Archiwum

Budapeszt`56

Ekspozycja przybliża zagadnienie Powstania Węgierskiego w 1956 roku.

Na szesnastu planszach można zobaczyć najbardziej dramatyczne momenty węgierskiego zrywu z 1956 roku oraz gesty solidarności Polaków z walczącymi Węgrami.

Organizatorami wystawy są Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, Rada Miasta Krakowa, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Relacja z koncertu Ostatki na Scenie Bunkier: Kuki Pau

Dodał Michał Krzemiński dnia 02 marca 2017 roku.

Przedstawiamy Państwu relację radiową z koncertu Ostatki na Scenie Bunkier, który odbył się 25 lutego 2017 roku. Gościem naszego Muzeum był zespół Kuki Pau grający muzykę ska.

Autor: Marek Cynkar

Produkcja: Polskie Radio Rzeszów 2017

Akcja - „Super 8”

Dodał Michał Krzemiński dnia 09 marca 2017 roku.

Szanowni Państwo!

Kilka tygodni temu Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej rozpoczęło akcję pod nazwa „Super 8”. Kojarzy się ona słusznie z taśmą filmową 8 mm, którą wprowadziła na rynek w 1932 roku firma Eastman Kodak. Produkt ten miał wspomóc rozwój amatorskiego filmowania i stanowić tańszą alternatywę dla formatu 16 mm.

Akcja muzealna Super 8W latach 70. kraje socjalistyczne ze względów patentowych opracowały własny system Super 8, zwany DS-8 przeznaczony dla amatorów. Nie odbiegał on zbytnio od formatu Kodaka poza tym, że składał się z dwóch, zespolonych ze sobą 8 mm taśm i nie wymagał specjalnych kasetek, ponieważ korzystał z takich samych szpul, jak podwójny format 8 mm. Popularność formatu Super 8 zmniejszyła się, gdy pojawił się zapis wideo, który z czasem wyparł go z użytku amatorskiego.

Osoby, które w przeszłości nagrywały amatorskie filmy na taśmie 8 mm, prezentujące życie codzienne w Przemyślu i na Podkarpaciu i chcące podzielić się swoimi dokonaniami na gruncie kinematografii amatorskiej, prosimy o kontakt z Muzeum osobiście, telefonicznie pod numerem 16 679 30 00, 16 679 30 25; mailowo: sekretariat@muzeum.przemysl.pl; edukacja@muzeum.przemysl.pl.

Prezentacja pozyskanych filmów będzie jedną z atrakcji Nocy Muzeów – 20 V 2017 roku.

Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość oraz Patriotyzm Zamknięty w Przedmiocie

Dodał Michał Krzemiński dnia 09 marca 2017 roku.

Zaproszenie na wystawęDyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej uprzejmie zaprasza na uroczysty wernisaż połączonych wystaw Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość - rzecz o najsłynniejszym Wilniuku i jego przodkach na 100-lecie niepodległej Polski i Litwy i jubileusze Marszałka z nadzieją, że jego osoba zbliży obywateli Orła i Pogoni - autorstwa Piotra Wdowiaka oraz Patriotyzm Zamknięty w Przedmiocie – ekspozycja ze zbiorów własnych Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Wydarzenie odbędzie się dnia 17 marca 2017 roku o godzinie 17.00 w Gmachu Głównym Muzeum przy placu płk. Berka Joselewicza 1 w Przemyślu. Otwarciu towarzyszyć będą prelekcja wraz z prezentacją multimedialną oraz promocja książek pana Piotra Wdowiaka.

Tematem wystawy jest rodzina Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jej koligacje ze znanymi rodami Wielkiego Księstwa Litewskiego. Kilka słów o autorze… Piotr Wdowiak jest łodzianinem i byłym konsulem RP w Wilnie. Po powrocie z placówki przygotował 2 tematyczne wystawy i kilka publikacji o Kresach. Jego dorobek piśmienniczy to między innymi książka „Bezdrożami Litwy i Inflant. 17 spotkań z Wilniukami” dla której kanwą dla rozmów było pogranicze oraz zjawisko pomieszania różnych narodów i tożsamości na terenach b. Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zawiera ona zbiór historii ludzkich umiejscowionych w okresie Rosji carskiej, przedwojennej Polski, wojennej okupacji radzieckiej i hitlerowskiej, czasach radzieckich, a następnie wolnej Litwy i Łotwy. W zbiorze esejów i wywiadów na 25 lat Wolności Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy – „Bałtycka Droga i Żywy Łańcuch Lwów-Kijów” – autor zabiera nas natomiast w podróż, po Europie Środkowo-Wschodniej podczas której możemy przyjrzeć się, jak się w tym czasie się ona zmieniła.

Warsztaty wielkanocne 2017 w Muzeum Historii Miasta Przemyśla

Dodał Michał Krzemiński dnia 13 marca 2017 roku.

Warsztaty wielkanocne w Muzeum Historii Miasta PrzemyslaSerdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wielkanocnych warsztatach w Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Proponujemy Państwu następujące tematy zajęć:

 

Pisanki woskiem malowane

W czasie zajęć uczniowie poznają historię kraszanek i pisanek oraz ludowych zwyczajach związanych z Wielkanocą. Zapoznają się z technikami wykonywania tradycyjnych pisanek, dowiedzą się, że popularne wzory i zdobienia pisanek miały swoje nazwy i symboliczne znaczenie. Grabie, sieci, kurze i kacze łapki to tylko niektóre z dawnych nazw. Uczestnicy warsztatów za pomocą szpilki osadzonej w drewienku naniosą na skorupkę jaja rozgrzany wosk tworząc wzór. Następnie będą barwić pokrytą woskiem pisankę. Zajęciom towarzyszy prezentacja multimedialna.

Uwaga: Prosimy, aby każdy uczestnik przyniósł dwa ugotowane jaja.

 

Palmy wielkanocne

W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się o tradycjach i zwyczajach związanych z pleceniem a następnie święceniem palm, dowiedzą się, z czego wykonywane są palmy oraz jaka jest symbolika ich poszczególnych elementów. Sprawdzimy gdzie powstają najwyższe palmy a gdzie do budowy palmy używa się sosny. Dlaczego należy zjeść święcone „bagniątko” i co zrobić z zeszłoroczną palmą?Zadaniem uczestników warsztatów jest wykonanie palmy wielkanocnej. Własnoręcznie wykonaną palmę dzieci zabierają do domu.

Uwaga: Prosimy, aby każdy uczestnik przyniósł gałązki bukszpanu.

Prosimy o zgłaszanie grup telefonicznie lub osobiście w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9. Obecność opiekuna (nauczyciela) podczas warsztatów jest obowiązkowa.

Grupa nie powinna przekraczać 30 osób.

Odpłatność za udział w zajęciach wynosi 5 zł od osoby + 20 zł od grupy.

Konferencja "Operacja Wisła na Podkarpaciu 1947 – 2017"

Dodał Michał Krzemiński dnia 21 marca 2017 roku.

Operacja Wisła na Podkarpaciu 1947 - 2017Dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Przemyślu zapraszają na konferencję pod patronatem honorowym Prezydenta miasta Przemyśla Roberta Chomy i Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie „OPERACJA WISŁA NA PODKARPACIU 1947 – 2017”.

Konferencja odbędzie się w dniu 7 kwietnia (piątek) 2017 r. o godz. 10.00 w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu pl. płk. B. Joselewicza 1.

Program spotkania:

10.00-10.10: dr Grzegorz Szopa, prezes PTH o/Przemyśl – Otwarcie konferencji, przywitanie zaproszonych gości,
10.10-10.30: prof. dr hab. Jan Pisuliński, Uniwersytet Rzeszowski – „Operacja Specjalna Wisła w województwie rzeszowskim”,
10.30-10.50: dr Andrzej Zapałowski, Uniwersytet Rzeszowski – „Mity i fakty związane z operacją Wisła w powiecie przemyskim”,
10.50-11.10: płk dr Zbigniew Moszumański, emerytowany pracownik Wojskowego Biura Badań Historycznych- „Przed operacją Wisła w powiecie jarosławskim”,

11.10-11.30: Przerwa kawowa

11.30-11.50: dr Bogusław Kuźniar, PTH o/Przemyśl – „Likwidacja OUN-UPA na terenie powiatu lubaczowskiego i jarosławskiego”,
11.50-12.10: mgr Andrzej Romaniak, Muzeum Historyczne w Sanoku – „Operacja Wisła w powiecie sanockim”,
12.10-12.30: mgr Artur Brożyniak, IPN Oddział w Rzeszowie – „Działalność UPA na Pogórzu Przemyskim kwiecień-czerwiec 1947”,
12.30-12.50: dyskusja,
12.50: zakończenie konferencji.

Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast

Dodał Michał Krzemiński dnia 22 marca 2017 roku.

Filip SpringerScena Bunkier przedstawia: spotkanie autorskie z Filipem Springerem. Pretekstem spotkania jest reporterski projekt autora i wydawnictwa Karakter "Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast".

Zapraszamy w podróż po byłych miastach wojewódzkich i Przemyślu, który stał się jednym z bohaterów książki.

O projekcie:

Trzydzieści jeden miast, kilkadziesiąt zajmujących opowieści.

Filip Springer przejechał cały kraj od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Poznał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i nauczycieli. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonald'sy. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić.

Z książki wyłania się niejednoznaczny, migotliwy obraz Polski – gdzie wszystko może się zdarzyć i nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wśród bolączek, trosk i nadziei bohaterów reportażu można odnaleźć także te, które są udziałem mieszkańców całej Polski – i tej małomiasteczkowej, i wielkomiejskiej.

O autorze:

Filip Springer - reporter i fotograf. Pisze o przestrzeni, bierze udział w dyskusjach o architekturze, łamie schematy patrzenia na miasto i jego mieszkańców.

Debiutował książką - reportażem "Miedzianka. Historia znikania". Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. W 2016 otrzymał Śląski Wawrzyn Literacki za książkę "13 pięter", która była powodem pierwszego spotkania autora na Scenie Bunkier w styczniu 2016 roku.

Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski.

Spotkanie poprowadzi Tomir Mazur

Miejsce spotkania:

Scena Bunkier | Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
Pl. Berka Joselewicza 1 | Przemyśl
28 marca 2017 | godz. 19:00

Wstęp wolny | Zapraszamy