plenerowe

Poznajemy Twierdzę Przemyśl cz. II

Fort XI DuńkowiczkiW niedzielę 10 czerwca po raz kolejny po raz kolejny mieliśmy okazję zaprosić Państwa do uczestnictwa w akcji Poznajemy Twierdzę Przemyśl. Tym razem obiektami naszego zainteresowania były dwa forty z północnego odcinka pierścienia zewnętrznego twierdzy: X Orzechowce oraz XI Duńkowiczki. 

Wydarzenie miało na celu zapoznanie uczestników z fortyfikacjami jednej z największych europejskich Twierdz okresu I Wojny Światowej.

W tym roku planujemy również zwiedzanie fortów:  San Rideau, Fort pomocniczy XIIIb, Łętownia, Brunner.

Poznajemy Twierdzę Przemyśl

Fort I Salis Soglio6 maja 2018 roku odbyła się pierwsza edycja akcji pod tytułem "Poznajemy Twierdzę Przemyśl". 

Akcja ma na celu zapoznanie uczestników z fortyfikacjami jednej z największych europejskich Twierdz okresu I Wojny Światowej.

Podczas wycieczki uczestnicy mogli zapoznać się z historią fortów I Salis Soglio oraz XV Borek znajdujących się w obrębie południowego odcinka pierścienia zewnętrznego Twierdzy Przemyśl.

W tym roku w ramach przedmiotowej akcji zwiedzić będzie można jeszcze forty: Duńkowiczki, Orzechowce, San Rideau, Fort pomocniczy XIIIb, Łętownia, Brunner.

Pierwsza Wyprawa Rowerowa - kwiecień 2018

I Wyprawa Rowerowa 2018W niedzielę 22 kwietnia 2018 roku odbyła się I Wyprawa Rowerowa kwiecień 2018 - dzięki niej miłośnicy jednośladów mogli wyrwać się z miasta i poznać jego historię z czasów I wojny światowej.

Na obrzeżach dzisiejszego miasta drzemie niesamowita historia zapisana w pozostałościach powojennej nawałnicy, która dziś przypomina o sobie licznymi pamiątkami i ciekawymi opowieściami. 

Podczas Wyprawy można było przejechać się trasą Przemyśl – Malhowice – Stanisławczyk – Rożubowice – Łuczyce, zwiedzić Fort I Salis-Soglio oraz Fort XV Borek.

W wyjeździe brało udział 40 osób. Trasa przejazdu liczyła 50 kilometrów.

Zapraszamy również do obejrzenia galerii fotografii wykonanych podczas Wyprawy.

VI wyprawa 4 x 4 turystyczno-krajoznawcza po Twierdzy Przemyśl - fotorelacja

W niedzielę 15 października 2017 roku odbyła się kolejna (szósta już) wyprawa turystyczno-krajoznawcza dla miłośników 4 kółek. 

Po historycznym wprowadzeniu na wystawie Twierdza Przemyśl w murach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej uczestnicy udali się do Bolestraszyc gdzie zobaczyli pozostałości pancernego fortu XIII "San Rideau". Następnie polnymi drogami grupa przejechała do miejscowości Duńkowiczki aby zapoznać się z historią kolejnego założenia obronnego Fortu XI. Kolejnym punktem wyprawy był silnie zniszczony ale jednocześnie bardzo malowniczy Fort X Orzechowce. Część krajoznawczo-historyczną zakończyło zwiedzanie kolejnego fortu pancernego - IX Brunner. 

Czym jednak byłaby wyprawa 4 x 4 bez wizyty na torze offroadowym? Po południu uczestnicy wyprawy spotkali się na terenie dawnej cegielni w Orzechowcach, gdzie po spotkaniu przy ognisku, mogli pokazać swoje umiejętności jazdy w trudnym terenie.

Druga Muzealna Wyprawa Rowerowa 2017

30 lipca (w niedzielę) odbyła się II Muzealna Wyprawia Rowerowa w tym sezonie. Wyruszyliśmy spod budynku głównego Muzeum i jechaliśmy przez: Przemyśl > Medyka > Nakło > Starzawa > Chałupki Dusowskie > Niziny > Przemyśl. Długość trasy wynosiła około 60 km, nie zraziło to jednak uczestników, których zebrała się spora grupa. 

Jak zwykle było sporo ciekawych opowieści, troszkę historii i rekreacja oraz postój na rybkę w Starzawie.

A jak się bawiliśmy podczas wyprawy można obejrzeć poniżej.

III Rajd Grup Rekonstrukcyjnych po Twierdzy Przemyśl oraz I w 2017 roku Muzealna Wyprawa Rowerowa

III Rajd Grup Rekonstrukcyjnych po Twierdzy Przemyśl

17 czerwca 2017 roku odbył się III Rajd Grup Rekonstrukcyjnych po Twierdzy Przemyśl oraz organizowana w ramach tego wydarzenia I Muzealna Wyprawa Rowerowa 2017 roku

Uczestnicy odwiedzili:

cmentarz żołnierski w Żurawicy, na którym pochowano poległych w okresie walk o Twierdzę Przemyśl;
ruiny fortu X "Orzechowce";
fort IX Glinne "Brunner";
fortu VIII "Łętownia" gdzie obyła się prelekcja doktora Tomasza Pomykacza "Géza Gyóni - węgierski poeta w Twierdzy Przemyśl" oraz projekcja filmu;
rajd zakończono ogniskiem z biesiadą forteczną.

 

W ramach Pierwszej Muzealnej Wyprawy Rowerowej po fortach przemyskiej Twierdzy, cykliści zwiedzali: 

fort I Salis Soglio;
fort XIII San Rideau;
fort XI Duńkowiczki;
fort X Orzechowce;
fort IX Brunner oraz
fort VIII Łętownia. 

Fotorelację z Muzealnej Wyprawy Rowerowej można zobaczyć w naszej >>>galerii fotografii<<<

 

PRZEMYŚLana Forma - pierwszy w sezonie 2017 Muzealny Piknik na trawie

PRZEMYŚLana Forma - piknik na trawieW sobotę 27 maja od godziny 10 do 14, skwer przy naszym Muzeum zamienił się w pole piknikowe. Wydarzenie pod tytułem PRZEMYŚLana Forma, współorganizowane z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Przemyślu, zgromadziło wiele osób chcących zadbać o swoje zdrowie na świeżym powietrzu. 

Przemyślana Forma - piknik na trawieNa wszystkich czekały jabłka od Spółdzielczej Grupy Producentów Owoców - SZELIGA z Żurawicy.

PRZEMYŚLana Forma - piknik na trawieCi, którzy nawet późnym rankiem czuli się jeszcze nie dobudzeni, mogli skosztować kawy przygotowanej przez - Miejsce Kawa i Zabawa lub pysznego soku wyciskanego na miejscu przez panie z "Bez Ogródek". 

PRZEMYŚLana Forma - piknik na trawieO swoją kondycję można było zadbać wraz z dietetykiem - panią Paulą Jałocha-Zasadny, Studentami z Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu, panią Anną Kapelan z "Fitness z Pasją" oraz paniami promującymi Zumbę - Katarzyną Kubicką i Katarzyną Kaszycką. A o to, żeby na wszelki wypadek nie było nam zbyt gorąco podczas ćwiczeń, dbało Przemyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

PRZEMYŚLana Forma - piknik na trawieTego jak bezpiecznie spędzić wakacje uczyły panie z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu. Dzięki specjalnym goglom, można było również sprawdzić jak wygląda świat po spożyciu alkoholu i narkotyków.

PRZEMYŚLana Forma - piknik na trawieAktywność promowały również dzieci i dozrośli ze Stowarzyszenia Sportowego Kinsen w Przemyślu. Można było zobaczyć pokazy Iaido (japońskiej odmiany szermierki) oraz Aikido.

A jak wygladał nasz pierwszy w tym roku piknik na trawie można zobaczyć w naszej >>>fotorelacji<<<.