MPF-7682

Wizerunek zabytku
Typ obiektu
fotografia
Nazwa / Tytuł
Fotografia z albumu Adma Wysockiego - Przemyśl, Wyb. Franciszka Józefa i łazienki „Wandy” na Sanie 1900-1904 r.
Datowanie
1900-1904 r.
Autor / Warsztat
Wysocki Adam
Miejsce powstania / znalezienia
Przemyśl
Materiał
papier fotograficzny
Wymiary zabytku

wys.: 8,3 cm; szer.: 13,7 cm

Zbiory
Historii
Numer inwentarza
MPF-7682
Opis zabytku

Fotografia z albumu Adma Wysockiego - Przemyśl, Wyb. Franciszka Józefa (obecnie Józefa Piłsudskiego) i płatne łazienki „Wandy” Franciszka Ksawerego Podlaszeckiego na Sanie. Pierwszy plan uchwycił zażywających kąpieli, w słoneczny dzień, ludzi. Wśród wielu kobiet, widać jednego mężczyznę z podniesioną ręką ku górze. Panie mają na sobie nakrycia głowy (kapelusze). Na drewniany pomost, fragment łazienek, można wejść po schodach. Pomost jest zabezpieczony, od przodu barierką, a od tyłu gęstą siatką. Widać na nim, w różnych odstępach, czterech mężczyzn (trzech jest w ruchu, a jeden stoi i patrzy wprost). Z lewej strony znajduje się drewniana, wysoka konstrukcja tworzącą prysznic. Tło stanowią krzewy i pochyły brzeg rzeki porośnięty trawą.

  • Franciszek Ksawery Podlaszecki założył łaźnię w kilka lat po powstaniu styczniowym i prowadził ją do 1910 r. (do śmierci). Korzystać z niej mogła zarówno ludność cywilna jak i mundurowi. Zajęcia były tu prowadzone w ramach „Garnison Schwimmschule” – Garnizonowej Szkoły Pływania i ćwiczeń przemyskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, którego to F. Podlaszecki był czynnym członkiem w l. 1893-1910.
  • Jest to jedna z wielu amatorskich fotografii A. Wysockiego; fotografować zaczął mając 14 lat. Kartę rzemieślniczą otrzymał w 1926 r.

Anna Durkacz-Foremska

Właściciel
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej