.

W trakcie zajęć dzieci oprowadzone zostają przez przewodnika po wnętrzach mieszczańskich, a następnie na podstawie przekazanych opowieści biorą udział w quizie, który ma charakter zabawy utrwalającej zdobyte wiadomości.

Święty Andrzej wróży szczęście i ...

Tradycyjne wróżby andrzejkowe w niezwykłej scenerii podziemi Muzeum na pewno się spełniają. W trakcie zajęć dzieci zapoznają się z tradycjami i obrzędami ludowymi związanymi z „andrzejkami". Nieodłącznym elementem warsztatów są wróżby dla każdego uczestnika. Na odwiedzających czekają również zabawy i niespodzianki.

List do św. Mikołaja.

Zajęcia poświęcone są tradycji pisania listów do św. Mikołaja. W trakcie zajęć dzieci dowiadują się o historii i tradycji świętego Mikołaja oraz własnoręcznie napiszą do niego list, który wystawia w swoim oknie.

Co ma piernik do Muzeum?

Zajęcia poświęcone są pięknej tradycji pieczenia i dekorowania pierników, pierniczków i ciasteczek z kruchego ciasta. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się o kilkusetletniej historii piekarnictwa. Podczas warsztatów każde dziecko będzie miało okazje udekorować piernikową ozdobę za pomocą kolorowego lukru.

Tradycje i zwyczaje wigilijne.

Wigilia to dzień szczególny, pełen radosnego oczekiwania. Wszystko co się w tym dniu wydarzy ma swoje znaczenie i specjalną symbolikę. Uczestnicy będą odkrywać znaczenie poszczególnych przedmiotów a także wykonywanych w tym dniu czynności.

Pisanki, kraszanki, jajka malowane...

W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się z historia zdobienia pisanek, poznają naturalne barwniki, których używano do kraszenia jaj, dowiedzą się o symbolice wzorów i barw używanych do zdobienia pisanek, ponieważ one miały istotne znaczenie. Każdy z uczestników ozdobi własną pisankę.

Palmy Wielkanocne.

„To nie ja biję, palma bije..." tak mówiono uderzając napotkaną osobę palmą, wierzbową witką lub ciernistą gałązką. Ale dlaczego to robiono? Jakie znaczenia ma palma oraz użyte do jej budowy elementy. Do czego jeszcze przez cały rok służy poświęcona palma? W trakcie zajęć dzieci dowiadują się o tradycjach i zwyczajach związanych ze święceniem palm. Następnie uczestnicy wykonują tradycyjne polskie palmy wielkanocne.

Wielka Noc – huku moc.

Baranki skaczące na wielkanocnej łące. Stół wielkanocny. Co ma wspólnego z Wielkanocą topienie Marzanny? Jak wyglądał pogrzeb żuru? Czy oblewanie wodą w Poniedziałek Wielkanocny to „chuligański wybryk"? Dlaczego dziewczęta martwiły się, jeżeli nie zostały oblane? Dlaczego strzelano z klucza? Uczestnicy zapoznają się ze zwyczajami wielkanocnymi a na zakończenie wykonają pracę plastyczną.